Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Z 250 let staré cihelny v bývalém sadu vznikl úžasný rodinný dům

Info ikona
Z bývalé cihelny rodinný dům

Celý soubor staveb bývalé cihelny, byl ponořený do vzrostlé zahrady. Už v devadesátých letech byla původní stavba nahrazena její replikou. Nyní rodinný dům potřeboval rozšířit, a tak přišel na řadu další odvážný plán.

Terezie Benoni | 8. 06. 2023

Malebnou slovenskou vesnici Čachtice, najdeme na pomezí Malých a Bílých Karpat. Právě zde stávala stará cihlárna, která se skládala hned z několika staveb. S pálením cihel se tu přestalo po druhé světové válce. V 90. letech se zde odehrála radikální stavební úprava. Místo bývalé hlavní budovy zde vyrostla její replika, která nyní slouží jako rodinný dům. V roce 2008 se rozhodli majitelé zachránit původní cihlářskou pec. V tuto chvíli byli k projektu přizvaní architekti ze studia  Architekti B.K.P.Š, kteří se rozhodli z cihelny s pecí vytvořit moderní letní byt, který slouží také jako ateliér.

Galerie: Dům, který ctí historii
Mohlo by se vám líbit

Místní cihly vytvořily nové krovy

Hlavní obytný dům je postavený v klasickém venkovském stylu se šikmou střechou, a tak bylo nasnadě, že také nová přístavba bude v tomto stylu.  Ve směru do zahrady je předsazená zastřešená terasa, která prakticky odděluje exteriér od interiéru. Přístavba navazuje na stávající budovu, přesto je zcela odlišná. Interiér domu s jakoby se vznášející sedlovou střechou je zcela otevřený a chybí zde rozdělení na přízemí a podkroví. Krovy vytváří cihly, z nichž asi dvě třetiny pochází přímo z místa stavby. Díky tomu má interiér jedinečnou atmosféru, kdy se moderní prvky potkávají s těmi dobovými, minulost a současnost se na jednom místě citlivě propojuje. Přímo ve zdech jsou vytvořené veliké okenní otvory opatřené o sedací niky, je zde i zapuštěná knihovna, nebo krb. Stěny po celém obvodu jsou omítnuté klasickou vápennou omítkou bez vrchní malby.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku