Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Kdy dítě sedí? Do 10. měsíce nepanikařte a miminku nepomáhejte

Každá maminka netrpělivě čeká, až se její malý drobeček poprvé posadí. Kdy k tomu nejčastěji dochází? A proč by se miminkům nemělo pomáhat? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Promotion | 22. 11. 2018

Neporovnávejte se s kamarádkami

To nejhorší, co můžete pro sebe i své dítě udělat, je porovnávat ho s dětmi kamarádek. Každé miminko je jiné a rozhodně nejde říct, že když jedno sedí v osmi měsících, musí tak sedět i ostatní. Proto si při povídání s kamarádkami udržujte zdraví rozum a na své zlatíčko netlačte.

Na různých diskuzních fórech se můžete dočíst, že dítě by mělo sedět už v sedmém měsíci. Často vás po tomto zjištění zachvátí panika, jelikož vašemu osmiměsíčnímu miminku sed ještě nic neříká. Nepanikařte, vše má svůj důvod. Sezení přichází až téměř na konci vývoje, když dítě zvládá lézt po čtyřech a stoupnout si s pomocí pevné opory.

Co sedu předchází

Kolem 3–4 měsíce by miminko mělo být stabilizované v poloze na břiše a na zádech. To kvůli tomu, aby se správně vyvíjely zádové a břišní svaly. Poté dítě začne chytat hračky přes střední rovinu zad, otočí se na bok a následně na bříško. To vede k plazení a lezení po čtyřech. Následují pokusy o posazení se.

Kdy se tedy nejčastěji děti posadí?

Dalo by se říct, že většina dětí se začíná posazovat kolem 10. měsíce. Nemusí to být ale pravidlo. Do sedu se většinou dostanou z pozice na čtyřech, kdy přehodí zadeček do strany a přestanou se opírat o ruce. Než si dítě začne samo sedat, je pro něj velmi důležité lezení. Posiluje tím totiž zádové a břišní svaly, které mu pomohou udržet se v sedu.

Naučte se poznat správný sed

Vaše miminko jakž takž sedí, ale sedí správně? Při správném sedu by mělo mít rovná zádíčka. Nevhodný je sed mezi patami, jelikož při něm vytočená chodila nadměrně zatěžují kyčelní klouby. Naopak správný je sed překážkový nebo rovný.

Čeho se vyvarovat?

Pokud máte nutkání sezení miminku usnadnit a urychlit, nedělejte to. Narušíte tím jeho přirozený vývoj a spíše než abyste mu pomohli, dosáhnete pravého opaku. Sepsali jsme pro vás nejčastější chyby, kterých je lepší se vyvarovat.

- Nesnažte se vašeho drobečka posazovat za ruce. Mohli byste mu tak ublížit.

- Dítě v sedu o nic neopírejte a ničím ho neobkládejte.

- Dokud dítě nezačne samo sedět, neposazujte ho do jídelních židliček nebo do sportovního kočárku .

Kdy je čas na trochu pomoci?

Pokud si vaše miminko nezačne sedat do desátého měsíce, bude potřeba mu trochu pomoci. Nejlepší volbou je poradit se s vaším pediatrem.

Dítě samo sedí. Může mít v autě podsedák?

Jedná se o další mýtus, který mezi rodiči koluje. Podsedáky do auta jsou vhodné pro děti těžší než 36 kg a hlavně vyšší než 150 cm. Do té doby je pro dítě bezpečnější (a mnohdy i pohodlnější) autosedačka.