Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Při proměně koupelny dokázala, že většího prostoru se dá dosáhnout, ikdyž místnost o něco zmenšíme

Info ikona
Při proměně koupelny dokázala, že většího prostoru se dá dosáhnout, ikdyž místnost o něco zmenšíme

Do bílošedé koupelny přidala designérka černé akcenty. Díky tomu nehrozí, že by působila sterilním, nemocničním dojmem. Opticky ji zvětšuje velké kulaté zrcadlo. Osvětlení zajišťují nejen náladová světla se zářivkami zabarvenými dožluta, ale i přiražené stropní svítidlo z mléčného skla.

Terezie Benoni | 27. 01. 2023

Původní koupelna v bytě, kam se stěhovala designérka Andrea Beranová se synem Oliverem, by nejspíš řadě lidí vyhovovala a nijak by ji neměnili. Měla jednoduchou barevnost, byla v ní vana i celkem velké umyvadlo a šikovná polička nad ním. Předchozí majitel bytu ale při rekonstrukci zvětšil půdorys místnosti o šikminu vybíhající do přilehlé předsíně, kde proto místo ubylo. Andrea se rozhodla vrátit k původnímu plánu rozložení místností, stěnu zase narovnat a zvětšit předsíň jako vítací a vypravovací prostor celého bytu na úkor velikosti koupelny. Zároveň si však přála dostatek prostoru pro každodenní hygienu. „Na začátku existovala varianta návrhu s vanou, ale poměrně rychle jsem se rozhodla pro sprchový kout, nakonec s tím, že bude oddělený jen skleněnou zástěnou,“ popisuje designérka. „Přesunutím umyvadla na protilehlou stěnu vzniklo dost místa mezi ním a sprchou, a díky celkem jednoduché barevnosti se koupelna zdá na pohled větší, než je. Radši než barvami jsem místnost oživila hravým kulatým obkladem, který jednolitost barvy rozbíjí svou strukturou.“ Teplejší tóny do koupelny dostala pomocí březové překližky použité nejen na skříňce pod umyvadlem, ale také na posuvných dveřích koupelny i záchodu. Ty by také neměly nijak vadit nejen vchodu do dětského pokojíku, který s toaletou sousedí, ale ani otvírání nové skříně umístěné vedle koupelny. Proto Andrea zvolila posuvné dveře jezdící po stěně, které nezaberou žádné místo navíc. Právě do úložných prostor se nakonec vešla pračka a přestěhoval se do ní z toalety také kotel na ohřev teplé vody. Všechno je tak po ruce, i když za dveřmi.

Galerie: Proměna malé koupelny
Mohlo by se vám líbit

Proměna: Koupelna s oknem do zahrady

Dům starý sto let má své kouzlo, koupelna, která naposledy prošla rekonstrukcí v osmdesátých letech, už nikoliv. Designérka Andrea dokázala správnou volbou zařízení celou místnost výrazně projasnit a vytvořit neutrální základ s přírodními vzory a detaily, navíc obohacený živými rostlinami.
marianne.cz

Vana musela pryč

Vanu Andrea nahradila walk-in sprchovým koutem a umyvadlo přesunula na protější stěnu. Díky těmto změnám působí koupelna i s menší dispozicí prostorným dojmem a pohodlně se do ní vejde třeba topný žebřík určený nejen na sušení ručníků. Překližka v kombinaci se stěrkou a výmalbou dobře funguje i na sousedícím záchodě. Za dřevotřískovou stěnou dnes najdeme schované poličky, které ukryjí ruličky toaletního papíru i další nezbytnosti. Topení, které tu bylo, natřela Andrea, stejně jako jinde v bytě, černou barvou. Na podlaze kromě stylového toaletního kartáče nic nestojí, takže se tu dobře uklízí. Obklad stěny za umyvadlem a ve sprchovém koutě tvoří puntíkatý rastr. Designérka si ho vybrala především kvůli hravosti a také jemné struktuře. Je vytažený až do stropu, stejně jako zástěna před sprchou, a tím, že zabírá celou možnou plochu, místnost opticky sjednocuje. Kdo tvrdí, že si nikdy nečetl na záchodě, ten to jistě dělá každý den. Andrea tu má dost místa nejen na tlustší tiskoviny, do šanonu se dobře vejdou i Oliverovy časopisy. Na zemi by ovšem mohl stojan překážet a znesnadňovat úklid, proto je v pohodlné výšce zavěšený na stěně vedle záchodové mísy. Velké osušky se tady budou sušit na topném žebříku, ale menší ručník je přece jen šikovnější mít hned po ruce. Aby nijak nenarušoval ozdobnou plochu skříňky, je jeho místo na kulatém držáku kousek vedle umyvadla. Dobře se na něj věší a je snadno k dosažení prakticky z celé koupelny. Tajným receptem na malou koupelnu je mobilita. Proto do ní Andrea přidala stoličku, kterou je možné v případě potřeby odstavit do sprchového koutu. Na skříňce pod umyvadlem je zase miska z litého betonu. Tam se odkládají drobnosti, a pokud by překážely nebo se uklízelo, je možné ji rychle posunout jinam. Přesně po těchto bílých bateriích toužila Andrea dlouho, a když se jí poštěstilo sehnat je s velkou slevou z expozice, určily ráz celé koupelny. Stejná baterie je teď ve sprchovém koutu i nad umyvadlem. Nerez by se tu zbytečně leskl, ale bílý matný povrch vystupuje z obložené zdi, aniž by ji opticky narušil. Tkaný kobereček se na podlaze koupelny hodí, zvlášť v chladnějších měsících. Ráno je přece jen příjemnější postavit se na něj než na holou zem. Díky velikosti není problém ho podle potřeby v koupelně posouvat, a kdyby se náhodou časem ušpinil, strčí ho majitelka jednoduše do pračky.

TEXT: TEREZA PAVCOVÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

 

Mohlo by se vám líbit

Koupelna jako luxusní svatyně

Koupelna už není jen funkční prostor. Dnešní koupelna je součástí lázní, slouží jako soukromé útočiště a částečně i jako dobíjecí stanice. Vytvořte si luxusní a soukromou svatyni, kde se budete moci ponořit do uklidňujících bublin nebo si užít osvěžující sprchu.
marianne.cz
Zdroj článku