Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Francouzský styl bydlení v domě ze 17. století

Info ikona
Repasovaný interiér i nové prvky v retro stylu

Zařizovat interiér ve starém domě, tak aby zůstal autentický a neztratil nic ze své dobové atmosféry, může být oříšek. Našli jsme místo laděné do stylu Provence, kde se rekonstrukce podařila na jedničku.

Terezie Benoni | 16. 04. 2023

Dům, jehož historie sahá až do 17. století, stojí ve staré zástavbě švédského Stockholmu. Během staletí byl interiér několikrát opraven, byla sem zavedená kanalizace, plyn, ústřední topení, elektrika a přesto vypadá, že se od doby svého vzniku téměř nezměnil. Byt, který navštívíme, se nachází ve třetím a čtvrtém patře činžovního domu. V prvním patře bytu na ploše 64 m² najdeme halu, kuchyň, obývací pokoj a koupelnu. Nechybí ani dvě praktické komory, které nabízejí dostatek úložného prostoru. V patře je pak ložnice s koupelnou a šatnou. 
 

Mohlo by se vám líbit
Galerie: Repasovaný interiér i nové prvky v retro stylu

Provence styl ve své nejčistší podobě

Ačkoli se nacházíme v hlavním městě Švédska, je byt zařízený ve francouzském stylu Provence. Najdeme tu samozřejmě také prvky rustikálního skandinávského stylu bydlení, ale nábytkové solitéry, textilie i drobné dekorace nás přenesou do voňavé Francie. Dominantní barvou je perleťově šedá, která se objevuje v celém bytě. Touto lněnou barvou byla ošetřena většina dřevěných prvků, jako dřevěné obklady na zdech, dveře, okna a některé kusy nábytku. Podlaha je původní z 18. století a stačilo pouze nově zbrousit a nalakovat. Elektrické zásuvky a keramické vypínače byly vyrobené nově ve starém stylu společností Gysinge Byggnadsvård. 

Mohlo by se vám líbit

V retro stylu

Moderní prvky jako radiátory, sporák, nebo vana byly pořízené nově v retro stylu s mosaznými detaily. Výrazný červený sporák je zcela nepřehlédnutelný a byl ručně vyroběný firmou Officine Gullo Restart v Toskánsku. Kuchyňské skříňky byly vyrobené kolem roku 1900 a znovu natřeny bílou nebo modrou lněnou olejovou barvou. Dveře, které dřív kuchyň oddělovaly, jsou nyní pryč a prostor je spojený v jeden celek. V obývacím pokoji okamžitě upoutají pozornost plně funkční kachlová kamna z 18. století. Atmosféru podtrhují ručně tištěné tapety se vzorem růží od značky Långholmen. Ložnici v patře zdobí původní střešní trámy a krokve, světlíky a cihlové zdi. Bíle omítnuté stěny s prkennou podlahou mají nenapodobitelnou patinu. Knihovny a skříně jsou v šedém dekoru a podtrhují atmosféru bydlení ve stylu Provence. O teplo se kromě moderních zdrojů postarají také dobová litinová kamna. Koupelny se dočkaly kompletní rekonstrukce před čtyřmi lety, ale použité retro komponenty a materiály dokonale korespondují s celkovou atmosférou tohoto bytu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku