Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Školní batoh a zdravá záda? Vsaďte na kvalitu!

Nejen v mladším školním věku by rodiče měli dbát na správné nošení školních batohů svých dětí. Stejnou starost o organismus svých potomků je třeba mít i na druhém stupni či na střední škole. Co však děti naučíte v útlém věku, budou snáze dodržovat i později.

Promotion | 20. 10. 2018

Jaký by měl batoh být?

Kvalitní studentské batohy by měly mít pevnou konstrukci, měly by být lehčí a být opatřeny dostatečně širokými popruhy. Pokud nejsou tyto náležitosti splněny, bude batoh vašeho pubescenta tísnit v oblasti šíje. Příliš úzké popruhy pak způsobují zvýšené svalové napětí, tudíž i následnou dekompenzaci správného držení těla.

batoh

Rozložení hmotnosti batohu

Neznamená to, že byste se měli bát dát svému potomkovi s sebou láhev na pití. Spíš jde o to, jak si navykl mít své učební pomůcky v batohu uspořádány. Platí pravidlo – nejtěžší věci mít co nejblíže k zádům a nejlehčí naopak nejdále.

3 pravidla velikosti a rozměrů

  1. Horní část batohu by neměla přesahovat linii ramen. Naopak dno batohu by nikdy nemělo sahat pod linii boků.
  2. Batoh by měl být orientován dolů delší stranou. Batohy „na šířku“ totiž mohou školákovi bránit v přirozeném pohybu.

  3. Hloubka školního batohu by měla být cca kolem 21 cm. Do hlubšího zavazadla se sice vejde více věcí, ale i při správném rozložení váhy táhne školák dozadu. Dítko/teenager se pak snaží protiváhu vyvážit a zatěžuje tak svou krční páteř.

batoh

Jak často batohy pořizovat?

Je pravdou, že školák na základní škole celkem běžně vystřídá čtyři batohy. Nejedná se však o dětský rozmar, ale naopak si to žádá tělo samotného školáka. Připravte se tedy na tuto investici i vy a postarejte se o správný vývoj pohybového aparátu svých dětí.

Tip: všechny školní potřeby včetně batohů pořídíte například v Papírnictví Pavlík.

pouzdro