Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Obaly, židle i pružiny z postelí. Z čeho všeho se dá postavit dům?

Fasáda zahradního domku, který realizovalo studio Emerging Objects v Oaklandu v Californii je vyrobena z odlitků ze směsi cementu, pilin a slisovaných zbytků, které zůstávají vinařům po výrobě vína, tzv. matoliny. Foto: Emergingobjects.com

Z recyklovaných materiálů se nevyrábějí jen kelímky nebo oblečení. Tenhle eko trend je tak silný, že se z použitých věcí, které by jinak skončily ve spalovně, staví rovnou celé domy. A vůbec nevypadají špatně! Podívejte se, jak vypadá rezidence z vysloužilých VHS kazet nebo pavilon z pružin z postelí.

Anna Černotová | 24. 03. 2019

Recyklovat se dá téměř vše, jak dokazují architekti po celém světě. Někteří používají vysloužilé věci přímo jako stavební materiál, jiní je umisťují na fasádu domu a vytvářejí tak originální efekty. Téměř všechny stavby mají ale jednu věc společnou – jejich autoři chtějí poukázat na to, že použití starých věcí coby stavebního materiálu je způsob, jak ulevit odpadky zavalené planetě.

Galerie: Originální domy z recyklovaných materiálů

Výhodu to má i pro samotné majitele, protože materiál pro stavbu se tak dá získat velmi levně nebo dokonce zadarmo. Podívejte se do naší galerie, jak vypadá například dům z vysloužilých oken, budova obložená kancelářskými židlemi nebo celé městečko ze starých přepravních lodních kontejnerů. My jsme mezi temito domy objevili pár takových, kam bychom se klidně hned s radostí nastěhovali!


TYHLE NAŠE ČLÁNKY BY VÁS MOHLY TAKÉ BAVIT:

Obchodní centrum prodává jen opravené a recyklované věci. A má pořád plno!

Video: Ikea vypustila na řeku obří hračky do vany. Čistí vodu od odpadků!

Galerie: Obnovuje rodinný statek a pěstuje květiny v souladu s přírodou

Kávu s sebou! 25 nejhezčích termohrnků, kterými šetříte planetu