Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Přáli si postavit kamenné přístřeší podobné stodole, výsledek práce architektů je fascinující

Info ikona
Přáli si postavit kamenné přístřeší podobné stodole, výsledek práce architektů je fascinující

Zcela samostatný a energeticky šetrný domek navrhli tak, aby připomínal tradiční horské kamenné domky, ale přidali také moderní prvky, které mu dodávají potřebný šmrnc.

Terezie Benoni | 18. 04. 2023

„Požadavkem majitelů bylo postavit přístřešek podobný stodole, který se nachází na vyprahlém místě v podhůří And. Na těchto horských stezkách se totiž nacházejí přístřešky zvané "pircas", které si původní obyvatelé zhotovili z kamene,“ vysvětluje autor projektu architekt Alberto Tonconogy, který spolu s kolegy z ateliéru Estudio Alberto Tonconogy y Asociados navrhl tento jedinečný dům o obytné ploše 170 m². V divoké argentinské přírodě využili starobylého předobrazu. Uměle vytvořili kamenné ruiny, do kterých zasadili moderní novostavbu. Jako základní stavební materiály použili kámen, železo a kortenovou ocel.

Galerie: Kamenný dům v podhůří And
Mohlo by se vám líbit

S ohledem na nebezpečné sopky

Aby docílili architekti pozoruhodných vizuálních efektů, rozhodli se původní čtyři fasády zdvojnásobit. Stavba je tak zasunutá do dalšího objemu. Hlavním motivem také bylo rozdělení na dvě budovy, z nichž jedna slouží společenskému životu a v druhé jsou ložnice. Oba objemy propojuje skleněný most. Dům se nachází v seizmické zóně, tak bylo nutné navrhnout pružný konstrukční systém z předem opracované kovové oceli. Obě stavby jsou umístěné na pevných betonových stojkách. Panely, za které pokrývají celou střechu i pevné a posuvné stěny mají maximální atermické vlastnosti, což znamená, že dokonale izolují proti ztrátám tepla. Dům je odpojen od všech vnějších sítí a funguje zcela autonomně. Autoři projektu se zaměřili na nízkou spotřebu, ke které výrazně přispívají solární panely, čištění a opětovné využití šedé vody.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: Estudio Alberto Tonconogy y Asociados, archdaily.com

Zdroj článku