Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Trend v bydlení: Divoká příroda u vás doma

“Obklopte se doma zelenými rostlinami, od drobných kaktusů po velké palmové listy,” říká designérka značky IKEA Iina Vuorivirta. Poradí, jak najít vlastní styl a v čem je typický severský vkus.

A co dál?
Velmi trendy je také vnést do interiéru kus divoké přírody v podobě přírodních materiálů, jako je bambus, korek a ratan.

Co se do trendů může otisknout?
Vše je o zachycení větší perspektivy a porozumění současným potřebám. Jak se například mění města, v nichž žijeme, a jak se v reakci na to mění naše potřeby, abychom se přizpůsobili proměnlivému životnímu kontextu.

Je v bydlení nějaké palčivé téma, které se musí vyřešit?
Vždy bylo velkou výzvou hledání lepších řešení pro bydlení na malém prostoru, i pro nás v IKEA. Jak například co nejlépe uzpůsobit každodenní život, když třicet metrů čtverečních sdílí tři generace a pohromadě vedle sebe žije třeba sedm lidí? Jak zařídit, aby takto malé prostory byly zařízeny s ohledem na životní prostředí, funkčnost a přizpůsobivost různým situacím, které nás provázejí od rána až do večera?

Jaká je vaše nejdůležitější inspirace?
Často v rámci své práce chodím na návštěvy do domácností a to je vždy velká porce inspirace. Na vlastní oči vidět a zažít skutečné domovy lidí, od Šanghaje, Tokio přes Sydney až k Riu de Janeiru. Vůbec možnost osobně se s lidmi potkat a zjišťovat, o čem sní, co potřebují a jaké problémy je nejvíce pálí, je důležitá pro to, abych začala vymýšlet možná řešení.
Konkrétně se nechávám inspirovat různorodými materiály a tradičními technikami zpracování. Velmi ráda a často přetvářím tradiční postupy, abych materiálu dodala současný vzhled a přizpůsobila ho potřebám dnešní doby.

Jak vypadá váš pracovní den?
Každý den začínám vždy časně ráno. Nejpozději v šest hodin vstávám a začínám svůj den tím, že se soustředím na vše, čemu se musím během dne věnovat. Ráda chodím do kanceláře brzy, abych si mohla v klidu projít maily a udělat si denní plán. Moje dny jsou velmi nabité, takže vychutnat si klidné ráno s šálkem kávy je pro mě opravdu důležité. Většinou pracuji do pěti nebo šesti hodin, poté jezdím autobusem domů do Helsingborgu.

Co vám v poslední době nejvíce ulehčilo práci?
Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se naučila co nejvíce těžit ze spolupráce s kolegy kolem mě. Ještě předtím, než jsem začala pracovat pro IKEA, jsem měla vlastní studio, kde jsem vše dělala sama. Mám pocit, že kousek z téhle etapy ve mně stále ještě je. Nejprve si věci sama vyzkoušet, než započatou práci ukážu ostatním. Nyní to takhle dělám od první skici a je pro mě přirozené, že to tak je. Díky zpětné vazbě a komentářům, které dostáváte v průběhu celého procesu od ostatních lidí kolem, jste pak sebejistější v dalších krocích.

Které kapitoly ve svém kariérním životopise byste označila tlustým písmem?
Vždy jsem náturou byla nezávislá, zvědavá a odhodlaná zkoušet nové věci, které jsem do té doby neznala. Jeden z nejdůležitějších kroků byl zcela jistě moment, kdy jsem v 15 letech opustila domov, abych mohla jít studovat výtvarné umění. Hodně jsem se toho tehdy naučila, když jsem se v tak raném věku musela postarat sama o sebe. Rodina je mi blízká a vždy pro mě byla důležitá, ale vůle přiblížit se svému snu být designérkou byla velmi silná a poháněla mě dál. Další důležitý krok přišel v průběhu studia designu na univerzitě, kdy jsem chtěla zkusit něco nového a přestěhovala se do Stockholmu. Byla jsem velmi ráda za vzdělání v rodném Finsku, ale měla jsem pocit, že mi tam něco chybí. Proto jsem změnila prostředí, abych si vyzkoušela, jestli tu chybějící část nenajdu ve Stockholmu. Našla jsem.

V čem je práce pro IKEA jedinečná?
Nejlepší věcí na této práci je, že nikdy, opravdu nikdy nejste sami! V kanceláři v Älmhultu se nás každý den schází patnáct set a ten týmový duch je všudypřítomný a naprosto nepopsatelný. Také skutečnost - a i když to zní jako klišé, je to pravda -, že každý den je tak jiný! Ráno pracujete na návrhu nové sady příborů, před obědem skicujete nové vzory a odpoledne dotahujete nápad na novou pohovku vyrobenou pomocí 3D technologie.

Je vaše práce splněný sen?
Zcela upřímně ano. Ta rozmanitost projektů, na kterých se můžu podílet, je úžasná. Provozovat vlastní studio bylo skvělé, ale když jste jediný člověk na všechnu práci, musíte se starat kompletně o všechno. Stávalo se tak, že na samotný proces navrhování jsem neměla moc času. Design je moje vášeň a teď jsou moje dny naplněné pouze tím, že se snažím vymýšlet lepší a hezčí řešení pro náš život doma.

Jak v bydlení najít svůj styl?
Nejdůležitější je utvářet si vlastní styl postupně. Vybírat si pouze věci, které pro vás mají význam, aniž byste se starali o to, jestli jsou trendy nebo se k vám hodí. Prohlížení Pinterestu a časopisů o designu je skvělý způsob, jak načerpat inspiraci. Ovšem za předpokladu, že inspiraci slepě nekopírujete rovnou do svých domovů.

Co je typické pro severský styl bydlení?
Bílé zdi a strop, dřevěná podlaha a spousta světla. Hlavní barvy nábytku jsou založené na bílých a šedých odstínech, mezi nejběžnější materiály patří bříza, borovice a len.

Čím to, že většina Finů má styl a cit pro design v krvi?
Příroda, její jednoduchost, skromnost a poklidnost, je součástí základu naší kultury a mentality. Finský design vždy získával svou podobu a materiály přímo z přírody. Je v tom něco nadčasového, trvalého a kouzelného.

Jak si vy sama děláte doma útulno?
Velmi důležitý je správný druh světla. Upusťte od centrálního stropního osvětlení a místo toho se zaměřte na menší zdroje světla s měkčí, teplejší barvou, rozmístěné různě v místnosti. Pozvěte přírodu k sobě domů v podobě rostlin a přírodních materiálů a nezapomeňte mít kolem sebe spoustu příjemných, hebkých látek, polštářků a přikrývek.

 

 

 

Trend v bydlení: Divoká příroda u vás doma