Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Zjistěte, jak správně vybrat běžecké boty!

Už to nejde jinak a sluníčko vás donutilo vyběhnout do parku udělat pár koleček? Nebo ještě potřebujete trochu motivace? Třeba v podobě krásných a nových tenisek? Poradíme vám, jak si vybrat nejen krásné, ale především funkční boty na běhání.

Promotion | 19. 05. 2017

Základ je správná velikost

Myslíte si, že velikost svých bot znáte? Ani by vás nenapadlo zkoušet jinou velikost než tu, kterou kupujete vždy? Chyba! Když vám běžecké boty padnou tak akorát, při běhu budete trpět. Lidské chodidlo mí tendenci při běhu aktivně pracovat. Při dopadu se přední část nohy lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky. Díky ohybu se bota okamžitě lehce zkrátí.

Proto je potřeba, aby vaše boty na běhání nabízely alespoň jedno číslo volného místa. Pokud máte navíc vbočený palec, výrůstky na chodidle, nebo vám často otékají nohy, zvolte boty ještě o chlup větší.

I na šířce boty záleží!

Možná jste zvyklá, že vás lodičky i oblíbené baleríny, co nosíte každý den, trochu tlačí. Myslíte si, že to je dané tím, že máte širokou nohu a bez stěžování každodenně trpíte a deformujete si nohu. A to je zvyk, který způsobuje nejen deformaci chodidla, ale také potíže s páteří a celkovou nepohodu těla.

Běžecké boty (a samozřejmě i další boty na sport) by měly mít nejen správnou délku, ale i šířku. Především v oblasti paty a nejširšího místa chodidla by měla být bota správně široká. Nesmí vás ze stran tlačit (a musí poskytnout dostatek místa, i když se postavíte na špičky), ale stejně tak nesmí vaše nohy v botě příliš „plavat“.

Než je koupíte, proběhněte se v nich!

Běžecké boty nikdy nezkoušejte v sedě, ale minimálně se v nich proběhněte po prodejně. Zjistíte tak, jak vám bota sedí.

Myslete také na to, že každá značka má trochu jiný střih boty, proto se nebojte vyzkoušet klidně všechny. Těžko se soudí, která ze značek je „nejlepší“, protože je každá trochu jiná. A ta, ve které běhají všichni ostatní, třeba nemusí zrovna vaší noze vyhovovat.