Přejít k hlavnímu obsahu
Inspirace

Kávu s sebou! 25 nejhezčích termohrnků, kterými šetříte planetu

Tumblery americké značky Corkcicle se vyrábějí v několika zářivých barvách. Studené nápoje si udrží teplotu 9 hodin a teplé 3 hodiny. 903 Kč, Vemzu.cz

Co dělat, když je ranní káva s sebou naprostá nutnost, ale stav planety vám není ukradený? Máme pro vás hned pětadvacet krásných řešení, jak si odnést kávu z kavárny bez výčitek svědomí.

Anna Černotová | 4. 02. 2019

Jednorázové obaly jsou už nějakou dobu out. Nejde o jen tak nějaký trend, jejich produkce a spotřeba za poslední desetiletí nesmyslně narostla a většina lidí už alespoň někdy přemýšlí nad tím, že nechce zbytečně přispívat k ničení životního prostředí. Ukažme si to na příkladu kávy s sebou: pokud si vaši ranní dávku energie necháte dát do jednorázového kelímku čtyřikrát do týdne, je to 208 vyhozených kelímků za rok.

A teď jiné číslo: v České republice se každý rok spotřebuje zhruba 350 milionů jednorázových a obtížně recyklovatelných kelímků na nápoje. Já jsem si to uvědomila při posledním uklízení auta, kdy jsem z všemožných přihrádek i podlahy poslala do popelnice asi deset kelímků. A protože se změnou je potřeba začít vždy u sebe, našli jsme pro vás ty nejhezčí termohrnky. Jsou ze skla, porcelánu i keramiky, nerez oceli, bambusu nebo kvalitního tvrzeného plastu. Vydrží všechno a můžete si je vzít kamkoliv. Nejtěžší bude si vybrat!

Zapomněli jste hrnek? Půjčte si ho!

V rámci boje proti jednorázovým obalům vznikl také projekt Otoč kelímek. Je založený na myšlence, že i nádoby na kávu s sebou mohou být vratné. Stačí, aby byly vyrobené z odolnějšího materiálu, než je papír – v tomto případě je to plně recyklovatelný plast bez BPA. Kávu si od obsluhy necháte nalít do půjčeného kelímku a až ji vypijete, prostě kelímek zase vrátíte. Klidně v úplně jiném podniku nebo jiný den, a klidně i špinavý. Je to jednoduché, ekologické a udržitelné! Záloha za jeden kelímek je 50 Kč a vrátí vám ji ve kterékoliv ze 129 kaváren a dalších míst, zapojených do projektu. Mapa a více informací na Otockelimek.cz.