Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Pračka, lednička a další spotřebiče: podle čeho je vybírat do malého bytu?

Jaký je rozdíl v objemech mini ledniček? Má smysl mít myčku, když máte kuchyňku jako dlaň? A jak velká musí být trouba, aby se do ní vešlo celé kuře? Snaha vypořádat se s malými prostory, ať už v bytě nebo na chatě, připomíná hraní tetris. Nebojte se ale, i v té nejmenší kuchyňce nebo koupelně se dá fungovat plnohodnotně a není přitom nutné se vzdávat moderní techniky.

Terezie Benoni | 31. 08. 2022

Malá lednice, čerstvé potraviny

Byteček jako pro panenky pozbývá na romantice, když v něm má žít rodina s dětmi. Lednička, myčka i pračka jsou nutností, nezbývá tedy než vybírat ze „zeštíhlených“ variant a počítat s tím, že se například do chladničky vejde jen to nejnutnější. Berte to z té lepší stránky – alespoň budete vařit vždy z čerstvých potravin a nebudete skladovat ty prošlé! U bílé techniky bohužel platí, že čím menší spotřebič, tím nehospodárnější je ve finále jeho provoz, ale když víte, na které parametry se při koupi zaměřit, můžete ztráty snížit na minimum. Na pracovní desce se počítá každičký centimetr, proto do malých kuchyní volte multifunkční spotřebiče a hlavně si pořizujte jen ty, které opravdu pořebujete - bez výrobníku popcornu, hotdogovače a elektrické fontánky na čokoládu se jistě obejdete. Někteří výrobci nabízejí například praktické snídaňové sety do malých bytů, skládající se z varné konvice, topinkovače a kávovaru v tom nejskladnějším provedení.

Mohlo by se vám líbit

Zvenčí obyčejná áčková chata skrývá dechberoucí interiér

Když majitelé zavřou veškeré okenní otvory, téměř si chaty uprostřed přírody nevšimnete. Její interiér přitom není nijak skromný a nabízí jejím obyvatelům skutečné pohodlí přitom v úzkém kontaktu s přírodou.
marianne.cz

Na chatě multifunkčně

Vaření na chatě je úplně jiné, než to v domácích podmínkách. Více provizorní a většinou hodně stísněné, ale na čerstvém vzduchu vonícím loukou a lesem chutná mnohem lépe, než v bytě. Pokud nemáte to štěstí a nevlastníte chalupu s rozlehlou světnicí a velkou pecí, můžete zkusit vytěžit i ze stísněné kuchyňky maximum. I na 100 - 120 cm se může vejít speciální modul s chladničkou, dřezem, plotnou a pracovní plochou. Cenné centimetry ušetří také stolní myčky, dvouplotýnkové vařiče nebo multifunkční pečící trouby, které nezaberou víc místa než mikrovlnka! Na chalupě máte navíc jednu velkou výhodu – svou letní kuchyni můžete snadno přemístit na terasu a spojit ji s krbem, udírnou nebo grilem. Pokud máte venku možnost zastřešení, přívod elektriky a vody, je to ideální – nemusíte se pak nikde tísnit, odkládací plochu máte všude kolem, záhonky se zeleninou a bylinkami na dosah a také nemusíte stále dokola zametat drobky z podlahy!

Info ikona
Řada výrobců myslí i na obyvatele mylaých bytů. V multifunkčním zařízení od Maxi-Matic si můžete udělat dokonalou snídani – má totiž mikrovlnnou troubu, kávovar a plotýnku na vajíčka. 

Řada výrobců myslí i na obyvatele mylaých bytů. V multifunkčním zařízení od Maxi-Matic si můžete udělat dokonalou snídani – má totiž mikrovlnnou troubu, kávovar a plotýnku na vajíčka. 

Co vybrat do malého bytu?

Lednice

Ačkoliv se většina malých chladniček vyrábí ve třídě A nebo A+, můžete na trhu najít i takové, které mají ještě o jedno plusko navíc. Zajímejte se i o roční spotřebu - neměla by přesáhnout 180 kWh - a užitný objem, neboť ten se může při stejných rozměrech lednice lišit i o 15 litrů!

Pračka

Kapacita extra štíhlých praček se pohybuje od 4 do 7 kg prádla, což stačí pro 3 – 4 osoby. Do malých koupelen jsou vhodnější pračky s horním plněním, jejichž výhodou je možnost přerušení praní a vložení zapomenutého prádla. I pračky s předním plněním už se ale vyrábějí s hloubkou jen okolo 40 cm, navíc poslouží i jako odkládací prostor.

Info ikona
V malém bytě je důležitá multifunkčnost i design. Spotřebič Tetra značky Heathworks funguje jako myčka, pračka i parní hrnec. Stačí ji jen postavit na stůl, nepotřebuje ani přívod vody! 

V malém bytě je důležitá multifunkčnost i design.

Myčka

Myčky šíře 45 cm se vyrábějí ve vestavné i volně stojící variantě a vejde se do nich obvykle 9 sad nádobí. Vybírejte spotřebič v energetické třídě A+ nebo A++ a při výběru se zaměřte i na co nejnižší spotřebu vody na jeden cyklus. Užitečné je vícezónové mytí, tedy možnost mýt pouze v horním nebo dolním koši. Do stolních myček se nevejde větší hrnec nebo pečicí plech, ale pokud hostíte na chalupě rodinnou sešlost, určitě je oceníte. Jsou jen o něco málo větší než mikrovlnná trouba a postavit je tak můžete tam, kde budou nejméně překážet – na linku, na příborník nebo do kuchyňské skříňky. Pojmou obvykle 6 sad nádobí a na jeden cyklus spotřebují průměrně 7 – 9 l vody.

Mikrovlnka

Nejvíce prostoru zaberou vestavné trouby s rámem, nutným pro cirkulaci vzduchu. Nejmenší volně stojící mikrovlnky mají objem okolo 13 - 20 l, ty největší i jednou tolik. Důležitý je výkon - čím je vyšší, tím rychleji se jídlo ohřeje. Pro mikrovlnný ohřev je optimem výkon 700 – 900 W.

Mini trouba

Malou stolní troubu (integrované plotýnky jsou vítaným bonusem) využijete na chalupě i v menších bytech či na koleji. Při výběru se kromě rozměrů zajímejte o příkon – čím je vyšší, tím rychleji se spotřebič zahřeje. Do trouby o objemu 20 l se vejde i celé kuře, není tedy problém připravit na chatě oběd pro celou rodinu. 

 

Info ikona
Mini lednička a závěsná plotýnka se vejdou i do malého koutku. Foto: Ikea

Mini lednička a závěsná plotýnka se vejdou i do malého koutku.

Kávovar

Měl by mít na pracovní desce své stálé místo, vybírejte proto některý z kompaktních typů, které zaberou minimum prostoru. Přesto ale musí být konstrukce přístroje pevná a stabilní. Pokud chcete připravit kvalitní espresso, měl by se pracovní tlak u domácích kávovarů pohybovat okolo 15 bar (určitě ne méně než 9 bar).

Sendvičovač & gril

Topinkovače a sendvičovače nabízí možnost rychlé svačiny nebo oběda s minimem práce. Když zvolíte takový přístroj, který kromě křupavých plněných toastů zvládne ještě třeba steak, grilovanou zeleninu, pannini nebo sladké wafle a navíc nezabere moc místa, máte nedocenitelného pomocníka na chalupu i domů!

Vysavač

Ruční vysavač se vejde do každé skříňky, můžete ho i zavěsit na zeď. Zlikviduje rychle drobky z pracovní desky i z pohovky a některé typy si poradí i s vodou. Vybírat můžete z přístrojů na elektrický přívod i na baterie – ty využijete opravdu kdekoliv, jen pozor na výdrž; měla by být alespoň okolo 10 minut. Zjistěte si také, zda lze koupit zvlášť i náhradní baterii.

Vinotéku

Výrobci mysleli i na obyvatele malých bytů a ty, kteří nepotřebují soukromý vinný archiv, ale stačí jim mít vždy v záloze několik lahví. Mini verze jich pojmou 6 – 12 a i mezi malými modely můžete nalézt dvouzónové vinotéky, jež mají oddělené části pro chladnější bílé a teplejší červené víno.

Info ikona
Vinotéky nepatří jen do luxusních velkých bytů – existují i varianty na 3 nebo 6 lahví. Foto: Hyundai 

Vinotéky nepatří jen do luxusních velkých bytů – existují i varianty na 3 nebo 6 lahví.

Zdroj informací: Olga Procházková, Marianne Bydlení

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete