Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak se už konečně pořádně vyspat: 5 jednoduchých pravidel pro sladké sny

Ložnice by měla být svatyní relaxace a zaslouženého odpočinku. Trávíme v ní přece více než třetinu našeho života! Jak ale udělat, abyste se tu opravdu cítili příjemně a uvolněně? Máme pro vás několik jednoduchých tipů, které promění vaši ložnici v nejklidnější místo celého bytu.

Terezie Benoni | 8. 07. 2024

1. Studené světlo do ložnice nepatří

Světlo významně ovlivňuje biologický rytmus lidského organismu, výběr osvětlení do ložnice proto rozhodně nepodceňte. Základem osvětlení by zde mělo být centrální svítidlo, které neosvěcuje místnost přímo, ale naopak svítí tlumeně nahoru. Na noční stolek umístěte lampičku se stínítkem, aby vás neoslňovala. Rádi si před spaním listujete časopisy nebo čtete knížky? Volte takovou lampičku, u které můžete nastavovat sklon světla pomocí polohovatelného ramene. V domácnosti s malými dětmi oceníte i noční orientační světla se zabudovaným čidlem. Při pohybu v místnosti se automaticky zapnou a usnadní vám tak cestu na toaletu. U světel vždy pamatujte, že každý typ světla má jinou barvu. V ložnici si vyvarujte studeného světla a volte teplý odstín bílé (2800–3300 kelvinů)

Info ikona
Lampičky se stínítky vyzařující jemné tlumené světlo a naladí na příjemný spánek. Foto: Decoland

Teplé světlo je nažloutlé a působí příjemně a útulně. Naopak studené světlo brzdí uvolňování melatoninu do organismu. Tento hormon vyvolává spánek, takže při jeho nedostatku můžete mít problémy s usínáním.

2. Přetopená místnost vám sladké spaní nepřinese

Pro spánkový komfort je ideální teplota okolo 19 °C a přísun čerstvého vzduchu. V ložnici proto pravidelně větrejte. V létě přes den okna zastiňujte a v noci je naopak nechte otevřené a místnost ochlazujte. Hlavně v menších ložnicích by měla být zajištěna možnost důkladného větrání. Pokud například v létě větrání nestačí, zvažte používání ventilátoru, klimatizace nebo rekuperace. V ložnici, která má okna situovaná do rušné ulice, mohou dobře posloužit čističe nebo zvlhčovače vzduchu a před pyly a různými alergeny vás dobře ochrání také speciální protipylové sítě do oken. Nezapomeňte také na kvalitní zatemnění, protože jen v absolutní tmě je vaše tělo schopné dobře regenerovat. Hlavně ve velkých městech je světelný smog nepřítelem nerušeného spánku. Velmi osvědčené jsou pro tyto účely například venkovní předokenní rolety, které dokážou místnost skvěle odhlučnit, zastínit a v létě udržuji v interiéru příjemné klima. V zimě naopak ochrání před úniky tepla a zbytečnými výdaji.  

Info ikona
Dveře na terasu vpouštějí do ložnice potřebný čerstvý vzduch. Foto: Ikea

Velké okno nebo balkonové dveře do vaší ložnice určitě patří! Čerstvý vzduch je totiž důležitým předpokladem kvalitního spánku.

3. Už žádné skladiště!

Méně je někdy více, a tohle pravidlo platí v ložnici dvojnásob. Místnost vybavte pouze základním nábytkem a vyhněte se zbytečným doplňkům, přebytečným lůžkovinám nebo těžkým textilním závěsům. Na okna raději instalujte žaluzie nebo rolety. Prázdný nechte také prostor pod postelí, aby zde mohl volně proudit vzduch. Předejdete tak usazování velkého množství prachu, který pak během spánku vdechujete. Také úložné prostory plánujte v ložnici rozumně a prakticky: ideální jsou uzavíratelné úložné prostory a s jejich množstvím to nemusíte přehánět, místo se určitě najde i v jiné části bytu. Barevné provedení ložnice a lůžkovin záleží na osobním vkusu každého, držte se ale raději jemnějších barevných odstínů. Osvědčená je bílá nebo různé pastelové barvy; světle modrý odstín dokáže vaši ložnici příjemně opticky ochladit. Podlahu do ložnice volte snadně udržovatelnou a hladkou, vyhněte se naopak kobercům s vysokým vlasem. Jejich údržba je náročná a navíc se v nich hromadí spousta roztočů a prachu. V ložnici oceníte například praktickou vinylovou podlahu nebo parkety, ty jsou oproti kobercům sice studenější, můžete je ale doplnit malými kusovými koberečky, které při zašpinění jednoduše vyklepete nebo vyperete.

Torzo stodoly posloužilo jako kulisy pro dům za minimum nákladů

Info ikona
Zařízení ložnice by mělo být jednoduché a střídmé. S bílou barvou a přírodními materiály zaručeně uspějete! Foto: XXXLutz

S bílou barvou a dekorem dřeva v ložnici zaručeně uspějete!

4. Kvalitní postel je základ

Nutným minimem pro dobré spaní je stabilní rám postele, solidní rošt a matrace odpovídající vaší postavě. Při výběru vsaďte na přírodní a zdravotně nezávadné materiály. Naopak se vyvarujte různých umělých látek, které mohou uvolňovat do okolí škodliviny. Vhodné jsou například postele z masivu. Při výběru postele dobře promyslete její výšku – ovlivní ji jednak výška rámu, ale také výška matrace. Obecně platí, že čím je matrace vyšší, tím je pohodlnější a platí to především pro lidi s vyšší tělesnou hmotností. Například dospělý člověk vážící 70 kg by měl mít matraci s minimální výškou 13 cm. Člověk s váhou 100 kg už budete potřebovat kvalitní matraci s výškou alespoň 15–17 cm. Pro pohodlné vstávání volte celkovou výšku postele i s matrací kolem 45–50 cm a pokud máte pohybové problémy, klidně i kolem 55–60 cm. Nezapomeňte zohlednit také šířku lůžka. Její parametr se odvíjí od vaší konkrétní postavy, prostorových možností a požadavcích na komfort. Standardní šířka jednolůžka je 90 cm. V malé ložnici si vystačíte (pokud jste drobné postavy!) s šíří lůžka 80 cm. Pokud se naopak rádi v posteli příjemně roztáhnete, sáhněte po nadstandardní šířkách 120 nebo 140 cm. 

Citlivá rekonstrukce v minimalistickém stylu

Info ikona
Klidnouo atmosféru doladí i světlo svíček, ale až je sfouknete, pořádně si v ložnici vyvětrejte! Foto: Pixabay.com

Klidnouo atmosféru doladí i světlo svíček, ale až je sfouknete, pořádně si v ložnici vyvětrejte!

5. Pracovna v ložnici? Jen v případě nejvyšší nouze

Chystáte se ke spánku a vašemu partnerovi hučí kousek od postele počítač? Útulná ložnice je hlavně místem odpočinku a klidu. Vyvarujte se tedy umisťování pracovního koutu do ložnice. Pokud vám to velikost nebo dispozice bytu nedovoluje, snažte se pracovní a odpočinkovou část od sebe alespoň vizuálně co nejvíce oddělit. Použijte například látkový závěs, paraván nebo japonské stěny. Před spánkem vždy nezapomeňte zcela vypnout počítač a jeho další příslušenství – monitor, nabíječku, tiskárnu nebo třeba router. V ložnici by vám jednoduše neměly zůstat svítit žádné kontrolky. Pozor si tak dejte na stand-by (pohotovostní) režimy různých elektrospotřebičů, nejen že dokážou pěkně potrápit vaši peněženku při placení účtu za elektřinu, navíc vám ale mohou zhoršit kvalitu spánku. Podobně vás mohou rušit i displeje mobilních telefonů. Před spánkem si na nich pusťte filtr modrého světla nebo noční/temné režimy, které umožňují nastavit různé mobilní aplikace.

Čtěte také: Studentka truhlařiny si většinu nábytku i dekorací vyrábí sama a její bydlení je dechberoucí

Kristiina v obchodech nakupuje jen výjimečně. Většinu věcí si sama vyrobila, nebo opravila staré kousky pro prarodičích. Jak se žije ve skandinávském boho stylu?

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ

Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu