Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

V panelákovém bytě snila o pohádkové zahradě z oblíbeného seriálu a svůj sen si splnila

Info ikona
V panelákovém bytě snila o pohádkové zahradě z oblíbeného seriálu a svůj sen si splnila

Díváte se na fotografie a zničehonic jste si vzpomněli na britský seriál Zločiny v zahradách? Nedivíme se. Překrásná květinová oáza, kterou jsme navštívili, se sice nachází kousek od Prahy, ale inspirací z anglických zahrad je doslova prorostlá!

Terezie Benoni | 6. 07. 2023

Anglické zahrady jsou Petřinou srdcovkou od chvíle, kdy se před lety zamilovala do televizního pořadu BBC Zahradníkův svět. V bytě v paneláku snila o vlastní zahradě, která by vypadala stejně jako ty z obrazovky. A její příběh je důkazem, že se sen může proměnit v realitu. Velkou podporu našla ve svém manželovi, který sdílí stejnou zálibu – a to s takovou vášní, že místo k moři spolu jezdí na dovolenou do Anglie a tam hledají ty nejkrásnější zahrady. V roce 2013 si nedaleko Prahy pořídili dům a Petřin plán se začal naplňovat. „Náš pozemek byl placatý obdélník, což pro plánovanou zahradu nebyl ideální základ, proto jsme začali s terénními úpravami, abychom vytvořili mírný svah.

Galerie: Vysněná krása
Mohlo by se vám líbit

Typické pro anglickou zahradu

„Miluji, když se na zahradě objeví krokusy nebo růžový sníh padající ze sakury. Je to ten nejhezčí koberec na světě, líbí se i našemu synovi Hynkovi. Růžovou na zahradě doplňuje mandloň trojlaločná, která vztahuje ke slunci větve obalené květy. Ráda vytvářím sezonní kytice, ať už z vlastních výpěstků – na jaře třeba z čemeřic, modřenců, narcisků, tulipánů či hyacintů, v létě pak z růží a lučního kvítí –, nebo z pokladů posbíraných v přírodě, jako jsou třeba rozkvetlé větvičky trnky. Nechybí tu ani klidné místo s lavičkou z neošetřeného týku. Stejně jako Angličané, i Petra nechává dřevo přirozeně stárnout. Nalevo od lavičky se tyčí dřevěný obelisk. U nás v Čechách ho prý nesehnali, proto se výroby chopil Petřin manžel. Vzorem byla fotka, kterou pořídili v jednom britském zahradnictví. Teď se po něm pne hrachor a shora na vše dohlíží mohutná lípa. „Pro pocit soukromí jsme podél plotu vysázeli ovocné a jehličnaté stromy a okrasné keře. Na jaře se tu bílými kvítky pyšní tavolník a omamně voní fialové šeříky,“ říká Petra. Centrálnímu trvalkovému záhonu stejně jako celé zahradě vévodí růžovofialová barva. Řád i určité ohraničení dodávají záhonu kulatě zastříhávané buxusy. Právě ty jsou pro anglickou zahradu velmi typické.


TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: PETRA ŠTĚPÁNKOVÁ

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku