Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Výživová specialistka Václava Kunová: Vy, hubnutí a genetika

Dietoložka a odbornice na hubnutí Václava Kunová zjistila, že tajemství úspěšného hubnutí je v genech. Genetickému testování se u nás věnuje program Valensfit.

V čem je program ValensFit odlišný od jiných způsobů hubnutí?
Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo může sníst cokoliv a je pořád hubený, a vy třeba zatím bojujete s každým zákuskem. Každý má totiž odlišnou DNA, genetickou informaci, která ovlivňuje do cca 40 – 70 % naši hmotnost a metabolismus. Proto stejné jídlo zpracujete jinak vy, jinak vaše sestra a zcela odlišně kolegyně z práce.

Je tedy možné, že mám tloušťku „v genech" a nic s tím udělat nemůžu?
Můžete mít geneticky daný sklon k obezitě, a přesto být hubená. A naopak, záleží totiž na tom, zda jsou geny aktivované. A to je právě hlavní přínos programu: pomocí testu 75 genetických informací zjistíme, jaké je vaše genetické nastavení, a vymyslíme, jak v souladu s ním zhubnout, pomocí genotypově správného jídla a pohybu.

Takže neexistuje univerzální recept na hubnutí?
Ve smyslu: Dejte si tři rajčata, dvě vejce a hodinu běžte, takhle zhubnete? Každý z nás potřebuje jiný typ stravy a jiný pohyb. Pokud se vám podaří zhubnout díky nějaké dietě, je to vlastně náhoda. Já samotná, když jsem si udělala genetický test, jsem byla překvapená. Po dvaceti letech v oboru dietetiky a zdravé výživy jsem teprve díky genetickému testu a jeho výsledkům začala jíst zdravě, jak to potřebuje moje tělo.

Vy sama jste byla výsledky překvapená?
Chyběly mi důležité informace, které bych jinak asi těžko získala. Že mám predispozici k nedostatku vitamínu B12, že ideální jídelníček pro mě má 50 % sacharidů. Stačilo pak upravit můj stávající, ve kterém bylo sacharidů o něco méně, a cítím se výrazně lépe. Po většinu životu jsem se snažila jíst sacharidů málo. Stejně tak jsem myslela, že budu hubnout díky vytrvalostnímu sportu. Omyl, právě pro mě se hodí silové cvičení.

Našel se vůbec někdo, kdo intuitivně žije podle svého optimálního nastavení?
Někteří klienti třeba vybrali správný sport, někteří zase třeba věděli, že mají sklon k uzobávání. Ale pro všechny představily výsledky genetického testu naprosto unikátní vhled do jejich metabolismu a fungování těla. Ale kromě samotného testu je zásadní i uvedení těchto informací v život. A od toho jsem já, pro sestavení jídelníčku, a kolega pro vytvoření cvičebního plánu.

A co všechno je podmíněno geny?
Je to optimální jídelníček, reakce na potraviny, typ sportu, nutriční potřeby, metabolické zdraví. Sklon k obezitě, alergie na laktózu, sklon k přejídání nebo efekt vytrvalostního tréninku. Zajímavé je, že moje dcera má 28 ze 40 výsledků shodných se mnou. A pro mě samotnou bylo velmi důležité se dozvědět, jestli mám sklony k metabolickým chorobám – cukrovce nebo vysokému cholesterolu. Když víte přesně, co na vás geny nachystaly – i když to jsou třeba sklon k obezitě a cukrovce - můžete s tím něco dělat a předejít těmto problémům. Proto je tento test zajímavý i pro hubené jedince, kteří chtějí lépe a zdravěji žít.

Jaký byl nejlepší výsledek, kterého klienti na základě vašeho programu dosáhli?
Klientky zhubly a hubené zůstaly. Získaly více energie a chuti do života, zbavily se cukrovky, omezily počet léků, které braly na metabolické choroby. Ale nejkrásnější je pro mě případ malé holčičky, která se přejídala a ukázal se u ní problém s pocitem nasycení. Po třech měsících výrazně zhubla a cítí se lépe, dokáže se daleko lépe ovládat.

Přijdťe si popovídat s dietoložkou Václavou Kunovou:
Další informace o programu najdete na www.valensfit.cz. Odpoledne otevřených dveří a setkání s MUDr. Kunovou se koná 21. července mezi 15 a 19:00, na adrese Opletalova 25, Praha 1. Jste srdečně zváni se nezávazně seznámit s novou metodou hubnutí, založenou na testu DNA a zjistit jak vám může genetika pomoci při hubnutí a získání optimálního zdraví. Taky se můžete poradit s MUDr. Kunovou ohledně vaší konkrétní situace, a jestli je pro vás program ValensFit vhodný. Registrovat se můžete na telefonu 608 204 354. www.valensfit.cz

Související články

Psychologie
Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce