Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak se doma chovat k vínu?

Už za pár dní se otevřou první lahve svatomartinského vína z letošní úrody. Jaké asi bude? Pokud jste znalci a milovníci tohoto moku, víte, že to svatomartinské se k archivaci nehodí, ale i tak je důležité ho uchovávat ve správných podmínkách. Jaké máte možnosti pro mladá i archivní vína?

Anna Černotová | 5. 11. 2018

Domácí vinotéka je víc než jen lednice

Pokud si dáte skleničku jednou za týden, lednička vám nabídne dostatečný prostor pro jednu až dvě láhve. Jestliže jich chcete skladovat více, budou pro vás nejlepším řešením domácí vinotéky. Není to jen lednice s prosklenými dveřmi – vinotéky udržují konstantní teplotu a také chrání obsah proti UV záření. „Kvalitní vinotéka je vybavena také antivibračním systémem a dává vínu to největší pohodlí. U větších spotřebičů očekávejte i dvě teplotní zóny, díky nimž můžete v jedné lednici chladit více druhů vín. Ceny se liší samozřejmě podle velikosti a vybavení, nejlevnější pořídíte od pěti tisíc korun, k dostání jsou ale i vinotéky za čtyřicet tisíc,“ radí Kamil Gruncl ze společnosti Global Wines.

Domácí vinotéky dokážou udržet nejen ideální vlhkost a teplotu pro uchovávání vína, ale také ho chrání před otřesy. Foto: Miele

Optimální teplota pro dlouhodobé skladování vín se pohybuje mezi 9–11 °C. Pozor, nesmí ale kolísat, podobně jaké vlhkost, která by se měla konstantně udržovat mezi 65–80 %. Nižší vlhkost prostředí může způsobit odpařování vína, vyšší vlhkost vznik plísní. Foto: Miele

Vlastní sklípek – pasivní nebo aktivní?

Pro velké milovníky vína je fajn možnost pronajmout si sklep nebo box ve vinotéce. Pokud ale pro vás není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninou, můžete si na zahradě, přímo v domě nebo dokonce v bytě vlastní „sklep“ vytvořit. Specializované firmy umí vykouzlit sklep na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností: buď si vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat (v bytě to může být klidně komora, kterou odizolujete polystyrenem a vybavíte klimatizací), nebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku. Samozřejmě musíte počítat s větší finanční náročností.

Vinný sklep na klíč může firma vykopat za několik dní přímo pod vaší kuchyní nebo obývákem. Foto: Sklepy-raxi.cz

Je také dobré předem vědět, jaký typ sklípku budete chtít. Existují dva druhy: pasivní a aktivní. Pasivním se rozumí, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez pomoci klimatizace a techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné podmínky stará promyšlená chladící technika.

Je zajímavé, že pro stavbu tradičního sklípku používají mistři nejraději dobře vypálené staré cihly, protože cihla, která někte stála 200 let a vlhkem a tlakem se nerozpadla, vydrží i stavbu sklepa. Nové cihly je dobré nechat nejdřív na dešti, zedníci doporučují koupit ve stavebninách cihly od různých výrobců a nechat je pár měsíců venku. Z těch, které vydrží, potom můžete postavit sklep. 

Sklep na uskladnění potravin a vína můžete mít zabudovaný přímo pod podlahou kuchyně! Na instalaci prefabrikovaných kruhových sklepů s vnitřním vřetenovým schodištěm se i u nás specializuje několik firem, například Helicave nebo Raxi. 

 

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete