Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Těhotenství je pro mnoho žen tím nejkrásnějším obdobím, a to z různých důvodů. Pokud rády posloucháte hudbu, tak vězte, že i miminko v břiše na ni reaguje. Které zvuky dokáže rozeznat? To nám vysvětlila MUDr. Nikol Janovská. A právě na hudbu pro těhotné ženy se zaměřil i hudební skladatel Karel Havlíček, který nám prozradil, jaké tóny a melodie jsou pro těhotné ženy ideální.

Aneta Akgül | 27. 04. 2024

Jak hudba a další zvuky působí na miminko v bříšku

Každá žena, která je těhotná, určitě někdy přemýšlela nad tím, v jakém období a do jaké míry začíná miminko v bříšku vnímat okolní vjemy a zvuky. Tatínci si s miminkem v bříšku často povídají, maminky mu zpívají. Kolik toho ale miminko ve skutečnosti slyší?Sluchový aparát se začíná vyvíjet již asi ve 4. týdnu těhotenství. Nicméně jeho vývoj trvá mnoho dalších týdnů. Poprvé jsou plody schopny slyšet zvuky kolem 20. týdne, kdy se jedná zejména o zvuky ze samotného těla maminky. Jde například o zvuky gastrointestinálního traktu či tlukot srdce. Předpokládá se, že proto mají novorozenci rádi bílý šum, připomíná jim právě zvuky z těla matky. Veškeré zvukové vjemy, které plod slyší, jsou samozřejmě kvůli děloze a plodové vodě velmi zeslabené,” říká MUDr. Nikol Janovská působící na Gynekologicko-porodnické klinice v Praze. 

 

Mohlo by se vám líbit

Když se nedaří otěhotnět: S početím má problém každý pátý pár. Jak ho řešit včas?

Umělé oplodnění je pro mnohé partnery, kteří chtějí miminko, děsivý termín. Mnohdy k němu ale dospějí, a to jenom kvůli tomu, že neřešili včas prevenci. Ta se přitom netýká pouze pravidelných kontrol u gynekologa.
marianne.cz

Cca kolem 26. týdne je již plod schopen slyšet zvuky zvnějšku. Nejlépe slyší hlas maminky, a to i oproti hlasům jiných lidí ve stejné intenzitě. Mnohem lépe slyší zvuky o nízké frekvenci. Předpokládá se, že plod potřebuje slyšet zvuky a zejména hlas matky ke správnému vývoji sluchového ústrojí,” říká MUDr. Janovská a dodává, že je důležité si uvědomit, že vyvíjející se vláskové buňky ucha mohou být poničeny již v děloze.

Velmi hlasité zvuky, ještě hůře s nízkou frekvencí, mohou sluch plodu poničit. Stejně tak výrazný ruch v pozadí, který má typicky nízkou frekvenci. Nikdy také nepřikládejte sluchátka přímo na těhotné břicho,” varuje Janovská a dodává, že pokud jsou dodržovány určité podmínky, může být hudba a další zvuky pro děti v bříšku přínosná. „Oblast intrauterinního vlivu zvuku na plod samozřejmě vyžaduje další zkoumání, nicméně se předpokládá kladný vliv na vývoj nervové soustavy plodu, pokud jsou limitovány extrémní podmínky.”

 

Mohlo by se vám líbit

Úzkosti v těhotenství? Pokud narušují každodenní život a vztahy, vyhledejte pomoc

Pokud jste těhotná, můžete očekávat, že s největší pravděpodobností během tohoto období prožijete doslova horskou dráhu emocí. Co dělat, když vás úzkosti přepadají příliš často?
marianne.cz

Hudba pro nastávající maminky a miminka, ale nejen pro ně

Český hudební skladatel a producent Karel Havlíček právě pro nastávající maminky a miminka v bříšku vytvořil album s názvem Pregnancy Music. K vytvoření toho alba mě inspiroval můj život. Moje žena byla těhotná a já sám jsem dlouho toužil po tom si složit nějakou vlastní meditační hudbu. Tak jsem to jednou řekl mojí tenkrát těhotné ženě a ta mi odpověděla: ,Tak něco slož pro mě a pro miminko!’ A tam mi to seplo. Někdy člověk nosí spoustu nápadů v hlavě a pak najednou přijde ten den, kdy si to uvědomí a řekne si, že teď to udělá. A tak vznikla myšlenka k tomu vytvořit Pregnancy music,” vypráví skladatel.

 

Jaká hudba je pro těhotné ženy a miminka vhodná?

Sám Havlíček tvrdí, že hudbu testoval právě hlavně na své těhotné ženě. „Myslím si, že poslech takové hudby má dopad spíše na mentální bázi. Je to hodně o tom, jak se žena cítí a to posílá k tomu miminku. V tomto ohledu je ohromně důležitý klid. Hudba vás vždy někam dovede. Ale když vás tam vede, tak se občas stane, že vás po cestě ztratí tím, že svou jemností nemá takový tah. Když se ale tah udělá naopak moc velký, aby si vaši pozornost udržel, tak vás ty tóny zase mohou vyrušit. Pohyboval jsem se tak ve velmi úzkém prostředí, kdy jsem s tou hudbou pracoval tak, aby stále měla tah toho soustředění, ale zároveň, aby se to nepřehnalo,” vysvětluje skladatel a dodává, že právě v tomto ohledu testoval senzitivitu své ženy, jelikož on sám je dle svých slov již profesně deformovaný.

K tvorbě alba mu samozřejmě napomáhali i profesionálové z lékařského odvětví. „Nechtěl jsem to dělat jen tak, chtěl jsem to pojmout ve velkém a hlavně zkoumat, jak to všechno funguje. Právě proto jsem se spojil s porodnicí v Podolí, kde mi s tím pomáhali a kde ta muzika i hraje.” Spolu se svou ženou mohou dokázat, že hudba má opravdu na maminku, potažmo i na miminko uklidňující efekt. „My sami s ženou to máme vyzkoušené. Když jsme jeli v den porodu do porodnice, tak jsme si to pustili v autě a bylo to hrozně příjemné, oba jsme byli velmi vyklidnění.

Mohlo by se vám líbit

„Inspiraci hledám v maličkostech každodenního žití,“ říká hudební skladatel Karel Havlíček

Tvorba hudebního skladatele Karla Havlíčka zahrnuje především hudbu k filmům, seriálům, muzikálům či reklamám, a to jak českým, tak zahraničním. Tento pátek se můžete ale těšit na jeho hudbu v rámci koncertu Electric Universe, který spojuje svět klasické a elektronické hudby a k tomu nabízí audiovizuální show. V rozhovoru jsme zjistili, jak probíhaly přípravy na tento koncert, jak se mu žije střídavě mezi Prahou a Los Angeles i na čem pracoval v poslední době.
marianne.cz

Hudbu Havlíček tvořil tak, že téměř zastavil orchestr. „Když to řeknu laicky, tak jak pracuji s orchestrem, tak jsem ho prostě vzal a zastavil ho. A těsně před tím, než se zastavil a hrál hrozně pomalu, tak to byl můj odrazový můstek. Jsou tam ty malé tóny, není to těžká hudba, naopak je taková, aby byla příjemná jak pro maminky, tak pro miminka, říká Havlíček.

Udělal jsem to jako jeden dlouhý track, který má 45 minut a vyvíjí se od začátku až do konce. Je tam synchronizace, meditace i uvolnění. Je to sice primárně určeno pro nastávající maminky, ale může to poslouchat kdokoliv, kdo chce vypnout. Hudba je v podstatě zkratka k tomu, aby se člověk dostal do meditace.

 

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Rodina a děti
Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Rodina a děti
Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Rodina a děti
Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?