Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Útulná dřevostavba s vintage prvky

Je tomu deset let, co se Johanna Berglund rozhodla koupit klasický domek, který ji na první pohled nijak zvlášť nezaujal. Je neuvěřitelné, co se jí z něj podařilo vykouzlit.

Terezie Benoni | 25. 02. 2024

V roce 2010 bydlela Johanna Berglund v malé chalupě v západním Švédsku. Spolu s manželem žili ve vesnici Broddarp a snili, že si jednou pořídí prostorný dům, kde založí rodinu. Shodou náhod se od sousedů dozvěděli o prodeji nedalekého starého domu. Dlouho se nerozmýšleli a vypravili se zaťukat na stávající majitele, kteří jim informaci potvrdili. „Moc se mi tehdy zelený zašlý dům nelíbil a bylo jasné, že bude potřeba hodně oprav. Co mě ale přesvědčilo byla informace, že dům postavil bratr mého dědečka, který byl stavitel. Věděla jsem tedy, že stavba bude kvalitní a opravitelná,“ vzpomíná. Johanna. 

Galerie: Vintage dům v západním Švédsku
Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz

Tapety, precizní truhlařina a vintage dekorace

V čem je dům Johanny tak jedinečný? Představuje skandinávský rustikální styl ve své nejčistší podobě. Typickými rysy skandinávského tradičního bydlení jsou dřevěné podlahy i stropy, často i dřevěné obklady na zdech. Ty většinou zdobí výrazné tapety. Klasickému domu nechybí terasa a zimní prosklená terasa, různá posezení a pohodlná zákoutí. Ve velmi prostorné moderní kuchyni v šedozelené barvě se podařilo zachránit původní cihlová kamna, která připomínají stáří budovy. V přízemí najdeme obývací pokoj, na který navazuje jídelní kout s úžasným výhledem do okolní krajiny. Z kuchyně je také možné vejít do pracovny zařízené v pánském stylu s výraznou koženou soupravou. V podkroví jsou pak jednotlivé ložnice. 

Galerie: Citlivá rekonstrukce prastaré švédské dřevostavby
Mohlo by se vám líbit

Herec Štěpán Benoni nás exkluzivně pozval na návštěvu svého vysněného kanadského srubu na Šumavě

Splněný sen. Tak bychom mohli v jednoduchosti popsat bydlení herce Štěpána Benoniho a jeho ženy Vlaďky, kteří se před několika lety rozhodli opustit rušný městský život a raději pořídit dřevostavbu, dva psy a dva koně. Jaké výzvy na ně čekaly?
marianne.cz

Rekonstrukce trvala dlouhé roky

Nyní je Johanny dům útulným domovem. Cesta za tímto vysněným cílem byla dlouhá a trvala celých 9 let. Dům o rozloze necelých 280 metrů čtverečních vyžadoval celkovou renovaci. „Můj otec je truhlář a tak nám zpočátku v řadě věcí poradil. Byli jsme nezkušení a neměli příliš velký rozpočet. Museli jsme opravit místnost po místnosti, repasovat podlahy i nábytek. Byla to spousta práce, která za to ale rozhodně stála,“ popisuje Johanna, která dnes na svých stránkách nabízí truhlářské služby. Nedávno se pustila do nového projektu nazvaného Prästgården. Znovu se vrhla do oprav téměř zbořené dřevostavby a dnes se zde můžete zůstat zastavit na šálek kávy, nakoupit kouzelné dekorace nebo květiny. 

Foto: Johanna Berglund, www.instagram.com/snickargladjen, snickargladjensveranda.se

Zdroj článku

Související články

Dům
Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy

Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy

Dům
Prozkoumejte moderní jednopodlažní dům, kteří architekti zasadili do kopce a dokonale propojili s přírodou

Prozkoumejte moderní jednopodlažní dům, kteří architekti zasadili do kopce a dokonale propojili s přírodou

Dům
Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Dům
Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život

Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život