Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Věkový rozdíl mezi sourozenci: Kdy je nejlepší mít druhé dítě?

Info ikona
Sourozenci

Pokud plánujete druhého – či zkrátka dalšího – potomka, možná přemýšlíte nad tím, kdy je ten „ideální čas“. Stejnou otázku si kladla i řada výzkumníků a odborníků v oboru. My vám přinášíme jejich zjištění.

Tereza Čaladi | 7. 01. 2024

Někteří rodiče upřednostňují mít děti blízko u sebe, jiným se líbí myšlenka větší mezery. Kromě preference existují také další faktory, které mohou ovlivnit rozhodnutí, kdy mít dalšího potomka, jako je věk rodičů, schopnost početí, plánovaný počet dětí a podobně. Každý možný scénář věkových rozdílů mezi dětmi má své klady a zápory, které jsou mnohdy individuální. A nakonec je to to, co nejlépe vyhovuje vaší rodině. Je ovšem dobré přistupovat k plánování rozestupu mezi dětmi s otevřenou myslí a pár fakty.

S dalším otěhotněním počkejte alespoň 18 měsíců

Studie z roku 2018 a z roku 2021 doporučují počkat po porodu po další otěhotnění alespoň 18 měsíců, a to zejména kvůli fyzickému zdraví matky a dítěte. Kratší intervaly mezi těhotenstvími než 18 měsíců jsou spojeny se zvýšeným výskytem předčasných porodů a dětí s nízkou porodní hmotností," potvrdila zdravotnímu serveru Healthline i lékařka věnující se mateřsko-fetální medicíně Kecia Gaither. Kromě toho v případě, že ženy rodí císařským řezem, zkrácený interval mezi těhotenstvím zvyšuje riziko komplikací u jizvy, jako je dehiscence (když se otevře řez) nebo ruptura dělohy při dalším porodu. Nakonec zde hraje roli i to, že u rodičů s dětmi s odstupem kratším než 18 měsíců byla prokázána vyšší míra stresu. Zároveň se naznačuje, že pak mohou nastat i větší problémy v partnerském vztahu.

Pokud děti mají mezi sebou věkové rozpětí okolo 2 let, výzkum zjistil, že děti mezi sebou mají i užší sourozenecký vztah. Mají sice tendenci více bojovat, ale jsou si také bližší, což může mít pozitivní přínos pro jejich sociální dovednosti. Konkrétně sourozenci ve věku 4 a více let od sebe mohou vykazovat větší náklonnost, prosociální nebo laskavé chování a obdiv k sobě navzájem, zatímco sourozenci ve věku méně než 4 roky si budou s větší pravděpodobností více blízcí. Výzkum také zjistil, že větší konflikty mezi sourozenci, kteří jsou si věkově bližší, přetrvávají až do dospělosti. Zdá se však, že na věkovém rozdílu záleží nejvíce v raném a středním dětství a méně v dospívání.

Mohlo by se vám líbit

Výhody a nevýhody menších a větších věkových rozdílů

Ačkoliv se doporučuje před dalším otěhotněním počkat 18 měsíců, to se rovná do porodu 27 měsíců a celkově tedy 2 roky a 3 měsíce, pak nastává otázka, zda mít děti hned potom, tedy do tří let, nebo i tak chvíli počkat a dopřát dětem například věkový rozdíl více jak 5 let. Pro každého zde hrají roli jiné individuální věci, jak je zmíněno výše. Existují ale plusy a minusy, které se ve vyšších a menších věkových rozdílech často opakují a které vám s rozhodováním, kdy mít děti, možná pomohou.

Sourozenci s menšími věkovými rozdíly:

+ Jak je zmíněno výše: Z výzkumů vyplývá, že si budou bližší.

+ Jakmile projdete náročnou fází (odstavení, trénink na nočník), máte hotovo.

+ Můžete sdílet nebo znovu používat své vybavení (kočárky, autosedačky, postýlka).

+ Řízení péče o děti a školní potřeby může být s dětmi podobného věku jednodušší.

+ Vaše děti nebudou znát ani si vzpomínat na život jeden bez druhého.

Pokud jde o krmení, spánek a problémy s chováním dvou malých dětí, mohou být na pečovatele kladeny velké nároky.

Nejspíš se budou i více hádat.

Sourozenci s většími věkovými rozdíly:

+ Větší obdiv k sobě navzájem

+ Méně hádek.

+ Vaše starší dítě (děti) může pomoci s mladším sourozencem.

+ Budete mít čas zažít každou fázi s každým dítětem individuálně.

+ Díky zkušenostem můžete být uvolněnější, pokud jde o rané výzvy rodičovství s druhým dítětem.

Vaše děti pravděpodobně nebudou mít stejné aktivity, akce a zájmy.

V dětství si mohou být trochu více vzdálené.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku