Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Od ikonického obchodního domu socialistické architektury k památkově chráněné budově: Kotva slaví 50 let od svého vzniku

Jedna z nejvýznamnějších budov československé architektury, obchodní dům Kotva, oslavila 10. února 50 let od svého otevření. Tato brutalistní stavba, navržená manželi Věrou a Vladimírem Machoninovými se stala symbolem 70. let a dodnes zaujímá významné místo v panoramatu hlavního města.

Martina Mádlová | 25. 02. 2025

Své první návštěvníky přivítal obchodní dům dne 10. února 1975. S prodejní plochou přes 22 000 metrů čtverečních se tehdy řadil mezi největší obchodní domy v Evropě. Stavbě musely ustoupit některé cenné domy z 19. a počátku 20. století a bylo zničené archeologicky významné území, protože se na stavbu chvátalo a nebyl dostatek času na průzkum. Stavbu s unikátním šestiúhelníkovým půdorysem připomínajícím včelí plástev stavěla švédská stavební společnost SIAB, což bylo v tehdejší době dost neobvyklé. Kotva svým vzhledem zaujala nejen odborníky, ale i širokou veřejnost a rychle se stala vyhledávaným místem pro nákupy i společenská setkání. Od roku 2019 je navíc kulturní památkou.

Galerie: Poznejte historii obchodního domu Kotva

Čtěte také: Z malého bytu 1+1 na luxusní 2 kk: Podívejte se, jak architekti vykouzlili za minimální náklady prostorný interiér na 33 metrech čtverečních

Podívejte se, jak vypadá nízkonákladový byt, který ctí historii starých Vršovic. Tým architektů v čele s Janem Bekem dokázal na pouhých 33 metrech čtverečních vytvořit funkční a stylový interiér, který splňuje vše, co moderní bydlení potřebuje.

Symbol socialistického luxusu

Kotva je brána jako jedna z nejvýznamnějších staveb československé architektury 70. let. Její design je inspirován architektonickým strukturalismem. Tato struktura nejen esteticky vyniká, ale také efektivně využívá prostor a reaguje na složité tvary parcel v historickém centru Prahy. V době svého otevření byl obchodní dům symbolem hojnosti a bohatství socialismu. Nabízel velké množství zboží od módního oblečení přes elektroniku až po domácí potřeby. Moderní interiéry a rozsáhlé prodejní plochy přitahovaly davy zákazníků, kteří oceňovali komfort a nabízené služby. Samotná stavba je řešena velmi chytře. Její tvar a sestavení umožnilo vyplnit složitý tvar pozemku a zároveň obrovskou budovu chytře rozčlenit. Dva hlavní vstupy pro zákazníky vedou z náměstí Republiky a z ústí Jakubské ulice. Velkorysá obchodní podlaží vertikálně propojují eskalátory. První patro je navrženo jako ustoupené, kde půdorys plně respektuje přímé linie uličních čar a není stejné jako šestiúhelníky vyšších pater. Ve druhém nadzemním podlaží je modulů nejvíce a v dalších patrech jejich počet už klesá. Obvodový plášť Kotvy tvoří determální sklo hnědého odstínů, osazené do tombakových rámů s vloženými parapety a profilovaným tmavě eloxovaným hliníkovým plechem. Technické věže, kde jsou umístěna úniková schodiště, jsou z pohledového betonu a doplněné červenou barvou.

Původní Kotva byla postavena za rekordních 30 měsíců

Stavba postupovala na svou dobu neuvěřitelné rychle a byla hotová za necelých 30 měsíců. Slavnostního otevření se bohužel nemohli účastnit její autoři, manželé Machoninovi, protože byli později za normalizace v nemilosti a byla jim znemožněna svobodná tvorba. Slavností pásku tak přestřihl šéf pražské organizace KSČ Antonín Kapek. Přesto mají za sebou oba architekti hned několik známých projektů, například hotel Thermal v Karlových Varech nebo Dům bytové kultury u stanice metra Budějovická. Ne vždy byl ovšem jejich styl přijímán jednoznačně pozitivně. Obchodní dům Kotva je ale mezi širokou veřejností i odborníky hodnocena poměrně dobře a například historik architektury Zdeněk Lukeš ji před lety zařadil do čela žebříčku socialistické architektury v Česku. Oficiálně památkou se stala až v roce 2019. Kotva celou dobu fungovala, ovšem od loňského února je zavřená kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která by měla trvá asi dva roky. Cílem je modernizovat interiéry, zlepšit energetickou efektivitu budovy a zároveň zachovat její původní architektonický ráz. Po rekonstrukci by měla Kotva mít nové kancelářské prostory a obchodní prostory, které budou respektovat historický kontext stavby.

Čtěte také: Rekonstrukce dělnického domku v mistrovském provedení: Jak mu architekti navrátili jeho původní krásu

Uprostřed zvlněné krajiny, kde se setkávají linie polí a sadů s obzorem, stojí nenápadný, a přesto výjimečný cihlový dům. Byl postaven v 60. letech 20. století jako dům pro zemědělské dělníky. Architekti ze studia Nidus mu dokázali vrátit při rekonstrukci jeho zašlou krásu tak, aby plně respektoval přírodu a místní životní styl a zároveň poskytovatel komfortní útočiště jeho majitelům.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Od Titanicu k Icon of the Seas: Už rok brázdí oceány největší loď světa, je připravená na všechno?

Od Titanicu k Icon of the Seas: Už rok brázdí oceány největší loď světa, je připravená na všechno?

Lidé a místa
Život na Bali očima Čechů: Svůj život zabalili do pár zavazadel a opustili domov. Jaké je žít a podnikat v tropickém ráji?

Život na Bali očima Čechů: Svůj život zabalili do pár zavazadel a opustili domov. Jaké je žít a podnikat v tropickém ráji?

Lidé a místa
Nábytek od popelnic a šikovné ruce: Yvonne vytvořila útulný domov snů uprostřed kouzelné zahrady

Nábytek od popelnic a šikovné ruce: Yvonne vytvořila útulný domov snů uprostřed kouzelné zahrady

Lidé a místa
Útulné bydlení na Šumavě: Jak dřevo ze starých stodol ožilo v moderním horském apartmánu

Útulné bydlení na Šumavě: Jak dřevo ze starých stodol ožilo v moderním horském apartmánu

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit