Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Ačkoli se rekonstrukce bytu realizovala po mailech, do puntíku splnila představy majitelů

Info ikona
Ačkoli se rekonstrukce bytu realizovala po mailech, do puntíku splnila představy majitelů

Říká se, že k úspěchu nevede výtah, ale je třeba k němu vystoupat schůdek po schůdku. A přesně tak, krok po kroku, zařizovala designérka Monika White pražskou půdní nástavbu. I když byli majitelé tou dobou pracovně v Číně, a vše se tak odehrávalo na dálku, byt do puntíku splnil jejich představy.

Terezie Benoni | 26. 01. 2023

Všechno to začalo jedním milým e-mailem. Fotografka Markéta Doleželová ho virtuální cestou poslala z daleké Číny do schránky Moniky White, pražské interiérové designérky tvořící pod značkou Le Patio Studio. Při prohlížení jejích eklektických interiérů správně vytušila, že prostor v nástavbě na starém pražském činžáku, který s mužem pořídili ve stavu před stavební úpravou, se díky ní promění ve vysněné kosmopolitní bydlení. „Doleželovým se nelíbila žádná varianta od developera, a tak podle realizací, které viděli na internetu, oslovili nás,“ vypráví Monika, a zahrnuje tak do příběhu rovnou i svého manžela Michaela. Ten se na rekonstrukci prostoru podílel hlavně jako architekt – navrhl dispoziční řešení a schodiště. „Snažili jsme se všechno myšlenkově i materiálově propojit, aby vznikl ucelený základ, a tím i prostor pro harmonii. Například dřevo na schodišti je namořené tak, aby se vzhledově co nejvíc přiblížilo podlaze,“ popisuje tvůrčí pár práci se dřevem dubu, které se spolu s černě natřenými ocelovými konstrukcemi prolíná oběma patry a díky nimž dostal dvoupatrový byt o celkové rozloze 155 m2 průmyslový vzhled známý z newyorských loftů. Po dvou letech zařizování, které Monika koordinovala mezi developerem, specializovanými řemeslníky a samotnou rodinou, byl byt připravený k nastěhování. Výsledné vyznění, kdy len či samet změkčují beton, dřevo a kov, kvitují obě strany. Designérka oceňuje, že se rodina nebála odvážnějších kombinací ani pořízení solitérů z přírodních materiálů, jejichž kvalitu má léty prověřenou díky svému obchodu. A majitelé si zase užívají moderní a zároveň dokonale útulné bydlení.

Galerie: Proměna, co vznikala na dálku
Mohlo by se vám líbit

Rafinované úložné prostory

Pod světlíky vedoucími do dětské koupelny se uvelebila komoda ze stejného dřeva jako schody, kterou navrhla Monika White. Další úložné prostory se schovávají v technické místnosti vedle vchodových dveří, kde je kromě pračky, šňůry na prádlo a sušičky také věšák na bundy a kabáty. Ve spodním patře mezonetu jsou kromě koupelen také obě ložnice – dětská je vymyšlená tak, aby se dala symetricky rozdělit na dvě místnosti, budou-li si to někdy holčičky přát. Nad jejich na míru vyrobenými postelemi visí lampy od EA Déco splétané ručně z trávy a recyklovaných rybářských vlasců. Strop tu zdobí mráčky, které Markéta objevila v Číně. „Takových hravých doplňků za pár drobných je tam spousta,“ říká. V rohu ložnice rodičů stojí sto let starý koloniální stůl, který designérka pořídila v Indii. Jeho šedý nátěr v nordickém stylu uzavírá světoběžnou cestu bytem se stoickým skandinávským klidem.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: LINA NÉMETH

 

Zdroj článku
Mohlo by se vám líbit