Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Když se nedaří otěhotnět: S početím má problém každý pátý pár. Jak ho řešit včas?

Umělé oplodnění je pro mnohé partnery, kteří chtějí miminko, děsivý termín. Mnohdy k němu ale dospějí, a to jenom kvůli tomu, že neřešili včas prevenci. Ta se přitom netýká pouze pravidelných kontrol u gynekologa.

Tereza Čaladi | 26. 10. 2023

Když se partneři rozhodnou, že chtějí mít rodinu, nastává vlna euforie. Nová etapa. Nový životní cíl. Ale cesta ke splnění tohoto snu je kolikrát trnitější, než si budoucí rodiče představovali.

Podle statistik České lékařské komory se u nás v posledních letech zvyšuje počet párů, které se potýkají s potížemi ohledně plodnosti. Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ty mohou mít různorodé příčiny, včetně endokrinních poruch, infekčních onemocnění, genetických faktorů, ale také životního stylu a stresu.

Kdy to začít řešit

Pokud se vám nedaří otěhotnět po prvních pár pokusech, není potřeba hned zoufat. „Je přirozené, že zplodit potomka přirozenou cestou je proces, který se někomu může podařit hned napoprvé, druhému může ovšem trvat i několik měsíců. Pravděpodobnost otěhotnění během jednoho nechráněného pohlavního styku je kolem 20-25 %, což se však s věkem postupně snižuje,” vysvětluje MUDr. Milada Brandejská z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF. Pokud se ale snažíte rok a stále to nejde, je dobré situaci začít řešit.

Běžná kontrola u gynekologa nestačí

Mnoho žen se domnívá, že stačí absolvovat preventivní prohlídky u gynekologa, aby věděly, že je vše v pořádku. Ultrazvuk, který gynekologové na preventivních prohlídkách běžně dělají, může cosi odhalit, ale mnohdy nestačí. Preventivní prohlídka u gynekologa nezahrnuje vyšetření potřebná ke kontrole plodnosti, a antikoncepce může dokonce nepravidelnosti cyklu maskovat. Pokud chcete vědět, jak na tom opravdu jste, doporučuji nechat si plodnost vyšetřit komplexně na klinice reprodukční medicíny. Výhodou tohoto postupu je, že můžete svoje výsledky hned konzultovat se specialisty, kteří vám navrhnou další kroky,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE.

Mohlo by se vám líbit

Cesta k rodičovství aneb Když to nejde samo

V listopadu to bude čtyřicet let, kdy se u nás narodilo první dítě ze zkumavky. Dnes se díky umělému oplodnění narodí okolo dvou a půl tisíce dětí ročně. Cesta za vytouženým dítětem ale není vždycky jednoduchá. Co všechno čeká páry, které se na ni vydají?
marianne.cz

Jak vypadá vyšetření neplodnosti a kde se nechat otestovat zdarma?

Pokud se rozhodnete podstoupit vyšetření neplodnosti, pak se připravte na vyšetření hladiny antimülleriánského hormonu (AMH). Pro vyšetření hormonálního profilu z krve je potřeba podstoupit odběr krve, která je následně odeslána na analýzu. Množství AMH v krvi ženy závisí na počtu vajíček. Čím starší žena je, tím méně vajíček má k dispozici a tím nižší je i koncentraci AMH v krvi. Pokud je hodnota AMH v krvi v normálním rozsahu, znamená to, že počet vajíček je dostatečný a plodnost ženy je optimální. Klesající ovariální rezerva se odráží ve snižování hladiny AMH. Tomu odpovídá i snižující se pravděpodobnost otěhotnění. Po podstoupení testu plodnosti z krve obvykle následuje konzultace s odborným pracovníkem kliniky a v případě zájmu stanovení dalšího postupu léčby.

Toto vyšetření běžně stojí okolo 700 korun, cena se odvíjí od konkrétní kliniky. V některých měsících je ale možné jej podstoupit zdarma. Do konce října (kterému se přezdívá Plodný říjen) máte tuto možnost na klinice Gennet, kde je to možné i bez objednání. Další příležitosti jsou pravidelně v červnu, který byl Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášen za měsíc reprodukčního zdraví. V minulém roce byla možnost se otestovat zdarma během června například na klinice IVF Cube či na IVF Zlín.

Problém samozřejmě může být i na druhé straně. U mužů se vyhotovuje spermiogram.

Vyšetření neplodnosti je dobré absolvovat, i když nechcete mít rodinu teď hned

Pokud jste ještě mladá a říkáte si, že máte spoustu času, než tohle budete řešit, možná vás vyvedeme z omylu. O vyšetření plodnosti v Česku žádají ženy obvykle kolem 40 let a na preventivní spermiogram přicházejí muži až kolem 34 let. Obě pohlaví by přitom tyto základní prohlídky měly absolvovat ještě před dovršením třicítky. Pokud by byl nějaký problém, jako například to, že má žena málo vajíček, může si je nechat zmrazit a zvýšit tak šanci na otěhotnění, až o něj bude mít zájem. Pokud by to neřešila, může se stát, že až se pro založení rodiny rozhodne, nebude už mít svá vajíčka a bude muset přijmout ta od dárkyně. Štěstí přeci jen nakonec přeje připraveným.

Mohlo by se vám líbit

Pravda o IVF: Co vás čeká a kolik to bude stát?

Umělé oplodnění podstupuje čím dál více žen, přesto jsou hovory na toto téma pořád trochu tabu. Výsledkem je spousta mýtů. Zjišťovali jsme, jestli se po IVF opravdu rodí víc dvojčat, nakolik vás hormonální stimulace ohrozí rakovinou a jak dlouho je možné mateřství odkládat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Konec bolestí zad i zranění: Trenér radí, jak správně posilovat střed těla

Konec bolestí zad i zranění: Trenér radí, jak správně posilovat střed těla

Zdraví
Jídelníček podle Anne Hathaway: Má veganskou duši, ale jí maso. Kvůli rolím už drasticky nehubne

Jídelníček podle Anne Hathaway: Má veganskou duši, ale jí maso. Kvůli rolím už drasticky nehubne

Zdraví
Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Zdraví
Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?