Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Dlaždice kolem bazénu pálily do nohou, hrozil dokonce pád. Jak proměna dopadla?

Info ikona
Proměna

Betonovou dlažbu u bazénu tvořily cihly natřené našedo. V horku povrch pálil do nohou a barva se loupala. Podél plotu se dalo projít jen s rizikem pádu do bazénu, filtrace umístěná vedle pergoly obtěžovala hlukem, v chladnu se dalo pod pergolou sedět pouze ve svetru. To všechno bylo nutné změnit!

Terezie Benoni | 9. 08. 2023

Bazén s pergolou jsou v rohu zahrady, na hranici pozemku sousedů. Drátěný plot kryla rohož z rákosu. Betonové plochy vedle bazénu měly omezené rozměry, prostor pod pergolou ze smrkového dřeva má plochu 5 × 4 m. Betonovou dlažbu u bazénu tvořily cihly natřené našedo. „V horku povrch pálil do nohou a barva se loupala. Podél plotu se dalo projít jen s rizikem pádu do bazénu, filtrace umístěná vedle pergoly obtěžovala hlukem, v chladnu se dalo pod pergolou sedět pouze ve svetru – chyběl tu zdroj tepla, odkládací plochy, dalo se jen grilovat na přenosném grilu. Zábradlí u pergoly i kolem bazénu bránila ve volném pohybu, chybělo zde osvětlení a celý prostor kolem bazénu působil nevábně chladivě, šedě,“ vysvětluje neutěšený stav věcí interiérová designérka Janka Murínová. „Vnesli jsme nový povrch dlažby i plotu, zrušili zábradlí, přemístili filtraci, navrhli krb, prosvětlili a celkově dovybavili pergolu,“ popisuje výsledek proměny. „Kolem bazénu se dá volně projít po příjemném povrchu, který dobře působí i na pohled, pod pergolou se dá zatopit v krbu a komfortně připravovat jídlo, je tu světlo pro večer i clony proti slunci, vedle přemístěné filtrace vznikl úložný prostor.“

Galerie: Vytvoření intimity u bazénu
Mohlo by se vám líbit

Šikovné ruce ušetřily spoustu peněz

Designérka se s majiteli shodla na tom, že ke zvelebení a proteplení dříve šedého koutu zahrady hned vedle bazénu nejlépe přispěje dřevěná podlaha z kvalitních prken s tím, že z obdobných bude i nový plot. Manžele nejvíc zaujal sibiřský modřín. Nejprve mysleli, že se jeho prkna umístí vertikálně. Designérka ale z vizuálních i praktických důvodů doporučila instalaci v podélném směru. „Kout se tak opticky zvětší a lépe na něj půjde cokoli zavěsit,“ vysvětluje Janka. Majitelka si vyžádala na delší stranu prkenného plotu bílý nátěr, který sem vnáší atmosféru plovárny z filmu Rozmarné léto. S bílou barvou části plotu dobře ladí bílé doplňky, ať už jsou to bílé závěsy na pergole, které příjemně cloní dotírající slunce, a navíc prostor pod přístřeškem zútulní, anebo bílá varianta sedacího nábytku. Až středomořský nádech sem vnáší sestava několika bílých květináčů s venkovním bambusem. Veškeré stavební práce zvládl manuálně zručný manžel, což v nákladech na proměnu znamenalo výraznou úsporu. Na popud designérky zrušil zábradlí, které znesnadňovalo pohyb kolem bazénu i pergoly. Dovedně také využil ocelových sloupků původního plotu k instalaci modřínových trámků a za bazénem pomocí ztraceného bednění vybudoval úložný prostor. Je k němu komfortní přístup, neboť vrchní díl vyvýšené plochy z modřínu snadno odklopí dospělý člověk, ale děti s ním nepohnou. Relaxační plocha je natolik velká, že poslouží čtyřčlenné rodině i s jejich častými hosty.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku