Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

den architektury: 300 akcí v 90 městech. I u vás!

Příští týden odstartuje akce, která nemůže nikoho, kdo alespoň občas zvedne oči k hezké budově, nechat chladným. A co je na dni architektury nejlepší? Bude všude. Všude! I ve vašem oblíbeném městě. Najděte si v našem přehledu svůj kraj a vyberte si.

Anna Černotová | 22. 09. 2018

Nejstarší fungující továrna ve střední Evropě, budova postavená jako betonový odlitek, první kubistický dům v Praze, zdařilé i nezdařilé rekonstrukce, stavby navržené předními českými architekty jako jsou Josef Gočár, Josef Pleskot či Antonín Engel. Místa, kde se psala historie i budovy, místa, která reprezentují současnost a budoucnost české architektury. To je Den architektury, který v týdnu mezi 28. zářím a 4. říjnem nabídne široké veřejnosti nový pohled na architekturu kolem nás. V rámci akce Hurá dovnitř! festival otevře návštěvníkům zajímavé stavby, jež jim mnohdy bývají nepřístupné, nabídne procházky s výkladem architektů, urbanistů a dalších odborníků a uspořádá workshopy pro dospělé i pro děti. Organizátoři zvou na více než 300 akcí v bez mála 90 městech po celé České republice a na Slovensku. Až na výjimky je program zdarma.Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2018 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na webu Denarchitektury.cz.

Centrum současného umění DOX +. Foto: Hajekarchitekti.cz

Centrum současného umění DOX +. Foto: Hajekarchitekti.cz 

DEN ARCHITEKTURY PODLE REGIONŮ

Praha: secese, kubismus i sorela

Program zahrnuje přes 70 akcí. Kubismu a jeho odnožím se bude věnovat procházka po Praze, veřejnosti bude otevřen secesní Obecní dům, v němž před 100 lety vznikalo Československo a na jehož výzdobě se podíleli například Alfons Mucha nebo Max Švabinský. Mimořádně zpřístupněna bude i Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký a Orientální salonek či Salonek Boženy Němcové. Své dveře otevře Hotel International, jeden z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.  Vinohrady nabídnou prohlídku budovy Sokola, která je příkladem jedné z nejčistších pražských funkcionalistických staveb, Domu zemědělské osvěty od Josefa Gočára, Laichterova domu od Jana Kotěry či bývalou Šretrovu restauraci v Riegrových sadech s vyhlídkovými terasami. Název programu Praha nepostavená pod sebou skrývá procházku po pražských nábřežích, představující prvorepublikové architektonické vize, které měly za cíl obohatit Prahu o nové reprezentativní dominanty. Po stopách street artu se vydáme s kurátorkou a novinářkou Sashou Krolíkovou, kde se dozvíte i o tom co vlastně umění ve veřejném prostoru je. Další z akcí je plavba parníkem po Vltavě, která v loňském roce sklidila velký úspěch a letos se zaměří na pražské veslaře.

Středočeský kraj: první republika a experiment

V Berouně se vydáte po stavbách první republiky se spolkem Beroun Sobě. V Benešově budou také připomenuty prvorepublikové stavby, čeká vás například prohlídka Karlova a Klášterky. V rámci projektu Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti stavby s poutavým výkladem architektů a historiků. V Benešově to bude nově zrekonstruované secesní muzeum od Marcela Dusila a v Libčicích nad Vltavou Kotelna a Uhelný mlýn přímo s autorem projektu. Ve Strančicích se podíváte do experimentální administrativně-provozní budovy postavené jako betonový odlitek.

Kotelna a uhelný mlýv v Libčičích nad Vltavou. Foto: Uhelnymlyn.cz

Kotelna a uhelný mlýv v Libčičích nad Vltavou. Foto: Uhelnymlyn.cz 

Jižní Morava: do továrny i do podzemí

V Brně se lidé mohou těšit například na prohlídku tří nej (nejstarší, nejmladší a největší) vil jednoho z nejvýznamnějších meziválečných architektů Ernsta Wiesnera. V Hodoníně se bude putovat s historikem umění po prvorepublikové architektuře. Ve Znojmě se veřejnosti otevře nejstarší továrna ve střední Evropě, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout unikátní interiéry a výrobní procesy továrny na keramiku z roku 1878. Muzeum Archeopark v Pavlově, které se skrývá čtyři metry pod povrchem na území archeologického naleziště z období mladého paleolitu, připravilo poutavou prohlídku s autory stavby.

Moravskoslezský kraj: plynojem, krajina a vily

Prohlídka plynojemu, dnes již známého jako multifunkční aula Gong od architekta Josefa Pleskota, představí centrum vzdělávání a kultury netradičním způsobem. V Karviné se zase dozvíte, jak se proměnila místní krajina vlivem těžby černého uhlí. Zajímavý audiovizuální program bude k vidění ve Frýdku-Místku, kde bývalá budova Moravia banky od architekta Bohumila Hübschmanna z roku 1928 ožije pod vedením městského architekta. Procházka s krajinářským architektem připomene jedinečné a rozsáhlé krajinářské dílo Šebelův park v Kunčicích pod Ondřejníkem. Nový Jičín nabídne unikátní příležitost prohlédnout si naráz všechny novorenesanční Hückelovy vily s průvodcem a před rekonstrukcí.

Západní Čechy: moderní dějiny i hřbitov

Procházka po nejvýznamnějších stavbách v širším centru Plzně, realizovaných během určujících období českých moderních dějin má název Architektura osmičkových roků. V Plané se představí v podání architektonické přednášky 3 architektonické soutěže - Kino, Smutečka a ulice Dukelských hrdinů. V Klatovech se návštěvníci vydají  za slavnými osobnostmi a architekturou místního hřbitova

Severní Čechy: podzimní land art a bytové domy

V Liberci se dozvíte hodně o jeho meziválečné architektuře. Městský park v České Lípě oživí podzimní land artová dílna, která nabídne workshopy, procházky i doprovodný program. V Lomnici nad Popelkou se otevřou jinak nepřístupné památky jako spořitelna, Tylovo divadlo, Městské kino, zvonice, márnice či kaple na hřbitově. V Ústí nad Labem se vydáte po stopách meziválečné výstavby bytových domů. Konat se bude i přednáška o ústeckém architektovi Franzi Josefu Arnoldovi, tvůrci nejen meziválečných komunálních bytových domů. Přes 20 akcí chystá Děčín - na proměny děčínské infrastruktury v průběhu historie a její srovnání s příklady ze zahraničí se podíváme se studenty architektury. V Mostě se bude konat netradiční prohlídka Městského divadla s historikem umění a diskuze s architekty na téma Znovuzrozené město. Jak dokázala architektura reflektovat ducha doby před 100 lety a nyní? To se dozvíte na procházce 100 let do minulosti s architekty v Lounech. Pěškobusem napříč minulým stoletím se vydají s architekty po významných stavbách v Žatci.

Jižní Čechy: hudba ve veřejném prostoru

České Budějovice plánují procházku po uměleckých dílech ve veřejném prostoru se šéfredaktorem časopisu ERA21. Za současnou architekturou na okraji města Český Krumlov se zájemci vydají se studentem architektury, který připomene, že architektura města není tvořena jen jeho centrem. V době první republiky se v Táboře postavilo několik zajímavých staveb, po kterých vás architekti provedou. Město nabídne i besedu s historiky na téma Výkladní skříň úspěchů mladé republiky. Ve Volyni a okolí se vydají po stopách architekta Josefa Zítka, tvůrce Národního divadla. Ve Veselí nad Lužnicí znovu ožije renesanční radnice hudebním festivalem a otevřením galerie moderní architektury.

V Jihlavě vás čeká prohlídka rondokubistického komplexu s výkladem teoretičky umění Michaely Pacherové. Foto: Denarchitektury.cz  

V Jihlavě vás čeká prohlídka rondokubistického komplexu s výkladem teoretičky umění Michaely Pacherové. Foto: Denarchitektury.cz  

Vysočina: rondokubismus a citlivá rekonstrukce

V Jihlavě odhalíme příběh dvou citlivě zrekonstruovaných vil v podání ateliéru UNArchitekti. Stejný ateliér se zhostí i druhé prohlídky, která návštěvníky zavede do obytného rondokubistického komplexu z roku 1924 od architekta J. Dufka, který vznikl pro československé legionáře po návratu z I. světové války, do tzv. Legiodomu. V Třebíči budou moci zájemci obdivovat interiéry a historii neobarokního Borovinského zámečku, který byl postaven podle plánů pražského architekta židovského původu Maxe Spielmanna. Procházka po čtvrti Horka - Domky s architektem nabídne neobyčejný pohled na krásné vily i nerealizované plány. 8mička – zóna pro umění - se vydá po stopách velkých architektů v Humpolci od začátku 20. století až do současnosti, nabídne i cestu vlakem do Reynkova Petrkova, kde bude prohlídka zámečku.

Královéhradecký a Pardubický kraj: avantgarda 

V Hradci Králové se vydáme po stopách tradiční i avantgardní tvorby Oldřicha Lisky, který je autorem například unikátních funkcionalistických lázní. Název procházky Struktura města v zeleni poodhalí nejvýznamnější hradecké moderní stavby postavené po roce 1918. Broumov se s architekty vydá po nezdařilých rekonstrukcích významných budov posledního století, Jaroměř v exkurzi představí své čtyři důležité stavby - Polikliniku, Husův sbor, gymnázium a sokolovnu. Díky své poloze hrál Náchod vždy významnou roli coby vstup do naší země. To připomene architekt na procházce městem. Cestou necestou Pardubicemi se zájemci vydají s Eposem 257, jednou z nejvýraznějších osobností české street artové scény. Litomyšl nabídne autobusový výlet za meziválečnými architektonickými a uměleckými realizacemi v okolí Litomyšle s poutavým výkladem. Ve Vysokém Mýtě proběhne neformální setkání s přednáškou na téma Městská akupunktura aneb za málo peněz hodně muziky, na kterou naváže procházka se spolkem proMejto po místech, kde stačí málo a děly by se velké věci. 

Související články

Novinky
Architektura je služba společnosti a nekonečný vesmír inspirace, říká Vladimír 518 na Karlovarském filmovém festivalu

Architektura je služba společnosti a nekonečný vesmír inspirace, říká Vladimír 518 na Karlovarském filmovém festivalu

Novinky
Minulý režim ovládne plátna kin: Dokument Architektura ČSSR 58–89 Jana Zajíčka a Vladimira 518 bude mít světovou premiéru ve Varech

Minulý režim ovládne plátna kin: Dokument Architektura ČSSR 58–89 Jana Zajíčka a Vladimira 518 bude mít světovou premiéru ve Varech

Lidé a místa
Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření