Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Nezvaní hosté ve spíži: Zbavte se potravinových molů jednou provždy

Potravinoví moli ve spíži mohou způsobit spoustu nepříjemností a kontaminovat vaše potraviny. Není vždy jednoduché je rozpoznat, a ještě složitější je se jich zbavit. Poradíme vám, jak bezpečně vyčistit spíž, jaké přírodní i chemické prostředky použít, a jak správně skladovat potraviny, abyste molům zabránili usídlit se ve vaší domácnosti.

Martina Mádlová | 11. 09. 2024

Potravinový mol neboli zavíječ moučný je drobný hmyz, který se často objevuje ve spížích a skříních, kde skladujeme zásoby. Tito škůdci se živí moukou, rýží, těstovinami, ořechy a dalšími suchými potravinami. Do Evropy se dostal z Asie na konci 19. století. Mol má krátký životní cyklus, ale rychle se množí, takže jeho populace může během několika týdnů značně narůst. Samičky zavíječe nakladou svá vajíčka do blízkosti potravin, často na jejich obaly. Z vajíček se vylíhnout larvy, které se snadno prokoušou obalem až na konkrétní potravinu. Jeho přítomnost poznáte podle drobných hnědých motýlků létajících kolem spíže nebo podle jemných pavučinek a larev v potravinách.

Info ikona
Moli se množí velmi rychle a ve vlnách.

Jakmile se u vás doma začnou objevovat podobní motýlci, počítejte s tím, že vám někde bydlí nezvaní nájemníci.

Mol v domácnosti neznamená špatnou hygienu

Mít mola v domácnosti není nic, co by si člověk přál. Na druhou stranu jejich přítomnost nic nevypovídá o hygieně a čistotě. Věřte, že se mohou dostat do potravin každému. Snadno si je přinesete už z obchodu hlavně v mouce, cukru nebo vločkách. Chutná jim takřka všechno, dají se objevit dokonce i v soli nebo v koření. Pokud bydlíte v paneláku se společnými stoupačkami, klidně k vám mohou přiletět od sousedů. Zkrátka zabránit jim v přístupu k vám domů se ne vždy povede, rozhodně ale musíte udělat vše proto, abyste se jich zbavili a ideálně trvale.

TIP: V exkrementech molů, které při své cestě ve vašem jídle nechávají, se mohou nacházet roztoči či plísně, což pro vaše zdraví nebo zdraví dětí není nic dobrého. Obvyklými potížemi jsou alergické reakce, podráždění sliznic či střevní problémy. Napadené potraviny ideálně vyhoďte. Pokud se vám do toho nechce, můžete například mouku prosít, rozprostřít na plech a prohřát v troubě na 90 °C. Pak ale musíte potravinu co nejrychleji spotřebovat.

Čtěte také: Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Jak se pozná, že začalo léto? Po lince vám pochoduje šik mravenců jako vystřižený ze Sekorových ilustrací a když si kvůli tomu chcete povzdechnout, vdechnete octomilku. Přitom vás zpoza skříňky zvědavýma očkama pozoruje myš, která má v létě dveře do domu dokořán otevřené. Poradíme vám, jak držet všechnu tuhle faunu v uctivé vzdálenosti.
Info ikona
Generální úklid a potraviny v dózách jsou největší prevencí před výskytem molů.

Potravinoví moli jsou velice vynalézaví a dostanou se takřka všude. Proto vybírejte dózy, které mají kvalitní těsnění. 

Obranu začněte generálním úklidem

Nemá smysl lepit někam pastičky a sypat bylinky, dokud se nezbavíte původce toho všeho, tedy samotných molů. Což je často to nejsložitější, protože jsou opravdu vynalézaví v tom, kam se schovat. Neschovávají se jen v potravinách, ale také v nevyužitých dírkách na policích, v bočních stěnách dvířek, pod LED lištou, pod víkem sklenice v závitu. Samička dokáže snést několik stovek vajíček, ze kterých se za týden až dva vylíhnou larvy a následně se asi za dva až tři měsíce zakuklí a za dva až tři týdny se přemění na dospělé motýly. Doporučujeme tedy úklid několikrát opakovat, abyste se zbavili skutečně úplně všech. A jak na to?

  1. Vyndejte naprosto všechny potraviny na stůl. Je jedno, zda jsou zavřené či nikoliv. Vyplatí se zkontrolovat každý pytlík s moukou, rýži, čočku, čaj, cukr, sůl, zkrátka úplně všechno. Když uvidíte jen náznak „pavučinek“, černé tečky či samotné larvy, nekompromisně potravinu vyhoďte.
  2. Zkontrolujte i obaly, kde na první pohled nic nevidíte. Možná v nich najdete malé vykousané dírky a je jasné, že tady také bydlí nevítaní návštěvníci.
  3. Nezapomeňte na uzavíratelné dózy. Přes některé se motýlci umí dostat.
  4. Všechny police a zásuvky pečlivě vyčistěte mýdlovou vodou a poté dezinfikujte octem nebo citronovou šťávou. Zvláštní pozornost věnujte rohům a skulinám, kde mohou být larvy nebo vajíčka.
  5. Plochy ve spíži postříkejte sprejem proti potravinovým molům. Některé fungují i několik týdnů po zaschnutí. Pro dosedající hmyz je sprej toxický, ale zároveň neškodí potravinám.

Proceduru opakujte alespoň jednou týdně, dokud nezmizí všechny známky přítomnosti molů. Důležité je pravidelně kontrolovat potraviny a spíž, abyste zjistili, zda se moli nevracejí.

Info ikona
Pastičky nebo jinak řečeno mololapky lákají moly široko daleko.

Pastičky jsou napuštěné feromony, které moly lákají. Ti se následně přilepí na lepicí vrstvu a už nemají šanci někde klást vajíčka. 

Co můžete udělat jako prevenci?

  • Velké zásoby jsou pro zavíječe obrovským lákadlem. Mohou se ve vašich zásobách nerušeně množit a vy o tom nemáte ani tušení. Pokud se zásobovat chcete, nechte každý sáček pro jistotu chvíli v mrazáku.
  • Rizikové potraviny kontrolujte hned po nákupu. Hlavně mouku, vločky, rýži. Mouku doporučujeme prosít.
  • Potraviny ideálně hned přesypte do uzavíratelných dóz a nádob, nejlépe takových, které mají gumové těsnění. Tak zabráníte molům v přístupu a vaše jídlo zůstane v bezpečí.  
Info ikona
Vůni levandule nemá zavíječ rád a odpuzuje ho.

Intenzivní vůně levandule odrazuje různý hmyz. Mol není výjimkou.

Na moly fungují babské rady i chemické prostředky

Moli nesnáší silnou aromatickou vůni. Zavěste ke svým potravinám sáčky s levandulí, citronovou a pomerančovou kůrou, sušeným hřebíčkem nebo pelyňkem. Také jim vadí bobkový list a pepř. Osvědčil se kypřicí prášek, česnek a skořice. V drogeriích jsou k zakoupení různé profesionální pasti na moly a lepicí lákadla s feromony, které motýlky přivábí, oni se na pastičku nalepí a zemřou. Toto jsou všechno ale jen pomocníci ve vašem boji. Pokud se jich chcete zbavit navždy, nejdůležitější je pravidelná čistka v potravinové skříni, pečlivá kontrola potravin a kvalitní dózy k jejich uložení.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Stop komárům! Vyrobte svíčku, která odpudí hmyzáky. Většinu složek máte doma

Konečně se oteplují večery, a tak je možné sedět venku do pozdějších hodin. Jenže s tím se pojí také přítomnost komárů, kteří bezhlavě útočí, což končí nepříjemnými štípanci. Vyrobte proto svíčku, která bude tyto nevítané hosty odpuzovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Vyrobte si s námi obraz z mechu: Snadný návod, jak do interiéru přinést kousek přírody

Vyrobte si s námi obraz z mechu: Snadný návod, jak do interiéru přinést kousek přírody

Poradna
Jak na rustikální interiér: Vytvořte si útulný domov s venkovským šarmem

Jak na rustikální interiér: Vytvořte si útulný domov s venkovským šarmem

Poradna
Jednoduchý návod, jak podzimně ozdobit domov: Věnec, který nikdy neopadá je vyrobený ze zbytků

Jednoduchý návod, jak podzimně ozdobit domov: Věnec, který nikdy neopadá je vyrobený ze zbytků

Poradna
Koupě nemovitosti bez realitky: Na co si dát pozor a jak se vyhnout chybám

Koupě nemovitosti bez realitky: Na co si dát pozor a jak se vyhnout chybám