Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Babiččiny zaručené fígle: Jak chytit myš, zaplašit moly a vyčistit raz dva mastné fleky na oblečení

Info ikona
Babiččiny zaručené fígle: Jak chytit myš, zaplašit moly a vyčistit raz dva mastné fleky na oblečení.

Naši předci místo chemie raději sáhli po tom, co našli ve spíži nebo na zahrádce. Věděli, proč to dělají. Mnohdy ty nejjednodušší věci totiž dokážou zatočit jak s domácími škůdci, tak nevyčistitelnými skvrnami.

Terezie Benoni | 6. 02. 2024

Myš je sice roztomilá, ale jednu domácnost s ní rozhodně sdílet nechceme. Nejen, že dokáže ledacos sežrat nebo zničit, ale může být také přenašečem řady velmi nebezpečných nemocí. Obzvlášť pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky, na jedy proti myším rovnou zapomeňte. Pastičky také nejsou kdo ví jak účinné a někomu přijdou příliš násilné. Jestli chcete myš odlákat preventivně, aby práh domu vůbec nepřekročily, sáhněte po bylinkách, které jim nevoní. Vysadit můžete čerstvé hned u vchodu, nebo umístit po domě jejich snítky a vonné pytlíky. Myším vadí velmi aromatická levandule, rozmarýn, máta, bobkový list nebo hřebíček. Obdobně můžete využít i esenciální oleje, které jsou koncentrované, a proto vám postačí jen pár kapek na vatovém tamponku. Kromě zmíněných bylin můžete použít esenciální oleje eukalyptové nebo citrusové, nepříjemný jim bude také nálev z pálivé papriky. Tím stačí vystříkat místa, kde by se mohla myš zdržovat.

Mohlo by se vám líbit

Moly už doma neuvidíte

Ochránit oblečení od molů může být leckdy dost náročné. Objevují se tiše, nejdřív po nich zůstanou jen drobné díry v oblečení, ale záhy jimi může být šatník prolezlý. Ale i na ně zabírají jednoduché triky, které už už po staletí používaly vzorné hospodyně. Bobkový list se ukazuje jako takový všelék. Ani molům nevoní, tak stačí položit do šatníků několik listů a mol se neukáže. Kuličky pepře rozmístěte do malých sáčků nebo dóz, a ty pak strategicky umístěte mezi své svetry a šaty. Nevoní jim ani skořice, chmel, listí ořešáků, hřebíček a levandule je odradí od kladení vajíček. Pořídit nebo ušít si můžete voňavé levandulové pytlíčky, které jednoduše umístíte mezi oblečení.

Mohlo by se vám líbit

Mastné skvrny? Odstraníme!

Ať už se jedná o skvrny od oleje, nebo jiné mastnosty, nikdy na ni nepouštějte studenou či horkou vodu. Skvrna se pak zvětší, rozpije a její čištění bude ještě náročnější. Nejlepší je skvrnu hned posypat materiálem, který ji absorbuje. Může to být kukuřičný škrob, dětský pudr nebo hladká mouka. Po patnácti minutách tento posyp vyklepejte a vetřete odmašťovací prostředek. Zafungovat může jar smíchaný s jedlou sodou, nebo ocet smíchaný s citronem. Po deseti minutách by mělo být po skvrně.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku