Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Info ikona
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Cihlový domek ze 40. let minulého století podědil praprasynovec původních majitelů a rozhodl se zničenou stavbu zrekonstruovat co nejvíc ve stylu, ve kterém byl původně postavený.

Terezie Benoni | 19. 02. 2022

Nacházíme se v australském Flemingtonu, kde architektka Lisa Breeze dostala za úkol zrekonstruovat řadovku o obytné ploše 95 m². Tento cihlový dvojdomek ze 40. let 20. století vlastnila od chvíle, kdy byl postavený, pouze jedna rodina. Od té doby prošel jen minimální opravou. To se rozhodl změnit současný majitel, praprasynovec původního vlastníka, který se rozhodl, že dům konečně důkladně opraví. To všechno ale s maximální úctou k historii místa a poprosil architektu Lisu Breeze, aby se pokusila zachovat maximum původních prvků. Díky tomu, že domek neprošel žádnou výraznější rekonstrukcí, nebyl velký problém tento požadavek splnit. Hlavním problémem byla kuchyně a koupelna, které bylo nutné přebudovat tak, aby odpovídaly současnému životnímu standardu a měly dlouhou životnost.

Galerie: Řadovka v retro stylu
Mohlo by se vám líbit

Použít nebo nechat jít

Nejnáročnějším designovým aspektem tohoto projektu bylo vybrat, se kterými původními prvky dál pracovat a které z nich nechat jít. Samotná autorka projektu říká, že jde o velmi tenkou hranici mezi uctíváním minulosti a vytvářením nového domova, který bude vyhovovat jak současným potřebám, tak bude jeho design nadčasový. Novinkou je nové uspořádání. Dnes je kuchyně otevřená a propojená s jídelnou. Současně je možné odtud vejít na terasu. Materiály a barvy zase odkazují k původnímu vybavení.

Mohlo by se vám líbit