Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Jak dopadla proměna stoleté kuchyně?

Info ikona
Jak dopadla proměna stoleté kuchyně?

Starý dům v židovské čtvrti v Teplicích má neuvěřitelný genius loci. Designérka Pavla Kirschner ho podpořila rustikálním stylem a vzkříšením nádherné původní dlažby.

Terezie Benoni | 5. 12. 2023

Když se rodina Tesařových pustila před pěti lety do renovace svého domova, nejdříve přišly na řadu místnosti, které křičely po rekonstrukci nejnaléhavěji. Až když byly v pořádku, začalo se řešit, co s kuchyní. Jinými slovy, předtím bylo hlavní, že je kde vařit a stolovat. Postupně ale bylo čím dál více zřejmé, jak odlišná je kuchyň v celkovém pojetí domu, a nastal čas na radikální změnu. Pro designérku Pavlu Kirschner byla jedním z odrazových můstků původní, sto let stará dlažba. K atmosféře a historii domu využila potenciál toho nejlepšího, co v kuchyni zůstalo ještě z dávných časů – skvěle zachovanou dlažbu, která vypadá, jako by ji přivezli rovnou z pece. Udělat během rekonstrukce krok do minulosti ale bývá riskantní, protože přílišné historizování může sklouznout ke kýči a patosu. To ovšem není tento případ.

Galerie: Radikální proměna kuchyně
Mohlo by se vám líbit

Herečka Nikol Leitgeb pro své děti vytvořila skutečnou džungli

Pokojíček, který vystihuje charakter dětí. To si pro své dva syny přála herečka Nikol Leitgeb. Jak se proměna interiéru zdařila?
marianne.cz

Staré versus nové

„Ten prostor měl spoustu krásných prvků, které jsem nechtěla potlačit. Naopak, chtěla jsem, aby se v kuchyni odrazil styl a krásná atmosféra celého domu. Na lince jsem tedy zvolila dubové dřevo s elegantní centimetr vysokou pracovní deskou a horní skřínky jsem pro odlehčení vybrala ze světle nastříkaného modřínu,“ říká Pavla Kirschner. Hanka Tesařová měla pár vlastních porcelánových úchytek, zbývající dokoupila designérka. Naproti lince se pohodlně usadila skříň s vestavěnými moderními spotřebiči, která má na pravé straně výrazně zaoblený roh. Vzhledem k malé vzdálenosti od dveří se tato varianta zakončení zdála bezpečnější, jemná křivka nábytku navíc podporuje dojem jisté měkkosti panující v celé kuchyni. Obklad kolem linky tvoří variace dlaždic od Los Kachlos. Jejich bílý jednoduchý vzor se krásně doplňuje se starodávnou dlažbou. Do centra zbrusu nové kuchyně usadila Pavla Kirschner masivní stůl ze Snel Furniture, a vytvořila tak srdce celé místnosti. Kolem stolu rozestavěla židle se snímatelným polstrováním, místo u něj našla i stará tonetka s područkami – vzpomínka na babičku.

Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz
Zdroj článku