Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte výrazy z mluvy babiček, které se dnes už tolik nepoužívají?

Info ikona
žena s babičkou

Některá pojmenování, která užívaly naše babičky, jsou vcelku specifická. Ostatně stejně tomu je i s dalšími věkovými skupinami. S babičkami či prababičkami měl ale člověk chvílemi pocit, jakoby na něj mluvily v hádankách. Zjistěte, jak se v jejich řeči orientujete, v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 22. 08. 2023

Mluva se mění s každou generací. Dnešní mileniálové (kterým je v současnosti 28 až 40 let), z nichž se ti nejmladší mohou stále cítit mladí duchem, již nerozumí mluvě puberťáků. A někteří z nich mají problém porozumět i mluvě svých rodičů či prarodičů.

Možná si i vy pamatujete ty momenty, kdy jste jako děti sedávali u babičky v kuchyni a ona vám kromě rčení typu „dočkej času jako husa klasu a přísloví „než se vdáš, tak se ti to zahojí říkala i další líbezné výrazy, kterým ovšem bylo občas náročné porozumět. Například když vám řekla, „podej mi to z almary“. Zjistěte, zda si tyto výrazy pamatujete a víte, co znamenají, v našem kvízu.

Vývoj mluvy v průběhu let

Jazyk je jako živý organismus, který se neustále vyvíjí. Praktikují ho totiž lidé, kteří mluví každý den a jejichž řeč se mění dle daného století, ale i dle generací. V dnešní době se používá výrazně více anglicismů než v minulosti.

Takto vznikají neologismy, neboli slova, která jsou v jazyce nově vytvořená, jelikož si to situace žádá. Tedy například z toho důvodu, že vznikly nové věci, koncepty či skutečnosti. Může se jednat ale i o nová slova pro staré věci. Dnes vznikají hlavně v souvislosti s rozvojem moderních technologií, vědy a techniky. Mohou ale vznikat i z toho důvodu, aby ozvláštnily jazyk, což lze vztáhnout na výše zmíněný jazyk dětí v pubertě.

Na druhou stranu, některá slova jsou upozaďována, či úplně zanikají. Ty nazýváme archaismy neboli slova zastaralá, která ustupují do pozadí a nahrazují je nové, více používané, výrazy. Běžně to nastává, když se stane neologismus velmi populárním a původní slovo je vytlačeno do pozadí, až se přestane používat. Příkladem může být slovo bicykl, namísto nějž se dnes používá kolo, či výrazy z kvízu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku