Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Ranní příprava školáka bez stresu s našimi rituály

Info ikona
Ráno

Ranní chystání dítěte do školy či do školky může být stresující záležitostí. Velkou roli může hrát únava, a to nejen vaše ale i vaší ratolesti. K tomu se přidává časový tlak a hektické ráno je na světě.

Nikola Salvetová | 17. 11. 2022

Ačkoli je školní rok v plném proudu, můžete zkusit zařadit do vašeho rána některý z našich rituálů a uvidíte, že váš začátek dne bude klidnější.

1. Začněte ráno milými slovy

Jakmile ráno poprvé spatříte své dítě, zkuste mu jako první říct, že ho máte rádi a těšili jste se na něj. Uvidíte, že dítě bude při společném chystání spolupracovat lépe, než když na něj budete hned po ránu křičet, že nestíháte nebo že zaspalo a přijdete kvůli němu tak pozdě.

2. Sdělte dítěti denní plány

S dětmi se mnohem lépe spolupracuje, pokud ví, co je během dne čeká. Jestliže tedy víte, že je ve školce či ve škole čeká speciální akce, můžete si o tom během snídaně povídat, ať dítě naladíte na celý den. Dítě se tak bude do školky či do školy více těšit a váš odchod do práce bude bez problémů.

3. Vděčnost

Zkuste své dítě odmalička učit vděčnosti. Nejprve si můžete povídat o tom, co je to vděčnost a jak ji může pociťovat. Následně si můžete společně každé ráno povídat o tom, za co jste vděční. Mohou to být i maličkosti jako ranní káva.

Mohlo by se vám líbit

4. Způsob, jak být neustále s dítětem

Pokud máte dítě ve školce či první roky ve škole, možná se vám stane, že zjistíte, že se dítěti během dne stýskalo. Domluvte se na společném rituálu či věci, díky které bude dítě vědět, že je rodič neustále s ním. Příkladem může být nějaký kamínek, který si společně ozdobíte či pusa do dlaně, kterou když dítě otevře, bude vědět, že jste neustále s ním.

5. Příjemná hudba

S hudbou jde vše lépe, a proto si po ránu pusťte vaše oblíbené písničky, které vás nastartují. Můžete dítěti ukazovat různé styly hudby a každé ráno poznávat nové písničky. Pokud vám to bude vyhovovat, můžete nové písničky používat i jako formu budíku. Uvidíte, že se dítěti bude lépe vstávat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku