Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

4 tipy, jak si usnadnit rozhodování

V době témeř neomezených možností bývá čím dál těžší rozhodnout se jen pro jednu. Máme pro vás tipy, jak si rozhodování usnadnit, ať už v každodenním životě nebo v životních volbách.

Ivona Šouralová | 4. 07. 2016
1. Neříkejte „Promyslím to“
Také si ráda berete čas na rozmyšlenou, než přejdete k samotnému rozhodnutí? Na tom není nic špatného, pokud jde o jednu položku na vašem to-do listu. Když ale takto odkládáte více věcí, začnou se kupit a vaše rozhodnost oslabuje. Jednu z nejpraktičtějších rad, jak urychlit rozhodování, nabízí kniha Restart autorů Frieda a Hanssona – jde sice o průvodce podnikatelským minimalismem, ale tuhle radu uplatníte i v osobní rovině: Místo věty „Promyslím to“ si říkejte „Rozhodnu to“. „Musíte se dostat do rytmu provádění změn. Nečekejte na nějaké dokonalé řešení. Prostě rozhodněte a jděte dál,“ povzbuzují autoři Restartu.
 
2. Ano, nebo ne?
V poslední době se v článcích o organizaci času a lepšího života perou dvě tendence – říkejte NE versus říkejte ANO. Jak se v tom má člověk vyznat? Máme pro vás jednoduchý „rozcestník“:
 
Chcete mít víc času a prostoru? Naučte se říkat ne. Ne, když vás kolega požádá o pomoc a vy přitom sotva stíháte svou práci. Ne, když máte pozvánku na večírek, na který se vám nechce. Ne šedému svetříku ve slevě, který se vám líbí, ale vlastně se bez něj obejdete. Ne dovolené v širším kruhu rodinném, kde hrozí, že se budete celou dobu hádat.
 
Chcete mít zajímavější život? Naučte se říkat ano. Ano novým výzvám. Ano večírku, který se tváří nudně, ale může se z něj vyklubat nejlepší party roku. Ano sportovním aktivitám, které jste prováděla naposledy na základce. Ano věcem, které jste nikdy nevyzkoušela, jídlům, která jste ještě neochutnala, a zemím, které jste dosud nenavštívila.
 
 
3. Inspirujte se Stevem Jobsem
Je známo, že Steve Jobs byl své práci naprosto oddaný. Traduje se, že nevynechal žádnou poradu společnosti Apple, tedy až na jednu – v říjnu 1989, kdy při jedné ze svých přednášek na univerzitě poznal svou ženu Laurene Powell. Nejprve si vyměnili čísla s tím, že si později domluví schůzku. Ale Steve byl Laurene natolik okouzlen, že nemohl čekat. Ještě cestou z přednášky ho napadlo, že by se mohli sejít už tentýž večer. Chvíli to přitom zvažoval, protože měl v plánu zůčastnit se jednání, ale pak si položil zásadní otázku: Jak bych se zachoval, kdybych měl před sebou poslední den života? Asi netřeba dodávat, že v momentě auto otočil, aby svou vyvolenou ještě stihl... Otázka, kterou si položil, je přitom skvělá – pomůže vám rychle se rozhodnout, co má pro vás v životě největší význam.
 
4. Vsaďte na nejjednodušší řešení
Tahle mantra se vyplatí zvláště u každodenních úkolů s denní, týdenní a měsíční perspektivou. Pokud tápete mezi více možnostmi, přemítáte nad tou nejlepší a různě kombinujete, až se v tom ztrácíte, zahoďte vše obrazně řečeno do koše, vraťte se na začátek a vyberte se všech možných řešení to nejjednodušší – tedy to, které nevyžaduje příliš velké úsilí, množství peněz, času nebo energie. Funguje to třeba ve chvílích, kdy potřebujete vymyslet prázdninové hlídání pro své děti, zkombinovat pracovní a osobní schůzky či zaranžovat plány na dovolenou ve chvíli, kdy toho máte nad hlavu. Často se ukáže, že nejlepší řešení bývá to nejjednodušší

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale