Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dokonalý dům na dokonalém místě

Info ikona
Dokonalý dům na dokonalém místě

Perfektní místo na novozélandské pláži mohla snadno pokazit nevzhledná moderní stavba. To se ale nestalo! Architekti ze studia Fearon Hay Architects navrhli dům, který své okolí plně respektuje.

Terezie Benoni | 15. 10. 2022

Dům od Fearon Hay Architects se nachází na východním pobřeží Velkého bariérového ostrova. Tmavá skaliska přechází v zelené pobřeží, porostlé trávou, nízkými keři a stromy. Vnější plášť jednoduché stavby je tvoří perforované kovové desky, které mají za cíl zmírnit sluneční záření, eliminovat působení vzduchu a náročného okolního klimatu. Zbytek obkladu je tvořen důkladně impregnovaným dřeven, které je dominantní také v interiéru. Naolejované dubové desky tvoří obklady stěn i podlah. Díky tomu působí jinak minimalisticky pojatý dům hřejivým a útulným dojmem.

Galerie: Dům na Novém Zélandu
Mohlo by se vám líbit

Zcela soběstačný

Obytná plocha domu je sto metrů čtverečních, a kromě společných místností v centrálním obytném prostoru, jsou zde dvě soukromé ložnice. Cílem architektů bylo omezit velikost budovy tak, aby byl zachovaný pocit jednoduché chaty. Budova stojí mimo veškeré sítě, a tak je napájena solárními panely, má vlastní systém sběru vody a její úpravu na pitnou. Dům poskytuje dokonalé útočiště a pohodlí v přímé interakci s divočinou a v naprosté izolaci od civilizace.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku