Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Babiččiny zaručené fígle: Jak chytit myš, zaplašit moly a vyčistit raz dva mastné fleky na oblečení

Naši předci místo chemie raději sáhli po tom, co našli ve spíži nebo na zahrádce. Věděli, proč to dělají. Mnohdy ty nejjednodušší věci totiž dokážou zatočit jak s domácími škůdci, tak nevyčistitelnými skvrnami.

Terezie Benoni | 6. 02. 2024

Myš je sice roztomilá, ale jednu domácnost s ní rozhodně sdílet nechceme. Nejen, že dokáže ledacos sežrat nebo zničit, ale může být také přenašečem řady velmi nebezpečných nemocí. Obzvlášť pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky, na jedy proti myším rovnou zapomeňte. Pastičky také nejsou kdo ví jak účinné a někomu přijdou příliš násilné. Jestli chcete myš odlákat preventivně, aby práh domu vůbec nepřekročily, sáhněte po bylinkách, které jim nevoní. Vysadit můžete čerstvé hned u vchodu, nebo umístit po domě jejich snítky a vonné pytlíky. Myším vadí velmi aromatická levandule, rozmarýn, máta, bobkový list nebo hřebíček. Obdobně můžete využít i esenciální oleje, které jsou koncentrované, a proto vám postačí jen pár kapek na vatovém tamponku. Kromě zmíněných bylin můžete použít esenciální oleje eukalyptové nebo citrusové, nepříjemný jim bude také nálev z pálivé papriky. Tím stačí vystříkat místa, kde by se mohla myš zdržovat.

Mohlo by se vám líbit

Ušetřete na topení: Zaručený fígl, který používaly naše babičky, funguje okamžitě

Zima je v plném proudu a jaro je zatím v nedohlednu. Jestli jste už teď zděšení, kolik budete letos za energie doplácet, nechte si poradit, jak snadno a rychle vaši domácnost zateplit, abyste nezbankrotovali.
marianne.cz

Moly už doma neuvidíte

Ochránit oblečení od molů může být leckdy dost náročné. Objevují se tiše, nejdřív po nich zůstanou jen drobné díry v oblečení, ale záhy jimi může být šatník prolezlý. Ale i na ně zabírají jednoduché triky, které už už po staletí používaly vzorné hospodyně. Bobkový list se ukazuje jako takový všelék. Ani molům nevoní, tak stačí položit do šatníků několik listů a mol se neukáže. Kuličky pepře rozmístěte do malých sáčků nebo dóz, a ty pak strategicky umístěte mezi své svetry a šaty. Nevoní jim ani skořice, chmel, listí ořešáků, hřebíček a levandule je odradí od kladení vajíček. Pořídit nebo ušít si můžete voňavé levandulové pytlíčky, které jednoduše umístíte mezi oblečení.

Mohlo by se vám líbit

Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

Také vám vaše babička předala nějaký zaručený fígl, nebo jak se dnes říká life hack, který běžně používáte a nedáte na její radu dopustit? Našli jsme pro vás tři tipy, které nejsou tak úplně rozšířené, ale rozhodně stojí za to.
marianne.cz

Mastné skvrny? Odstraníme!

Ať už se jedná o skvrny od oleje, nebo jiné mastnosty, nikdy na ni nepouštějte studenou či horkou vodu. Skvrna se pak zvětší, rozpije a její čištění bude ještě náročnější. Nejlepší je skvrnu hned posypat materiálem, který ji absorbuje. Může to být kukuřičný škrob, dětský pudr nebo hladká mouka. Po patnácti minutách tento posyp vyklepejte a vetřete odmašťovací prostředek. Zafungovat může jar smíchaný s jedlou sodou, nebo ocet smíchaný s citronem. Po deseti minutách by mělo být po skvrně.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda víte, k čemu sloužily předměty na starých chalupách a jestli patříte mezi chalupářské mistry

Vstupte do světa starých chalup a zjistěte, jestli vaše chalupářské srdce stále pulzuje a zda víte, k čemu sloužily došky, putyry nebo kukačky. Máte některé z nich stále doma?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete