Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Královna pořádku Lucie Kocman: „Spokojený život je a vždy bude o domově.“

Za projektem O domově stojí dvě ženy Lucie Kocman a Pavlína Štefanová. Už třetí rok pomáhají organizovat domovy rodinám, kde zavládl chaos a nepohoda. Na svém profilu sdílí inspiraci ke zjednodušení každodenního života. Mimo jiné také natočily internetový seriál Královny pořádku a od té doby je už nikdo neosloví jinak. Společně s Lucií Kocman jsme se zaměřili na klidný spánek, intimitu a harmonii…Tedy na místnost, kde strávíme více než třetinu svého života.

Dominika Bártová | 5. 03. 2023

Toto jsou její tipy, jak si uspořádat ložnici:

Co (ne)mít v ložnici

Ložnice je především partnerským místem. Proto by měla partnerství podporovat a také zrcadlit. Když jsme u zrcadla, nic proti gustu… nicméně zrcadlo vám do ložnice podvědomě přináší někoho třetího, což ne vždy oceníte. Pokud už v ložnici musí být, zkuste jej namířit mimo postel. Pastí jsou zrcadlové skříně, většinou zrcadlí rozestlanou postel a přináší do místnosti chaos, těm se také vyhněte. 

Zkuste prostor doplnit párovými věcmi, nejen noční stolky, ale třeba dvě květiny, dvě svíčky, dva obrazy, to vše podporuje partnerskou harmonii a tvoří příjemný prostor pro dva. 

Vyvarujte se suchým květinám. Když pominu, že je to pracholap, suché květiny nesou energii smrti. V rámci našich poradenských akcí se i my často zbavujeme zaprášených svatebních kytic. Vyfoťte si je, uchovejte si je v paměti čerstvé. 

Fotografie dětí, jiných rodinných příslušníků či přátel do ložnice také nepatří. Pokud fotografie, tak pouze vaše či vaše společné.

Mohlo by se vám líbit

Výjimečný prostor, v kterém vyrůstají tři děti — s oddělenou ložnicí a hernou

Navrhnout a vybavit prostor pro tři děti předškolního věku tak, aby měly dostatek prostoru na hraní, cvičení i odpočinek a zároveň klid na spaní. To byl úkol pro interiérovou návrhářku Moniku Brožík z firmy Innex. V rámci novostavby rodinného domu v Praze, jehož interiér navrhovala arch. Bára Škorpilová, realizovala dětský pokoj v prvním patře domu a hernu v přízemí u hlavní obytné části. Jak se jí to podařilo?
marianne.cz

Návod, jak vytvořit harmonické prostředí

Každý prostor je individuální, ale obecně se snažíme z postele udělat dominantu místnosti a dát oběma partnerům stejný prostor. Pokud to alespoň trochu jde, člověk by neměl ležet nohama ke dveřím, postel by měla být v rozumné vzdálenosti od topení a ideálně ne pod oknem. 

Dále se řídíme pravidlem, že každý z partnerů by měl mít k posteli stejný přístup. Pokud máte noční stolky, nemusí být nutně stejné, ale měly by být dva. Pokud řešíte nedostatek místa zasunutím postele do rohu, jeden z partnerů může mít pocit méněcennosti, nebo podřízenosti a dlouhodobě to může vyvolávat napětí. V rámci našeho projektu O domově navrhujeme ložnice vzdušné, s minimem nábytku, aby byl v ložnici prostor pro intimitu, lásku a partnerství.

Nerady také vidíme postele s úložným prostorem, spát na haldě dětského oblečení a ještě ve vakuových pytlích, lyžích celé rodiny, tuně skript z vysoké, není ideální. Postel by měla mít přísun vzduchu jak zeshora, tak zespoda. Chápeme, že někdy je prostor velmi omezený a každý kousek prostoru se počítá, ale opravdu zvažte, co za věci si do postele taháte. Podvědomí vám to vrátí.

Mohlo by se vám líbit

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Chcete v ložnici zažít tu pravou romantiku, ale zároveň se vyspat dorůžova? Přemýšlejte nad výběrem vhodného nábytku i dekorací. Poradíme, jak na to.
marianne.cz

Kvalitní ložní povlečení je základ 

Přírodní materiály jsou nepřekonatelné. Lépe odvádí pot, jsou příjemné, trvanlivé, některé jsou chladivé, jiné naopak jako kdyby hřály. Já jsem dokonalé povlečení na trhu hledala dlouho. Mám ráda len, ale ten bohužel nevydrží praní a sušení při vysokých teplotách. Tencel také nezvládá vysoké teploty a velmi rychle se tvoří žmolky. Na ložní povlečení jsem zkrátka nenašla lepší materiál než bavlnu. A řeknete si, jak prosté, obyčejná bavlna, ale na tu na českém trhu narazíte. Dokonalé povlečení jsem hledala více než rok, a to jsem měla jen dva požadavky, čistě bílé a bavlněné. A náhodou jsem narazila na malou českou značku Marieli. Zprvu jsem si dělala legraci, že tato značka snad musela vzniknout pro mě, jinak bych si ji musela vymyslet. 

Rozdíl je nejvíce vidět mezi bavlněným saténem a bavlněným perkálem, stejný materiál, rozdílná vazba látky a zcela jiné vlastnosti. Satén je hebký, má jemný hřejivý finish, nemačká se a je těžší. Ten volím v chladnějších měsících. Perkál je zase křupavý, svěží, lehký a chladí. Miluje ho můj horkokrevnější syn a já se do něj halím v létě. Takové povlečení vám vydrží spoustu let. Samostatnou kapitolou je hedvábný polštář, který je skvělý doplněk k péči o vaši pleť a vlasy. O tom ale asi až příště…

Tip navíc: Zvolte jednobarevné povlečení, které ložnici zklidní. Bílá přinese svěžest a čistotu, lépe se do ní vstává i ulehá.

Mohlo by se vám líbit

Luxusní vzory povlečení do každé ložnice

Základem každé ložnice je bytelná postel s kvalitní matrací a vhodným ložním prádlem. To musí lahodit nejen oku, ale i pokožce. Staré, oprané a několikrát spravované povlečení, které na několika místech prosvítá, zahoďte. Výběr je dnes široký, vybere si skutečně každý!
marianne.cz

Ráno nechte klidně neustláno, svět to unese

Konečně si můžete oddychnout: ráno se postel nestele. Peřiny je třeba jen protřepat a odkrýt spací plochu. Postel potřebuje dýchat, vyschnout, jen tak se vyvarujete plísním, roztočům a mikrobům. Ustlat můžete během dne, nebo než jdete spát. Spíš pro efekt.

Žaluzie, nebo závěsy? 

Závěsy ložnici zútulní, dodají intimitu a pomohou akustice. Pokud žaluzie, tak preferuji venkovní. 

Elektronika do ložnice nepatří

Do ložnice patří partnerství, odpočinek a pohoda. Pokud máte v ložnici pracovní kout a na něm stále otevřený počítač, vaše mysl při pohledu na nedodělaný projekt začne pracovat, přitom vaše tělo chce už dávno spát. Na to pozor. Když nemáte prostor na samostatnou pracovnu, zkuste raději využít jídelní stůl, nebo mějte pracovní stůl s úložným prostorem, kam před spaním dáte počítač i všechny poznámky.

Květiny jsou nejlevnější dekorace: zvolte třeba eukalyptus 

Pokud tedy zvládáte alespoň základní péči. Mýtus, že berou kyslík, je přeceňován. Jistě, většina ano, ale ne v míře, že by vám ve spánku chyběl. Do ložnice se skvěle hodí rostliny s oblými listy. Nepatří sem rostliny špičaté, ostré, nebo s trny. Takže žádné kaktusy. Pocitově signalizují nebezpečí a mohou přinášet negativní sny. Pozor si ale dávejte na plísně, ložnice je obecně chladnější prostor s větší vzdušnou vlhkostí a hlína může zahnívat. Takže květiny ano, ale zdravé a s mírou. Do ložnice je skvělý eukalyptus, nejen že svěže provoní vzduch, ale má také antiseptické vlastnosti. Řezaný navíc dlouho vydrží. Vyvarujte se omamně vonícím květinám, taková lilie v ložnici může způsobit i migrény. Pokud voňavé květiny, sáhněte po levanduli.

Mohlo by se vám líbit

Cihlový klasický dům doplnili o moderní přístavbu s fascinujícím interiérem

Odvážný pár milující design a architekturu potřeboval rozšířit svůj klasický cihlový dům ze 30. let. Tichý interiér s tlumených světlem dnes doplňuje moderní stavba vznikla s omezeným rozpočtem, přesto je maximálně efektní.
marianne.cz

Jaké další dekorace určitě nesmí chybět v ložnici? 

Jen ty párové –⁠ párovost je v ložnici důležitá, symbolizuje partnerství a pokud partnera nemáte, tak si jej podvědomě můžete do života přitáhnout. Pro singles, kteří single být nechtějí, se doporučujeme povlékat vždy dvě peřiny, spát na jedné straně postele a podvědomě tvořit pro partnera místo. Uvidíte, že přijde!

Knihy v ložnici ano, ale jen ty s pozitivními názvy

Negativní názvy opět ovlivňují naše povědomí a můžete si klíčová slova jako smrt, rakovina, pláč tímto promítat do snů a následně tedy i do vašeho života.

Jak doladit atmosféru ložnice? 

Základem je čerstvý vzduch a čistota. Zatuchlou ložnici neprovoní žádná aromalampa. Povlečení perte ideálně 1x týdně, polštáře klidně vyměňte 2x týdně. Důležité je také světlo, v ložnici volte teplé tlumené světlo. Ideálně nepřímé. Centrální lustr nechte na úklid, nebo jej úplně vynechte. Pohrajte si odraženým světlem, nebo si pořiďte lampu s teplým tlumeným světlem nad prádelník.

Mohlo by se vám líbit

Ani přes práh ložnice! Proč se nevyplácí, když usínáte s mobilem na nočním stolku?

Přečíst si poslední pracovní e-maily, mrknout na zpravodajské video a pomalu usínat při scrollování sociálních sítí. Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našeho života, a tak nám dělají společnost i na místech, na kterých nemají co dělat. Řeč je například o ložnici.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Zábava
Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Dobrý nápad
Chov králíků pro začátečníky: Tvrdý chléb ušákům nedávejte, může jim uškodit

Chov králíků pro začátečníky: Tvrdý chléb ušákům nedávejte, může jim uškodit