Přejít k hlavnímu obsahu
Inspirace

Tajemství české venkovsky pojaté zahrady: Nově zde najdete jezero, molo a nechybí ani úchvatné výhledy

Zahrada je inspirována českou venkovskou krajinou. Mezi typické prvky venkovské zahrady patří laťkový plot, hrubě sekaný kámen, ovocné stromy a luční společenstva. Terasa, kamenné cesty a pestrobarevná vegetace vytvářejí okouzlující zážitek, kde se příroda stává součástí vašeho každodenního života.

Terezie Benoni | 12. 03. 2024

Ústředním motivem pobytové části zahrady se stalo jezero. Velkorysá vodní plocha zhruba 170 m2dodává místu jedinečnou atmosféru. Díky propojení interiéru s exteriérem si majitelé užívají pohled na vodní hladinu z kuchyně i obývacího prostoru. Pobřežní zóna pro rostliny je vytvořena pomocí modelace terénu. Mělká regenerační část s výškou vodního sloupce 30 - 50 cm vyhovuje mokřadním rostlinám. „Dřevěné molo umístěné na jižním okraji jezírka je doplněno mobiliářem a nabízí možnost rozjímání v blízkosti uklidňující vodní hladiny. Terasa s pergolou je ideální pro celoroční posezení. Na kuchyň navazuje prostorná terasa s kamennou dlažbou, která je vhodná ke společným obědů. Z terasy je možné po kamenných schodech sestoupit buď k zahradnímu domku nebo směrem do hlavní části zahrady. Jezero je lemováno vodními rostlinami. Tento charakter pomalu směrem od jezera přechází v bohaté travinno- bylinné výsadby venkovského charakteru. Výsadby jsou doplněny kameny a kamennými nášlapy umožňující přístup přímo k vodě,“ popisují autoři projektu Ferdinand Leffler, Markéta Mlejnková a Kateřina Smejkalová.

Galerie: Podzimní víkendová pohoda
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Tento víkend patří ptákům našich zahrad, dokážete je poznat podle jejich zpěvu?

Ptačí hodinka je celosvětový projekt, do kterého jsou zapojeny stovky tisíc lidí a odehraje se právě tento víkend. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností a pomoci tak přírodě.
marianne.cz

Ústředním motivem je  zahrada v krajině a krajina v zahradě

Rozmanitá síť stezek umožňuje prostupnost celou zahradou. „Hlavní mlatové cesty jsou doplněny vedlejšími cestami s dřevěnými a kamennými nášlapy, vysekanými v lučním trávníku. Hlavním motivem celého konceptu je zahrada v krajině a krajina v zahradě,“ říká zahradní designér Ferdinand Leffler z ateliéru Flera. Samotný prostor za domem má díky vzrostlým borovicím spíše stinný charakter a je doplněn hortenziemi, kapradinami a půdopokryvnou vegetací. Pro atraktivní výhled z kuchyně jsou do výsadeb umístěna kamenná koryta sloužící jako pítka pro ptáky, která mají jak užitnou, tak estetickou funkci. Propojení mezi cestou z kamenných nášlapů a spodní částí zahrady s extenzivním trávníkem zaručuje dřevěné schodiště.

Péče o zahradu v zimních měsících

V předjarním období je třeba chránit stálezelené rostliny před sílícím zimním sluníčkem, například stínovkou nebo jutovinou – stálezelené rostliny se zakryjí shora (rostliny se lehce obalí stínovkou, takovéto kapsy lze zachovat pro opakované použití). Listy stálezelených rostlin by se jinak mohly popálit sluníčkem. Pokud se to na vaší zahradě stane, nevěšte hlavu, jedná se především o kosmetickou vadu, která se většinou v průběhu léta spraví. Ke kořenům popínavých rostlin se na zimu v prvních letech po výsadbě doporučuje přihrnout chvojí nebo listí jako ochrana před mrazem. Od prosince do února jsou rostliny ve vegetačním klidu. V tuto dobu je nutno dle potřeby (pokud budou dny s teplotou nad bodem mrazu) zalévat stálezelené rostliny.

Galerie: Zimní víkendová pohoda
Mohlo by se vám líbit

Navštivte zahradu, kde pod šmouhami mračen svítí ostrůvky svěží zeleně, kvetou hortenzie a vlají trávy

Počasí je na rozpacích, zda se hlásit k létu, nebo k podzimu, ale zahradu to z míry nevyvádí. Po šestnácti letech získala bujné křivky a nezůstalo v ní jediné místo, které by neupoutalo obdivné pohledy.
marianne.cz

Jak takovou zahradu vytvořit svépomocí?

Mlatové plochy v zahradě jsou navrženy z vápencových štěrků (přírodní písková barva, lomy Mořina, Chvaletice). Obruba mlatových ploch je tvořena ocelovou pásovinou rozměru 5x80 mm, která je ukotvená do země přivařenými roxorovými pruty o průměru 10 mm po vzdálenosti cca 700 mm. Jednotlivé konstrukční vrstvy je nutno pečlivě urovnat a poté zhutnit vibračním válcem. Mlat je příjemný na procházení a skvěle propouští vodu. Konstrukce branky se skládá z fošen profilu 160 x 60 mm ze sibiřského modřínu. Horní část je tvořena prkny 55x 20 mm s rozestupy cca 65 mm. Spodní část je vyplněna prkny 80x 20 mm.

Co tu roste:

Stromy – borovice, třešně, jeřáb, lípa, javor, olše, dřín, kdouloň, hrušeň
Keře – rybíz, šeřík, svída, líska, temnoplodec, ptačí ob, hortenzie, rakytník, zimolez, ptačí zob, kanadská borůvka, kalina, réva vinná
Trvalky – ostřice, kakosty, čemeřice, mazus, kokořík, plicník, barvínek

Mohlo by se vám líbit

Pro svou sestru navrhla skvostný dům uprostřed zahrady

Tato návštěva je plná emocí a elegance. Designérka Polly Harbison své sestře a její rodině navrhla velkolepý dům, který reaguje na jejich lásku k přírodě, umění a k barvám.
marianne.cz

Autoři projektu: Ferdinand Leffler, Markéta Mlejnková a Kateřina Smejkalová ve spolupráci s ateliérem Flera

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Inspirace
Ozdobte si vánoční stromeček podle aktuálních trendů: Jaké barvy a styly letos dominují Vánocům

Ozdobte si vánoční stromeček podle aktuálních trendů: Jaké barvy a styly letos dominují Vánocům

Dům
Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Byt
Světlem zalitý byt s výhledem na park, kde každý pokoj má svůj příběh

Světlem zalitý byt s výhledem na park, kde každý pokoj má svůj příběh

Dům
Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

×