Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zamezte zimní invazi pavouků ve vaší domácnosti jednoduchými triky

Info ikona
Zamezte zimní invazi pavouků ve vaší domácnosti jednoduchými triky

Se snižujícími se teplotami se hmyz stěhuje do našich vyhřátých domovů. Jestli nechcete několikrát do týdne vymetat nevzhledné pavučiny, vyzkoušejte osvědčený způsob, jak pavoukům pobyt znepříjemnit.

Terezie Benoni | 8. 11. 2023

Ačkoli třeba nevlastníte arachnofobii, všudypřítomné pavučiny v interiéru nepotěší nikoho z nás. Dřív než sáhnete po chemii, zkuste pavouky zahnat přírodní cestou. Existují vůně, které těmto mnohonohým potvůrkám nedělají vůbec dobře a rychle před nimi prchnou. Které to jsou? Chybu neuděláte, když sáhnete po éterických olejích z máty peprné, citronely, cedrového či santalového dřeva, levandule nebo tymiánu. Použít je můžete do difuzéru, aromatických lamp, nebo jednoduše dejte pár kapek do vody a pomocí rozprašovače takto zabezpečte okolí oken a dveří. Co dalšího pavoukům nevoní? Stará babská rada říká, že je jednoznačně zaženou obyčejné kaštany, které obsahují chemické látky, co pavoukům nechutnají. Stačí je rozmístit do všech koutů domácnosti a od pavouků bude pokoj. Nemají rádi ani vůni eukalyptu. Zkuste ho doma pěstovat- nejenže vyžene nechtěný hmyz, ale navíc krásně vypadá.

Info ikona
Zamezte zimní invazi pavouků ve vaší domácnosti jednoduchými triky

Pravda, kterou neradi slyšíme

Podobně funguje i další aromatické koření, jako je třeba skořice. Pořiďte si skořicovou svíčku a zapalte si ji. Klidně si můžete dát skořici celou do misky, kde ji necháte provonět domov i v době vaší nepřítomnosti. Nesnesou údajně ani obyčejný citron. Citronovou kůrou potřete okenní parapety, police s knihami a zkrátka všechna místa, na kterých by se pavouci mohli rádi schovávat. Proti pavoukům je možné použít elektrické plašiče, ale také chemické postřiky. Insekticid sice zaručeně hmyz v domácnosti zahubí, jeho použití ale není ideální jak pro lidi, tak pro domácí mazlíčky. Dalším z přírodních odpuzovačů je láhev s rozprašovačem, ve které smícháte bílý ocet s vodou. Ten působí téměř univerzálně proti několika druhům hmyzu. Obejděte dům a nastříkejte směs do všech malých štěrbin po celém domě. Samozřejmě nemůžeme nezmínit, jak důležitý je pro prevenci pavouků úklid. Časté vysávání, vytírání, utírání prachu je zkrátka vyžene. Nenechávejte doma staré otevřené láhve, psí žrádlo a další lákavé potraviny. Také venkovní osvětlení osminohé návštěvy přiláká dovnitř. Ujistěte, zda máte dobře utěsněná okna i dveře. Snad vám tyto jednoduché rady pomohou!

Mohlo by se vám líbit

Zdroje: healthline.com, thespruce.com, ireceptar.cz, hobbio.cz

Zdroj článku