Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zvenčí obyčejná stodola, uvnitř dokonalé rodinné bydlení

Info ikona
Jednoduchá stodola se proměnila v dokonalý rodinný dům

Starou stodolu přenesli o stovky kilometrů dál, aby její interiér opravili, využili staré dřevo k výrobě nábytku a bydlení zařídili ve stylu indického architektonického směru zvaném Sthapatya Veda.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Rodinné bydlení nazvané Big Sur Barn dokončilo Studio Schicketanz před pěti lety. Stará dřevostavba byla ze středozápadu přemístěna doprostřed přírody v centrální Kalifornii. Zde byla stavba zrekonstruovaná podle indických architektonických pravidel nazvaných Sthapatya Veda. Studio Schicketanz instalovalo nové obklady, okna a pečlivě opravilo povrchové úpravy interiérů. Původní materiály a obložení byly repasované a staré dřevo našlo nové využití. Z původních zašlých prken bylo vyrobené nové obložení, interiérové dveře a skříně.

Galerie: Jednoduchá stodola se proměnila v dokonalý rodinný dům
Mohlo by se vám líbit

Co je to bydlení ve stylu Sthapatya Veda?

Základní myšlenkou tohoto indického stylu v architektuře a stavebnictví je dokonalý soulad stavby s přírodními zákony. Za jeho vznikem údajně stojí indický guru Maharishi Mahesh Yogi. Smyslem je, aby na určitých architektonických principech dynamika budovy příznivě ovlivnila dynamiku chování jejích obyvatel. Stavby v tomto stylu jsou plánované podle slunečních, lunárních a planetárních vlivů na Zemi s odkazem na severní a jižní pól a rovník. Podle této teorie, že nejsilnější vliv na přirozený zákon na Zemi pochází ze Slunce, je právě jeho pohyb zásadní pro strukturu budov. Na základě toho, jaké činnosti v kterou denní dobu provádíme, by měly mít místnosti v interiéru své místo. Kuchyně by měla být na jihovýchodě, hlavní ložnice na jihozápadě, obývací pokoj na západě a pokoje pro hosty na severozápadě. Meditační místnost by měla být vždy na severovýchodě, v místě ticha. Ložnice pro děti, domácí kancelář, plavecký bazén atd. jsou umístěny konkrétně tak, aby každá místnost a činnost v ní prováděná byla pro obyvatele maximálně podpůrná. Toto schéma má přispět k harmonickému životu všech členů domácnosti.

Zdroj informací: Studio Schicketanz

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku