Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Dostal za úkol postavit chatku pouze z toho, co našel v okolí a téměř zadarmo, stavbu měl hotovou za tři týdny

Info ikona
Dostal za úkol postavit chatku pouze z toho, co našel v okolí a téměř zadarmo, stavbu měl hotovou za tři týdny

Architekt Gerard Dombroski po celé řadě zajímavých kreativních projektů přijal hozenou rukavici a a pustil se do stavby chatky. To by nebylo nic fantastického, ale měl hned řadu omezení, která musel vzít v potaz.

Terezie Benoni | 29. 09. 2023

Tuto jedinečnou stavbu najdeme nedaleko Coromandel na Novém Zélandu. „Pravidla byla taková, že chatka musela být vyrobena z toho, co jsem našel kolem a kvůli COVIDU s téměř žádnými finančními prostředky na utrácení,“ vysvětluje architekt Gerard Dombroski. „Bylo to docela dobrodružné. Vznikla funkční nekonvenční desetimetrová chatka. Řekl bych, že zhruba třetinu času jsem strávil sháněním materiálů, bouráním a recyklací. Vždy jsem se snažil do své architektonické praxe zahrnout i projekty, které lze dokončit v krátkém čase. Vyžadují rychlou reakci, instinkt pro design, stále nové nápady a touhu riskovat,“ vysvětluje.

Galerie: Chatka z odpadu
Mohlo by se vám líbit

Šikovný architekt chatku postavil za tři týdny

„Na místo jsem dorazil 2. února. První večer jsem si vybral staveniště na kopci pod baldachýnem z kanuk, což jsou bílé čajovníky. Našel jsem starý ocelový rám, ze kterého vznikl výklenek pro schody. Rozhodl jsem se, že výhled do korun rozkvetlých stromů bude určujícím motivem celé stavby.“ Protože architekt nedávno pomáhal kamarádovi postavit skateboardovou mini rampu, rozhodl se, že i u této stavby se bude inspirovat jejím tvarem. Pak bylo nutné postavit konstrukci, betonovat základy. „Ve zbývajících dnech jsem ráno začínal kávou v kavárně ve městě, pak jsem pracoval až do setmění. Byl to krásný čas. Plný setkání s místními obyvateli, trávil jsem čas s ostatními umělci a lidmi, kteří přišli a nosili staré materiály. Myslím, že výsledek krásně zapadá do zdejšího p/node/20098, jak vizuálně, tak kulturně. Toto místo má dlouhou tradici a hostilo řadu umělců, dodnes tu po nich zůstali zajímavé chatky a já jsem rád, že jsem svou prací mohl přispět,“ uzavírá.


Picalo Cabin
Coromandel, Nový Zéland
Architekt: Gerard Dombroski Workshop
Plocha: 10 m²
Rok: 2021
archdaily.com

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku