Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Prachatice zvou do svého fantastického letního kina, které se po letech chátrání dočkalo ojedinělé rekonstrukce

Info ikona
Prachatice zvou do svého fantastického letního kina, které se po letech chátrání dočkalo ojedinělé rekonstrukce

Kompletní rekonstrukcí se chátrající letní kino změnilo na funkční areál s kapacitou přibližně 350 míst. Plachta zastřešení, subtilní ocelové konstrukce a vlnitý plech vytvářejí dojem lehkých, zdánlivě dočasných, „letních“ objektů.

Terezie Benoni | 25. 07. 2023

„Systém kotoučů, vedoucích film v promítačce, návrh volně přepisuje do formy jednoduchých objektů, mezi nimiž kotouče usaměrňují namísto filmového pásu lana zastřešení,“ popisují autoři tohoto projektu Petr Moráček,  Jana Zoubková a Pavel Matyska z ateliéru Mimosa architekti. „Zmenšení areálu umožnilo vytvoření odpovídajících ploch mezi bytovou výstavbou a vlastním areálem, realizaci akustických opatření a v neposlední řadě vytvoření nové spojnice bytové zástavby okolo ulice SNP a nedalekého městského centra skrze Štěpánčin park. Objekty původního kina byly vzhledem k obtížné dispoziční využitelnosti a celkovému technickému stavu odstraněny, stejně tak původní projekční stěna velikosti 25x11m zastiňující Štěpánčin park. Tři nové objekty obsahují potřebné zázemí - pokladnu a bufet, sociální zázemí a projekční kabinu, promítací stěnu velikosti 7 x 15 m se zázemím umělců a skladové prostory. Všechny části kina jsou přístupné bezbariérově.“

Galerie: Letní kino Prachatice
Mohlo by se vám líbit

Inspirované samotným filmem

„Vlnitý plech jedalším odkazem k filmové iluzi vytvářené rytmem jednotlivých políček a střídáním světla a stínu. Použití černé oceli současně propojuje letní kino s dříve zrekonstruovaným Městským divadlem Prachatic,“ vysvětlují architekti. Dalším v podstatné míře použitým materiálem je kámen. Žulová dlažba, odseky a gabionové stěny navazují na zpevněné plochy historického centra Prachatic. Na styku s dalšími veřejnými prostory je použita kamenná dlažba, uvnitř areálu pak přírodnější, „měkčí“ odseky. „Textilní zastřešení podia a části hlediště zvyšuje komfort účinkujících i diváků ať už ve slunečném odpoledni nebo deštivém večeru a pozitivně přispívá k akustickým parametrům areálu. Volné nebe na hlavami diváků zůstalo zachováno nad většinou hlediště. Cílem zvoleného systému zastřešení byla maximální lehkost konstrukce s idejí pouhé „plachty“ napnuté mezi objekty kina. Vzhledem k vysoké míře volnosti konstrukce lan a membrány zavěšené v prostoru byly v průběhu projektu a realizace v nezbytně nutné míře doplněny další nosné prvky. Ocelové konstrukce pro zavěšení lan jsou pojaty nejen jako funkční a technický, ale také výrazový prvek.“ Prachatice tak získaly kultivovanou veřejnou plochu v blízkosti náměstí s navazujícím areálem nejen pro filmovou projekci, ale i pro konání dalších kulturních akcí města v úzké vazbě na jeho centrum.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku