Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

KVÍZ: Víte, co vám doma zaručeně pomůže snížit spotřebu energie?

Info ikona
Jak ušetřit na energiích

Tento kvíz je užitečný pro ty, kteří chtějí zlepšit energetickou efektivitu svého domova a snížit náklady na energii. Zjistěte, jak na tom jste a zda existuje možnost, jak v domácnosti na energiích výrazně ušetřit.

Terezie Benoni | 7. 09. 2023

Nástup chladného počasí a krátké doby denního světla nám každoročně zvýší spotřebu energií. Jak ale zbytečně nepřicházet o příliš velké sumy, a přitom žít komfortně? Odvzdušněné a správně nastavené radiátory jsou pro kvalitní vytápění interiéru nezbytností. Velkou službu zde může prokázat i velice jednoduché řešení, jakým je izolační fólie umístěná na zdi za radiátorem. Zároveň je potřeba zkontrolovat kotel, komín a případně i bojler. V případě zejména plynového kotle je samozřejmostí pravidelná revize odborníkem, která je důležitá i kvůli pojištění v případě nehody. To vše dokáže výrazně zefektivnit výhřev prostor. „Můžete také uvažovat o pořízení krbových kamen. V zimě citelně odlehčují ekonomické náročnosti hlavního topení a hospodárně doplňují vytápění. Topení dřevem je stále nejlevnější řešení. Na jaře a na podzim se zase vyplatí pro občasné zatopení v chladnějších dnech,“ hovoří Marcela Bínová z Hornbachu.

 

Nepodceňujte pocitový chlad

Pocit chladu od nohou dokáže ovlivnit naše celkové vnímání teploty v místnosti, důsledkem čeho bývá často zbytečné přetápění interiéru. Vyšší spotřeba energií tak může být i z důvodu studené podlahy. Řešení se nabízí hned několik. V první řade je potřeba správné izolace a pečlivé volby podlahové krytiny. Další možností je podlahové topení. Pokud ale chcete opravdu rychle a jednoduše zlepšit situaci, pořiďte si koberec.  Jednoduchou a dobře fungující vychytávkou je termoizolační malířská barva na vnitřní omítky. Eliminuje tepelné mosty, snižuje náklady na topení, a zároveň zabraňuje tvorbě plísní.

Chytré a úsporné osvětlení

Od podzimu do jara, kdy jsou dny kratší a světla za okny je méně i během dne, investujeme do energie v osvětlení interiéru značnou částku. Je proto rozumné využívat co nejúspornější žárovky, zářivky či svítící pásky. Je důležité orientovat se označením ekonomické třídy (ideálně A, A+). Navíc svítidla, která mají šetrný LED zdroj, nevydávají velké množství tepla, takže je lze zapustit i do sádrokartonových desek. Velké oblibě se těší energeticky úsporné LED pásky, které jsou použitelné v interiéru i na zahradě, velmi dobře osvětlí kuchyňskou linku nebo schody v domě, jsou i skvělou volbou pro orientační světlo.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku