Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Bydlení podle Feng Shui: Ložnice, 2. díl: lůžkoviny, vzory, fotky

Kam pověsit zamilovanou fotku a proč mít u postelí stejné noční stolky? V závěrečném dílu seriálu s odbornicí na Feng Shui, Radkou Košíčkovou, doladíme ložnici.

Olga Procházková | 15. 11. 2019

Lůžkoviny

Jako náplň lůžkovin je v našem podnebném pásmu obvyklé zvolit peří nebo i vlnu, pokud samozřejmě nemáte problémy s alergií na peří. „Z vlny je teplo trochu jiné než z peřové deky,“ říká Radka Košíčková. „Vlněnou deku doporučuji lidem, kterým bývá příliš horko a také ,jinovýmʻ typům. Jinový člověk je obvykle menšího vzrůstu, podsaditý a jeho životosprávě je více živočišných prvků než zeleniny a obilovin,“ doplňuje designérka. Peří má povahu více horkou, hodí se proto pro všechny zimomřivce.

Mikro vlákna nebo dutá vlákna či jiné výplně na první pohled splňují všechny požadované parametry pro udržení tepla při spánku, citlivější lidé ale rozdíl mezi přírodními a umělými výplněmi vnímají. Povlečení volíme samozřejmě také přírodní povahy, například bavlněné celoročně, na zimu třeba flanelové, lněné na léto. 

Ložnice, vzorovaný koberec

Výraznž koberec vyžaduje klidnější řešení zbylého prostoru a doplňků.

Vzory a struktury

Ložnice je klidová zóna a to více tu jde o harmonii, která je ve Feng Shui tak důležitá. Pokud dáte na zem vzorovaný peršan, nábytek a doplňky musíte „uklidnit“. Jednoduchý jednobarevný koberec naopak snese dekorativnější okolí. Při volbě materiálů se zkuste zaměřit spíše na strukturu, vsaďte na paspulky, lemy, reliéfy. Platí to pro závěsy, přehozy i dekorační polštáře.

Ložnice

Nohama rovnou do měkkého podkladu na podlaze.

Lesk, nebo mat?

Pokud čtete už několikátý díl našeho seriálu, pak víte, že samozřejmě mat. A co materiál a „dynamika“ nábytku? Světlejší prostorný pokoj snese i masivní tmavý nábytek z hutného, těžkého dřeva. Studenější tmavší místnost by takové kusy spíše „pohřbily“. Těžký nábytek volte tedy spíše solitérně a vybírejte ho pozorně. „Těžký nábytek, těžká hlava, těžké myšlenky,“ vysvětluje Radka Košíčková. Masivní kus nábytku vyvažte subtilním kouskem, k mohutné skříni dejte drobnější křeslo modernějšího designu, nebo zajímavé ratanové či proutěné. Nebojte se květin, ale dejte si jich do místnosti uměřené množství. „Vhodná je jedna vyšší hrnková rostlina v květináči s oblejšími listy. Na parapet pak umístěte dvě tři rostlinky s květem, jako jsou africké fialky, anturie nebo třeba kolopejka."

Ložnice, zrcadlo

Květiny do ložnice patří, se zrcadly podle Feng Shui opatrně.

Jako rovný s rovným

Dva noční stolky, dvě lampičky, stejné běhouny podél lůžka, stejné povlečení. Symetrie v ložnici vnáší rovnost do vztahu. Stejně tak by oba partneři měli mít stejně široký přístup k lůžku, neumísťujte tedy například jedno lůžko podélně ke zdi. „Podle Feng Shui může mít tato duplicita, nebo naopak její porušení, zásadní vliv na dynamiku ve vztahu,“ podotýká Radka Košíčková.

Zrcadlo?

Filozofie Feng Shui je proti zrcadlům v ložnici, zejména, pokud míří přímo na postel nebo jsou dokonce umístěné nad postelí. Odraz násobí realitu, vnáší neklid. Je to „oko“ někoho třetího do našeho intimního partnerského života. Pokud potřebujete mít v ložnici zrcadlo, směruje ho mimo postel, můžete ho také na noc skrýt dekorační látkou nebo umístit na vnitřní stranu skříňových dveří.

 

Ložnice, vztahy

Symetrie v ložnici vnáší vyrovnanost do vztahu.

Fotky a obrazy

Vzpomínáte na svatební fotky nad manželskými postelemi, které mívaly naše prababičky? „Tak to je zrovna docela fajn záležitost. Připomíná nám stále náš vztah z doby, kdy jsme byli hodně zamilovaní,“ říká designérka. Nad postelí může být i jiná fotka či obraz připomínající nějaký hezký společný zážitek nebo neagresivní jemná abstrakce. A co pověsit na stěnu, na níž se díváme z lůžka? Tam se hodí motiv se skrytým erotickým podtextem, třeba prolínající se abstraktní vlny nebo neurčitý motiv v ohnivějších barvách.

Místo pro dialog

Pokud máte prostor, zkuste dát do ložnice ještě křeslo. Umístěte ho tak, aby člověk na něm sedící měl výhled do prostoru ložnice a zároveň mohl komunikovat s partnerem, který třeba čte nebo relaxuje na posteli. Vzniká tak úplně jiná nálada a energie, než když jsou lidé vedle sebe paralelně na lůžku. Můžou si povídat nebo při čtení knížky občas prohodit pár slov. Posiluje to nejen komunikaci, ale i vztah celkově.

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete