Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Těhotenství bez stresu: Jak se svědomitě připravit na příchod miminka

Jste nastávající maminka a mísí se ve vás radost s mírným stresem a nervozitou? Věřte, že nejste sama. Přitom existuje několik jednoduchých způsobů, které vás na novou životní roli maximálně připraví.

Gynekologie jako chrám

S těhotenstvím ruku v ruce přichází také strach o zdraví miminka. Naštěstí žijeme v době, kdy gynekologické prohlídky můžou včas odhalit některé neduhy i zdravotní problémy. Buďte tedy v tomto ohledu svědomitá, navštěvujte gynekologii pravidelně a absolvujete všechna vyšetření, která vám gynekolog doporučí.

A pokud chcete pro zdraví děťátka udělat něco navíc, zeptejte se svého lékaře i na další možnosti testování. Jako příklad uveďme Panorama test, který dokáže zjistit nejčastější genetické vady plodu. „Hlavní výhodou je zcela minimální zátěž pro těhotnou, která po doporučené genetické konzultaci a podrobném ultrazvukovém vyšetření plodu absolvuje pouze odběr žilní krve. Výsledky jsou hotové do 10 dnů,“ říká lékařka Martina Putzová, molekulární genetička ve společnosti Bioptická laboratoř. Panorama test dokáže díky unikátní technologii odlišit DNA matky od volné DNA dítěte, což mu zaručuje úspěšnost vyšší než 99,9 %. Navíc má ze všech podobných vyšetření nejnižší falešnou pozitivitu i negativitu.

Mohlo by se vám líbit

Tereza a Jan bývaly nejpopulárnějšími jmény pro děti v minulosti. Jaká to jsou dnes?

Vybrat jméno pro potomka rozhodně není snadný úkol. A už vůbec ne, když má člověk na výběr z tolika jmen, navíc nejen českých. Podívejte se, která jména jsou u nás v posledních letech dětem dávána nejčastěji.
marianne.cz

Kurz, který může zachránit život

Mnoho nastávajících maminek zažívá během těhotenství strach z neznáma. Neví, co je přesně čeká na porodním sále a dost možná se obávají také prvních chvilek po narození miminka. A ruku na srdce, obdobné pocity pravděpodobně zažívá také partner. V tomto ohledu není nic jednoduššího, než společně absolvovat předporodní kurz.

Komplexní informace o porodu a šestinedělí získáte na kurzu, který není pod záštitou vaší porodnice. Na druhou stranu nic nebrání ani tomu, abyste navštívila kurz pořádaný ve vaší porodnici. Tam zjistíte, jak k porodu vámi vybraná porodnice přistupuje a navnímáte, co vás čeká. A opomenout nemůžeme ani kurz první pomoci pro miminka. „Mnoho rodičů má pocit, že když domů pořídí monitor dechu, je jejich miminko v bezpečí. Je ale potřeba si uvědomit, že v případě zástavy dechu monitor tuto skutečnost pouze oznámí. Neudělá nic. Vy jste tím, kdo musí pomoci a miminku poskytnout první pomoc. Bez znalostí resuscitace se šance dítěte dramaticky snižuje,“ píše lékařka Michala Knězková, která pořádá kurzy první pomoci #comamdelat. 

V dobré společnosti porodní asistentky

Oporou vám během těhotenství a následného porodu může být i porodní asistentka. Pokud si vyberete vlastní porodní asistentku, pak se těšte na individuální péči už během těhotenství, připravu na příchod miminka, a především na péči během samotného porodu. Tím ale její práce zdaleka nekončí. V kontaktu s porodní asistentkou můžete být také během šestinedělí, kdy může suplovat laktační poradkyni, ukáže vám vhodné cviky nebo poskytne poradenství v péči o miminko. Zároveň je ale důležité zmínit, že porodní asistentky najdete také v porodnici. Je tedy jenom na vás, zda si zvolíte „svou“ porodní asistentku, se kterou budete sdílet poslední měsíce těhotenství, porod i šestinedělí, nebo chcete přítomnost porodní asistentky zažít pouze u porodu. 

Mohlo by se vám líbit

Než se nadějete, žijete život svého dítěte. I k tomu může vést spoluzávislé rodičovství

Rodiče se svými dětmi prožívají vše, co se v jejich životě děje. Chtějí je podporovat a cítit se potřební, na tom není nic zvláštního. Tento přístup se ale snadno může proměnit v to, že upozaďují svůj vlastní život, své potřeby a chtějí mít nad životem dětí kontrolu. A to je jen hrstka znaků spoluzávislého rodičovství. Dá se s ním ovšem pracovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejstylovější maminky, které ovládly těhotenskou módu: Od princezny Kate, Ewa Farne až po Hailey Bieber

Nejstylovější maminky, které ovládly těhotenskou módu: Od princezny Kate, Ewa Farne až po Hailey Bieber

Svět ženy
Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte