Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Za starou kamennou fasádou je schovaný dechberoucí interiér

Info ikona
Přestavba staré továrny na rodinný dům

Stará textilní továrna postavená v devatenáctém století dlouhé roky chátrala. Dnes se proměnila na velkolepé bydlení pro početnou rodinu.

Terezie Benoni | 7. 04. 2023

Starý kamenný dům najdeme ve španělské Igualadě nedaleko Barcelony. Městečko, jehož historie sahá až do 11. století, se v posledních letech probouzí k životu. Dřívější průmyslové centrum se stává kreativním místem, které rádi navštěvují umělci. Architekti ze španělského studia Guallart Architects dostali nelehký úkol. Starou kamennou industriální budovu z 19. století měli přetvořit na místo, kde může žít i pracovat mladá rodina. Z původního interiéru zůstaly jen obvodové kamenné zdi a staré dřevěné trámy. Většina zdí, teras i sloupů zmizela. Interiér, který přišel o většinu příček i výztuh bylo potřeba znovu zpevnit a vyztužit. Dřevěné prvky byly recyklované a znovu použité. Kamenné prvky se dočkaly důkladného vyčištění.

Galerie: Přestavba staré továrny na rodinný dům
Mohlo by se vám líbit

Všechno muselo pryč

Přízemí domu slouží jako hlavní obytný prostor a svou výškou zabírá celá dvě patra domu. Proto je zde postavené mezipatro s velikou knihovnou. Moderní kuchyně má pouze spodní skříňky a nad nimi se tyčí veliká kamenná zeď. Dlouhý jídelní stůl dělí tuto část od obývací s pohodlnou sedačkou a krbem. V zadní části prostoru je hrací kout pro děti a po několika schodech vystoupáte do mezipatra, kde je další krb a posezení. Z této části domu vedou okna do klidného dvora s terasou, kam můžete volně vejít francouzskými okny. V prvním patře domu jsou ložnice a dětské pokoje. Místnosti v horním patře na své zařízení ještě čekají. Mohou tu být kanceláře, nebo samostatný byt k pronájmu. Exteriér domu se obešel bez fasády, a kromě kamene mu dominuje nástěnná malba umělce Btoyho, která starý dům propojuje s místní komunitou.
 

Zdroj článku