Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Manželé středního věku zdědili dům ze šedesátých let a proměnili ho v nadčasový domov

Klienti, manželé středního věku, zdědili dům ze šedesátých let, který byl už dříve součástí jejich rodinné historie. Aby se v něm mohli usadit a přizpůsobit jej současnému životnímu stylu, rozhodli se, ve spolupráci s architekty ze studia Kevin Veenhuitzen Architects pro rozsáhlou rekonstrukci a přístavbu.

Martina Mádlová | 4. 03. 2025

Největším architektonickým prvkem se stala klikatá přístavba oklopující svou robustní dřevěnou fasádou venkovní terasu, kterou vhodně doplňuje majestátní magnolie rostoucí před domem. Tento tvar nejen maximalizuje propojení obytných prostor se zahradou, ale také filtruje denní světlo a vytváří dynamické světelno-stínové efekty během dne. Architekti mysleli nejen na estetiku a funkčnost, ale také na dlouhodobou udržitelnost stavby. Přístavba je postavena ze dřeva a její střecha je pokryta zelení z důvodu regulace teploty v interiéru. Při realizaci se myslelo i na energetickou náročnost budovy, proto byl dům vybaven hybridním tepelným čerpadlem a solárními panely.

Galerie: Přestavba domu ze 60. let

Čtěte také: Dům po prarodičích nechtěla prodat: Nakonec ho s láskou sedm let renovovala

Z ulice se dům ve staré Příbrami tváří jako malý, nezajímavý, ale láká zelenými dveřmi. Za nimi se ukáže skutečná podoba!

Promyšlené vnitřní uspořádání

Přestavba zahrnovala odstranění podlahy v původní ložnici v prvním patře, aby zde mohlo vzniknout podkroví. Tato nově vytvořená zóna s dvojitou výškou nyní slouží jako centrální prostor propojující jednotlivé části domu. Právě tady se nachází nová jídelna, kterou zaplavuje denní světlo přicházející shora a zároveň funguje jako spojnice s ostatními obytnými prostory. „Starý a nový systém se spojují kolem podkroví. Ve stropě jsou stále dobře patrné přímé linie konstrukce původního domu, přičemž splývají se šikmými liniemi v úpravě podlahy a nové oblé stěně technické místnosti,“ vysvětlují architekti. Garáž v zadní části byla zkrácena o 4 metry, takže vzniklo lepší propojení obytných částí a zahrady na boční straně. „Protože naši klienti vidí, že v tomto domě zestárnou, udělali jsme design odolný vůči životnímu cyklu. Bez úprav může přední pokoj fungovat jako přízemní ložnice se vstupem do koupelny v přízemí. Sociální zařízení pak lze využít jako šatní skříň.“

Dům pro budoucnost

Fasáda přístavby je tvořena nosnými sloupy z exotického dřeva Cumaru dodávající stavbě přirozený vzhled a postupem času se jejich barva ještě prohloubí. Sloupy působí i jako filtr denního světla a svou hloubkou umí během dne tvořit různou atmosféru. Barvy na zadní fasádě jsou inspirované hnědým zdivem stávajícího domu a tmavě zelenou. Také v interiéru najdete paletu z tmavého dřeva Cumaru v kombinaci se žluto-šedými hliníkovými rámy a teracovými deskami. V přední místnosti se uplatňuje především světlejší dub doplněný tmavě červenou barvou. Kvůli krbu se tato místnost využívá hlavně v zimě. Různé materiály tvoří vizuálně harmonický interiér s dokonalým propojením přírodních a industriálních prvků.

Zdroj informací: archdaily.com

Čtěte také: Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Dvě chalupy zařízené v moderním a zároveň venkovském stylu stojí uprostřed valašských luk a lesů v dokonalém tichu, jen občas přerušeným šumem lesa a zpěvem ptáků. Majitelé si je nechali postavit kousek od své bio farmy na návrh architektky Markéta Bergerové, která dokázala perfektně propojit klasickou venkovskou estetiku s funkčností a komfortem.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Radikální rekonstrukce venkovského stavení uprostřed chebské přírody neztratila nic ze své historické hodnoty

Radikální rekonstrukce venkovského stavení uprostřed chebské přírody neztratila nic ze své historické hodnoty

Lidé a místa
Vyrobený ze starého kontejneru a nepotřebuje elektřinu ani vodu: Češi postavili geniální domov uprostřed divočiny

Vyrobený ze starého kontejneru a nepotřebuje elektřinu ani vodu: Češi postavili geniální domov uprostřed divočiny

Lidé a místa
Jak se žije mezi 400 pokojovkami v malém 2+KK?

Jak se žije mezi 400 pokojovkami v malém 2+KK?

Lidé a místa
Z ruiny romantický domov: Jak rodina vlastníma rukama zachránila historický dům

Z ruiny romantický domov: Jak rodina vlastníma rukama zachránila historický dům

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit