Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Rekonstrukce selského stavení na Broumovsku: Obklopené zelení tu stojí už bezmála 180 let

Info ikona
Rekonstrukce selského stavení na Broumovsku: Obklopené zelení tu stojí už bezmála 180 let

Häuslerův statek není jen místem k odpočinku, ale skutečným živým dědictvím minulosti. Díky citlivé rekonstrukci a péči majitelů se stal centrem klidu, pohody a neopakovatelných zážitků.

Terezie Benoni | 27. 02. 2024

Broumovská krajina je sama o sobě plná úchvatných přírodních scenérií a k tomu všemu jsou v ní jako perličky rozsypány venkovské barokní kostely a kouzelná selská stavení. Pohled do ní tak vždy zaručeně pohladí po duši. Häuslerův statek je nově zrekonstruované selské stavení. Obklopen zelení stojí za úzkým proužkem Šonovského potoka už bezmála 180 let. Jeho majitelé přistoupili k celé rekonstrukci velmi citlivě a s velkou dávkou pokory - pídili se po dávných postupech a způsobech, studovali staré mapy a farní knihy. Dokonce se jim podařilo vypátrat skutečného stavitele domu – sedláka Häuslera a jeho rodovou linii až do poloviny 17. století, proto i dnešní stavení nese jeho jméno.

Galerie: Häuslerův statek
Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz

Dokonalé místo pro odpočinek i zábavu

Srdcem domu je bezesporu kuchyňská světnice, kde si u masivního stolu dopřejte dlouhá posezení. Ve statku jsou celkem 4 ložnice, kde se pohodlně vyspí až 13 hostů. „Z bývalého chléva jsme vytvořili společenskou místnost, kde můžete trávit večery bez televize a užívat si zábavy po celodenním výletování. Místnost má přímý vstup na terasu, takže máte blízko ke grilu a ohništi,“ vyprávějí majitelé, kteří zde nezapomněli postavit také saunu. „V letních měsících prostřídejte grilování na terase s výlety do krajiny - louka za domem a remíz táhnoucí se údolím až k rozlehlým pastvinám a lesům jsou zárukou pestrých zážitků. V zimě vyražte na běžky nebo si ve světnici užívejte klid, ticho, pohodu a teplé duchny,“ zvou hosty k návštěvě.

Mohlo by se vám líbit

Herec Štěpán Benoni nás exkluzivně pozval na návštěvu svého vysněného kanadského srubu na Šumavě

Splněný sen. Tak bychom mohli v jednoduchosti popsat bydlení herce Štěpána Benoniho a jeho ženy Vlaďky, kteří se před několika lety rozhodli opustit rušný městský život a raději pořídit dřevostavbu, dva psy a dva koně. Jaké výzvy na ně čekaly?
marianne.cz

Majitelé objekt nabízí k pronájmu na portálu Amazing Places.

Zdroj článku