Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Ze zchátralé pražské řadovky zmizelo depresivní ocelové schodiště

Pokud se ptáte, jak může tradiční řadový dům nabídnout moderní bydlení, přečtěte si inspirativní příběh světoběžníka, který se rozhodl pro kompletní proměnu rodinného domu v Praze. Změnila se nejen infrastruktura, ale i dispozice, a interiér teď vyniká krásou a pohodlím, jako na nekonečné dovolené.

Terezie Benoni | 13. 11. 2023

Majitel, kterého jeho specializace a nepostradatelnost „honí“ několikrát měsíčně doslova po celém světě, se rozhodl zakotvit s rodinnou v jednom ze starších řadových domů, snad shodou náhod „na dohled“ od letiště. V třípodlažním řadovém domě s polozapuštěným suterénem, s předzahrádkou i zahradou, s výhledem z vyšších podlaží daleko do bitevní bělohorské krajiny. Většinu bonusů již dům má, ale jak to tak bývá, přeci jen ho bylo třeba zhruba z poloviny pobořit, přestavět a kompletně převybavit infrastrukturou 21. století, aby bylo možné skutečně využít jeho obytný potenciál naplno.

Rekonstrukce rodinného řadového domu
Mohlo by se vám líbit

Venkovský dům v Beskydech prošel citlivou rekonstrukcí, nechybí dřevěné podlahy, nábytek z masivu a lněný textil

Ráj na zemi. Tak se dá mluvit o tomto domě s rodinnou atmosférou, který jeho majitelé citlivě opravili s respektem k historii tohoto místa.
marianne.cz

Řadovka postavená svépomocí v 70. letech nutně potřebovala změnu

„Když jsme přišli, páteř řadového domu tvořilo jemně depresivní ocelové schodiště zazděné v tmavém koutě domu,“ popisují původní stav  architekti ze studia No Architects. „Začali jsme tím, že jsme jej vtáhli do obytného prostoru a v podlaze si vyřízli tzv. schodišťové zrcadlo.“ Tím se schodiště prosvětlilo a obývání vertikálního domu se stalo díky novému průhledu více společenskou záležitostí, než umožňovala původní přísně oddělená podlaží. Nebylo to úplně jednoduché, neboť podlahové konstrukce tvoří hurdiskové stropy, realizované v 70. letech svými obyvateli osobně, tak jako je nakonec svépomocí zhotovena celá stavba. „Proto bylo nutné se statikem a stavbou prověřit každý krok dvakrát, abychom se nedočkali nepříjemných překvapení a předešli rizikům úrazu pro zhotovitele, kdyby někde v minulosti zedníci-laici něco podcenili. Celková rehabilitace znamenala kromě ztužení domu i kompletní výměnu vnitřní infrastruktury, včetně úpravy elektro přípojky, výměnu oken, zateplení fasád, demolici a znovupostavení terasy, opravu (přestavbu) střechy, výměnu všech povrchů a mnoha skladeb. Velké změny proběhly i v dispozici, kde jsme přeorganizovali vnitřní provoz, přehodili některé místnosti na opačné strany domu, než bývaly, či propojili kuchyni s obytným prostorem a schodištěm současně otvorem v nosné zdi na samé hranici statikovy odvahy. Interiér jsme pak dotvořili tak, jak jsme zvyklí – aby byl krásný pro jeho obyvatele a žilo se jim v něm jako na jedné nekonečné dovolené,“ dodávají autoři tohoto jedinečného projektu.

Autoři projektu: No Architects (MgA. Jakub Filip Novák Mgr. MgA. Daniela Baráčková Ing. arch. Petra Doudová Ing. arch. Barbora Jelínek)

 

Mohlo by se vám líbit

Souhra přírodních prvků a elegantního designu vytvořila luxusní venkovský dům, kde si můžete naplno užívat přírodu

Hravý a moderní prázdninový dům se nachází uprostřed dun Amelandu, jednoho z mála ostrovů v Nizozemsku. Krásná přírodní rezervace dala příležitost vytvořit moderní venkovský dům s jedinečným interiérem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness