Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Chaotická domácnost má podle nové studie negativní dopad na vztah dospívajících a rodičů

Zmatek, dezorganizace, nepředvídatelnost, nepořádek, nedostatek rutiny, ale také hluk. Proč může chaos v domácnosti vést k napětí v rodině a zhoršeným vztahům mezi rodiči a teenagery?

Iva Hadj Moussa | 23. 07. 2023

Hlavní závěry nové studie publikované v Journal of Family Psychology server cituje server psychologytoday.com, a nabízí tak zajímavý pohled na dopad chaosu v domácnosti na komunikaci v rodině. Výzkum pod vedením psychologa Jackie Nelsona z Texaské univerzity odhalil, že nepřehledné domácí prostředí bez pravidel a rituálůnegativní vliv na rodinné interakce. To vede mimo jiné ke snížení sdílení mezi dospívajícími a jejich rodiči, především matkami. Podle vědce přispívá neorganizované domácí prostředí k nepředvídatelnosti a napětí, což ohrožuje celkové fungování rodiny.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz

Chaos znamená méně důvěrného sdílení

„Stresové zážitky, které život v chaotickém prostředí přináší, mohou vyčerpat regulační schopnosti rodičů, takže je pro ně obtížnější zůstat v průběhu dne vnímaví a dětem se dostatečně věnovat,” říká Nelson. Děti z chaotických rodin spíš inklinují ke zneužívání návykových látek, mohou mít snížené sebevědomí, trpět pochybnostmi o sobě samých, a mohou mít také obavy komunikovat s rodiči o citlivých tématech, a to právě kvůli nedostatku důvěry.

Nelson dále zjistil, že spontánní a důvěrné sdílení, kdy se děti s něčím podstatným svěří jakoby mimochodem a samo od sebe, je klíčovým faktorem informujícím o povědomí rodičů o činnostech, starostech a radostech a životě jejich dospívajících. Pokud totiž konverzaci zahajují rodiče a kladou otázky, teenageři se cítí pod tlakem a mohou podstatné informace zatajovat či lhát.

Mohlo by se vám líbit

Nejednejme s miminky a batolaty jako s dospělými, říká o formování dětského sebevědomí psychoterapeutka

Bez sebevědomí to prostě nejde. Jak ho dětem předat a jak se vlastně formuje? A proč bychom se měli ve výchově vyhýbat extrémům? Nejen o tom jsme si povídaly s psychoterapeutkou Evou Labusovou.
marianne.cz

Více rituálů a předvídatelnosti

Studie se konkrétně zaměřila na dialog dospívajících s jejich matkami a na dopad, jaký měl na tyto cenné interakce chaos v domácnosti. Vyplývá z ní, že pro podporu zdravé komunikace a posílení vztahů je nezbytné omezit chaos v domácnosti a podporovat organizované, předvídatelné, klidné a podporující prostředí.

Dobrou zprávou je, že cesta k vstřícnějšímu a organizovanějšímu prostředí není pro většinu rodin nedostupná. Jak docílit organizovanější a strukturovanější domácnosti? Například tím, že budete jíst vždy ve stejný čas a u kuchyňského stolu. Také si několikrát týdně vyšetříte společný čas, kdy si povídáte, vyrazíte na procházku, na nákup, nebo se třeba spolu aspoň podíváte na film nebo seriál. Předvídatelný a přehledněji poskládaný prostor může významně přispět k pozitivním interakcím mezi rodiči a dospívajícími.

Jaké jsou dopady nepořádku a chaosu v domácnosti?

1. Stres a napětí, které mohou vést ke zhoršení komunikace, podrážděnosti a zbytečným konfliktům.

2. Rušení. V neorganizované a hlučné domácnosti může být obtížné najít si klidné místo, kde si můžeme nerušeně promluvit.

3. Snížená koncentrace a produktivita. Přeplněný a neuspořádaný prostor může rozptylovat pozornost dětí a snižovat jejich schopnost se soustředit na učení, práci nebo jiné důležité aktivity.

4. Nedorozumění. V chaotické domácnosti může být těžké doručovat důležité informace a vést k nedorozuměním.

5. Nedostatek stability. Nedostatečná předvídatelnost a jistota mohou vést k úzkostem teenagerů, kteří stabilní rodinu s jejími rituály potřebují i proto, že už samotné dospívání je plné nejistot, neustálých proměn a pochybností.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč by děti měly mít psa nebo kočku

Většina dětí po chlupatém mazlíčkovi touží. Aby ne – kdo z nás si jako malý nepřál živou plyšovou hračku? Existuje mnoho důvodů, proč jsou psi nebo kočky pro děti prospěšné.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit