Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Navrhli místa pro cvičení jógy v přírodě, ale v maximálním pohodlí

Zadáním bylo navrhnout univerzální objekt, který bude umisťován v krajině, bude jedinečný, konstrukčně jednoduchý a umožní využívání i za nepřízně počasí. Vytvořit lehkou strukturu, která poskytne plochu pro cvičení jógy či pro jiný způsob cvičení a relaxace. Jak se s tímto úkolem architekti popasovali?

Terezie Benoni | 23. 11. 2021

Dřevěné pavilony pro praktikování jógy v přírodě navrhli architekti Václav Kocián a Zdeněk Liška. „Při tvorbě konceptu pro nás byly podstatné základní elementy, kterými je možné jógu jako takovou popsat. Náš návrh se tedy snaží reflektovat stabilitu, lehkost, jednoduchost a svým materiálovým pojetím také určitou sounáležitost s přírodou. Cílem bylo navrhnout drobný objekt, který se bude jako prefabrikát osazovat na různých místech, ať už v městském prostředí, v rekreačních oblastech či v úplně volné přírodní krajině,“ popisují autoři projektu. „Naší odpovědí je malý pavilon s velmi racionální konstrukcí, který nabídne prostor pro dvě cvičící osoby. Svým materiálovým a konstrukčním pojetím odkazuje na řemeslnou práci se dřevem, tak typickou pro oblast Beskyd a Jeseníků.“ Yogapointy dnes stojí na Malé Morávce, v Karviné (Lázně Darkov), v Ostravě (Landek Park), ve Frýdku Místku (přehrada Olešná) a v Trojanovicích.

 

Galerie: Yogapointy v přírodě
Mohlo by se vám líbit

Nezapomeňte převléct do svátečního také ložnici

Naše domovy se postupně halí do adventního kabátku. Aby bylo těšení na nejkrásnější svátky roku dokonalé, vyzdobte také svou ložnici.
marianne.cz

V kontaktu s přírodou

Na čtvercové platformě stojí čtyři stabilní sloupy nesoucí rošt z fošen. Dřevěná plocha slouží jako pohodlná podložka. Symetricky rozmístěné sloupy svým tvarem navozují jistou lehkost až křehkost, přesto vnášejí do objektu stabilitu a spolehlivě nesou střešní rošt. Nosnou konstrukci střechy tvoří rošt ze stínících lamel. Tyto lamely jsou na sebe kolmé a jsou vynášeny hlavním vodorovným ocelovým roštem tvořeným dvojicí uzavřených dutých hranatých profilů. Ocelový rošt je vynášen čtveřicí dřevěných sloupů proměnného čtvercového průřezu. Sloupy společně s ocelovým roštem zajišťují stabilitu přístřešků a jsou ukotveny pomocí ocelové patky s kalichem do železobetonových patek. Návrh počítá s dvěma variantami velikostí, přičemž ta větší pojme až 6 jogínů.

O studiu

Vážíme si míst, ve kterých jsme vyrůstali a tento vztah se snažíme reflektovat v naší tvorbě. Architekturu nevnímáme jako uměleckou exhibici, ale jako komplexní disciplínu zahrnující funkčnost, estetičnost a práci s kontextem. KLAR je architektonické studio založeno v Kopřivnici v roce 2017 Václavem Kociánem a Zdeňkem Liškou, zabývající se projekty všech měřítek.

Info ikona
KLAR je architektonické studio založeno v Kopřivnici v roce 2017 Václavem Kociánem a Zdeňkem Liškou
Mohlo by se vám líbit

Na rekonstrukci pronajatého bytu stačil štětec a barvy

Robert Holý si musel urychleně najít nový podnájem. Vzal první byt, který viděl – vzhledem k jeho špatnému stavu bylo nízké nájemné. V rámci šetření jsme staré vybavení kuchyně jen natřeli barvami!
marianne.cz

Související články

Novinky
KVÍZ: Objevujte během prázdnin česká moře. Poznáte deset největších přehrad v ČR?

KVÍZ: Objevujte během prázdnin česká moře. Poznáte deset největších přehrad v ČR?

Novinky
KVÍZ: Tajemné názvy označují předměty ze starých chalup. Zjistěte, zda víte, o čem je řeč

KVÍZ: Tajemné názvy označují předměty ze starých chalup. Zjistěte, zda víte, o čem je řeč

Novinky
KVÍZ: Zjistěte, zda znáte správné názvy barev

KVÍZ: Zjistěte, zda znáte správné názvy barev

Novinky
Známe nejkrásnější interiér loňského roku: Je jím rekonstrukce původně středověkého domu v jádru Kutné Hory

Známe nejkrásnější interiér loňského roku: Je jím rekonstrukce původně středověkého domu v jádru Kutné Hory