Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

KVÍZ: Víte, co vám doma zaručeně pomůže snížit spotřebu energie?

Tento kvíz je užitečný pro ty, kteří chtějí zlepšit energetickou efektivitu svého domova a snížit náklady na energii. Zjistěte, jak na tom jste a zda existuje možnost, jak v domácnosti na energiích výrazně ušetřit.

Terezie Benoni | 7. 09. 2023

Nástup chladného počasí a krátké doby denního světla nám každoročně zvýší spotřebu energií. Jak ale zbytečně nepřicházet o příliš velké sumy, a přitom žít komfortně? Odvzdušněné a správně nastavené radiátory jsou pro kvalitní vytápění interiéru nezbytností. Velkou službu zde může prokázat i velice jednoduché řešení, jakým je izolační fólie umístěná na zdi za radiátorem. Zároveň je potřeba zkontrolovat kotel, komín a případně i bojler. V případě zejména plynového kotle je samozřejmostí pravidelná revize odborníkem, která je důležitá i kvůli pojištění v případě nehody. To vše dokáže výrazně zefektivnit výhřev prostor. „Můžete také uvažovat o pořízení krbových kamen. V zimě citelně odlehčují ekonomické náročnosti hlavního topení a hospodárně doplňují vytápění. Topení dřevem je stále nejlevnější řešení. Na jaře a na podzim se zase vyplatí pro občasné zatopení v chladnějších dnech,“ hovoří Marcela Bínová z Hornbachu.

 

Nepodceňujte pocitový chlad

Pocit chladu od nohou dokáže ovlivnit naše celkové vnímání teploty v místnosti, důsledkem čeho bývá často zbytečné přetápění interiéru. Vyšší spotřeba energií tak může být i z důvodu studené podlahy. Řešení se nabízí hned několik. V první řade je potřeba správné izolace a pečlivé volby podlahové krytiny. Další možností je podlahové topení. Pokud ale chcete opravdu rychle a jednoduše zlepšit situaci, pořiďte si koberec.  Jednoduchou a dobře fungující vychytávkou je termoizolační malířská barva na vnitřní omítky. Eliminuje tepelné mosty, snižuje náklady na topení, a zároveň zabraňuje tvorbě plísní.

Chytré a úsporné osvětlení

Od podzimu do jara, kdy jsou dny kratší a světla za okny je méně i během dne, investujeme do energie v osvětlení interiéru značnou částku. Je proto rozumné využívat co nejúspornější žárovky, zářivky či svítící pásky. Je důležité orientovat se označením ekonomické třídy (ideálně A, A+). Navíc svítidla, která mají šetrný LED zdroj, nevydávají velké množství tepla, takže je lze zapustit i do sádrokartonových desek. Velké oblibě se těší energeticky úsporné LED pásky, které jsou použitelné v interiéru i na zahradě, velmi dobře osvětlí kuchyňskou linku nebo schody v domě, jsou i skvělou volbou pro orientační světlo.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Umíte správně pojmenovat barvy? Jak podle vás vypadá nachová, okrová nebo petrolejová?

Zapomeňte na tradiční pojmenování barev! Když se vypravíte do obchodu, musíte být připraveni na názvy jako je purpurová, grafitová, nebo blankytná. Víte, k jakému odstínu je přiřadit?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete