Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

O mateřství a kojení s Vendulou Pizingerovou a Monikou Absolonovou

Info ikona
Monika Absolonová

Jsou významnými osobnostmi, ale také maminkami a patronkami knihy Kurz kojení. My se s Vendulou Pizingerovou a Monikou Absolonovou potkaly na jejím křtu, který se konal minulý týden. Pobavili jsme se s nimi o tom, jak to měly s kojením ony, jak vzpomínají na první chvíle po narození miminka, ale i jak celkově vnímají mateřství.

Tereza Čaladi | 13. 02. 2023

Narození dítěte je jedna z nejkrásnějších věcí na světě, ale zároveň není jednoduchá. A to nejen samotný porod, ale i období po něm. V tu chvíli ženy často řeší základní péči o miminko, která zahrnuje i kojení, které je pro mnohé komplikované. Lidé si často myslí, že to vše půjde přirozeně a samo, ale ne vždy to tak funguje. Občas je zapotřebí, aby někdo pomohl, nebo mít načtené nějaké informace.

Z toho důvodu vznikla knížka určená pro ženy, které v této oblasti tápou. Nese název Kurz kojení a seznámíte se vs péčí o novorozence, s jejich potřebami, rituály, technikou kojení i problematikou s tím spojenou. „Kniha vyloženě shrnuje to, co říkám na kurzech o kojení. Je tak o celém období kojení. Od počátku spuštění laktace po ukončení doby kojení,“ přibližuje autorka knihy Zdenka Nosková, která je zároveň laktační poradkyní a porodní asistentkou. V knize tak najdete i odpovědi na otázky typu: Jak dlouho kojit? Budit na kojení, či nechat spát? Jak s dítětem správně manipulovat? Kdy začít s příkrmy? Kdy přestat kojit? Jak pečovat o prsa? A podobně.

Celý výtěžek z ní poputuje na podporu nadačního fondu Kapka naděje, který se zaměřuje na pomoc nemocným dětem. Patronkou knihy tak není nikdo jiný než jeho zakladatelka a prezidentka Vendula Pizingerová, která nechyběla na křtu knihy, jenž se konal minulý týden. „Já si myslím, že na trhu taková knížka o kojení není a že maminkám prvorodičkám může pomoct, poradit jim. Já jsem měla tři děti a každé se k tomu kojení stavělo jinak,“ řekla pro Marianne. Sama autorka knihy asistovala u porodu jejího posledního syna a následně jim pomáhala s nasazením dudlíku. „Zdenička je vlastně člověk, který ho (syna) viděl skoro jako první,“ směje se. Vedle toho jsou kamarádky, jelikož jejich starší synové spolu chodili na základní školu.

První momenty po narození miminka by přitom shrnula následovně:

štěstí a rodina

Vendule Pizingerové se narodil poslední syn, dnes dvouletý Josef, v osmačtyřiceti letech. Vedle něj má ještě sedmnáctiletého syna Jakuba. Před nimi měla ještě dceru Kláru, ta ale bohužel ve dvou letech onemocněla leukémií, které později podlehla. Právě tato bolestná zkušenost ji motivovala k založení nadačního fondu Kapka naděje.

Mohlo by se vám líbit

Co o mateřství říká Monika Absolonová

Další patronkou knihy je zpěvačka, herečka a moderátorka Monika Absolonová, která má dva syny – sedmiletého Tadeáše a čtyřletého Matouše. I podle ní podobná kniha na trhu chybí. „Byla bych bývala moc ráda, kdyby nějaká taková kniha existovala už dřív. Protože u prvního syna jsem si myslela, že porodíte dítě a půjde to automaticky a ono to úplně automatické není,“ říká.

Když jsme se jí zeptali celkově na mateřství a co by poradila ženám, které chtějí být maminkami, vyvstala jedna konkrétní a dle jejího názoru velmi důležitá věc. „Já jsem rodila v 39 a 42 a určitě to není ideální věk. Ne že by měli kluci nějaké obtíže, nebo já. Ale to, že se mi podařili dva kluci z přirozeného početí v tomhle věku, to je spíš štěstí než samozřejmost. Takže pokud bych mohla ženám, které chtějí děti, něco poradit, bylo by to, ať to neodkládají. Pokud mají pocit, že našly toho tatínka a že by chtěly ty děti, tak ať si neříkají za rok, za dva…“

Pro období po narození miminka jsou podle ní vystihující tato tři slova: radost – štěstí – láska. Sama tvrdí, že s dětmi zažila úplně jinou lásku, než znala do té doby, a cítí se s nimi kompletní. „Já jsem měla pocit, že mi v životě něco chybí, a s nimi jako kdyby ty moje puzzle byly celé. Prostě...máte pocit, že to tak má být,“ zakončuje.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku