Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Zamořili vám kuchyň nenápadní vetřelci nosatci? Stačí dvě ingredience z kuchyně a zbavíte se jich jednou provždy

Představte si, že jdete uvařit večeři, otevřete pytlík s moukou a místo hladkého prášku se z něj na vás vyvalí malí tmaví broučci zvaní Nosatci. Možná nenápadní a malincí, zato však dost nepříjemní škůdci, kteří milují vaše zásoby. Jak se do bytu dostanou, proč mohou být rizikem a hlavně, jak se jich jednou provždy zbavit?

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 2. 06. 2025

Nosatci jsou drobní broučci z čeledi nosatcovitých. Někdy se jim říká také zrnokazi a mají 2 až 5 mm. Jejich hlavním poznávacím znakem je nos, tedy prodloužená hlava vypadající jako rypák. Tím narušují zrnka, aby do nich kladli vajíčka. Vylíhnuté larvy se pak živí vnitřkem semene a tím ničí zevnitř vaše potraviny. Jejich doménou jsou hlavně zásoby mouky, rýže, těstovin, luštěnin nebo oříšků. Nepříjemné je, že na první pohled ani nepoznáte, že okupují vaši spíž.  Brouci si klidně žijí v uzavřených balíčcích se zásobami a vy si jich všimnete, až když už jsou jich desítky.  A jak se k vám dostali? Překvapivě jednoduše. Donesli jste si je s nákupem. Běžně se totiž nachází v některých potravinách už v obchodě. Stačí jeden infikovaný balíček a během pár týdnů máte ve spíži kolonie. Dostat se dovnitř ale mohou i zvenčí. Přelézají štěrbinami, nebo přiletí oknem. To ovšem méně často.

Info ikona
Zbavte se konečně nosatců
Mohlo by se vám líbit

Nezvaní hosté ve spíži: Zbavte se potravinových molů jednou provždy

Potravinoví moli ve spíži mohou způsobit spoustu nepříjemností a kontaminovat vaše potraviny. Není vždy jednoduché je rozpoznat, a ještě složitější je se jich zbavit. Poradíme vám, jak bezpečně vyčistit spíž, jaké přírodní i chemické prostředky použít, a jak správně skladovat potraviny, abyste molům zabránili usídlit se ve vaší domácnosti.
marianne.cz

Co nosatci v kuchyni způsobují?

Jejich hlavní problém není jen to, že žerou potraviny, oni je hlavně kontaminují. Kromě larev a trusu v zásobách zanechají také pavučiny nebo typický zatuchlý zápach. A nic z toho konzumovat nechcete. Když se opravdu rozšíří, klidně zničí i desítky kilogramů potravin a vy si toho nevšimnete. A věřte, že čím déle čekáte, tím hůř se jich budete zbavovat. Už jen proto, že mají prakticky neviditelná vajíčka a cyklus se může znovu a znovu opakovat.

Jak se zbavit nosatců krok za krokem

Našli jste tyto ne příliš líbivé broučky i u vás doma? Nezoufejte a dejte se do boje. Vyhoďte všechno, co je i jen trochu podezřelé. Staré mouky, otevřené balíčky rýže, ovesných vloček nebo luštěnin. Bohužel, brouci se dostanou i do uzavřených obalů, takže možná budete muset vyhodit i ty. V dalším kroku důkladně vyčistěte skříně. Použijte horkou vodu s octem nebo svůj oblíbený přípravek. Nezapomeňte na rohy, spáry a záhyby, nosatci se často ukrývají ve škvírách. Doporučujeme také pečlivě vyčistit vysavač nebo vyhodit sáček ihned po vysátí. Zbavte se také všech přebytečných obalů od potravin, jako jsou kartonové krabice nebo sáčky. Jestliže se snažíte některé potraviny zachránit, můžete je zkusit dát na několik dní do mrazáku, případně do trouby na nízkou teplotu. To ale samozřejmě nejde úplně u všeho. Potraviny následně ideálně všechny přendejte do vzduchotěsných nádob, kam se brouci už nedostanou.

Info ikona
Larva nosatce

Pokud se nosatci i přes všechna opatření stále vracejí, může být problém jinde, ve stěnách, podlaze nebo v sousedství. V takovém případě zvažte chemickou cestu nebo povolejte odborníky.

Proti nosatcům s bobkovým listem nebo pepřem

Proti nosatcům funguje i efektivně černý pepř jako přírodní repelent. Je ideální, když ho dáte v mističkách nebo malých sáčcích do rohů kuchyňských skříněk nebo do spíže, abyste brouky odradili. Další oblíbenou babskou radou je bobkový list, protože ho nesnášejí. Nejlepší je, když list nebo dva vložíte do každého balení rýže, mouky apod. Můžete je dát i do vzduchotěsných nádob, polic. Zkrátka všude, kde to jde. Nosatci jsou sice malí, ale velmi odolní nepřátelé a jejich likvidace vyžaduje důslednost, čistotu a čas. Abyste se jim ideálně úplně vyhnuli, dbejte na správné skladování, pravidelně čistěte spíž, nekupujte příliš velké zásoby, které u vás budou dlouho trčet a nové sypké potraviny preventivně na několik dní zmrazte.

Mohlo by se vám líbit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Jak se pozná, že začalo léto? Po lince vám pochoduje šik mravenců jako vystřižený ze Sekorových ilustrací a když si kvůli tomu chcete povzdechnout, vdechnete octomilku. Přitom vás zpoza skříňky zvědavýma očkama pozoruje myš, která má v létě dveře do domu dokořán otevřené. Poradíme vám, jak držet všechnu tuhle faunu v uctivé vzdálenosti.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×