Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Zoufalky – dostaňte svůj čas znovu pod kontrolu

Máte pocit, že nic nestíháte a že byste potřebovala víc času? Když nad ním ztratíte kontrolu, teprve pak si možná jeho existenci uvědomíte. A taky to, že je sakramentsky důležité umět s ním zacházet.

Redakce Marianne | 4. 11. 2013


Kolikrát týdně si sama sobě řeknete, že byste potřebovala, aby měl den o pár hodin víc, abyste stihla ještě něco navíc? Třeba jen čas na to, abyste si dopřála hodinový pokec s kamarádkou nebo si zašla zacvičit. Pokud nestíháte práci, rodinu ani své koníčky, měla byste s tím něco udělat. Jde to. Myslí si to aspoň psycholožka Tereza Beníšková.

Manželka, milenka a hospodyně?

Tak tuhle ‚trojku‘ by bral asi každý chlap. A ženy to moc dobře vědí – a snad proto jsou stále pod tlakem. „Je to důsledek dnešní doby, která žádá, aby člověk rozvíjel všechny svoje možnosti, a také tlaku na výkon v mnoha oblastech. Žena by měla být dobrou partnerkou, milenkou, maminkou, hospodyňkou. Měla by mít zároveň své povolání, a to i tehdy, když příjem partnera postačuje. Moderní žena by se měla realizovat v práci, nebýt jen uvázaná v domácnosti. Žena by měla také dobře vypadat a starat se o sebe – panuje kult mládí. Měla by navštěvovat kadeřnici a kosmetičku, pracovat na své postavě, nosit moderní oblečení. Měla by se věnovat svým zájmům, mít koníčky. A jako dobrá matka by měla děti perfektně vychovávat, číst příručky o výchově, nezpůsobovat dětem traumata nevhodnými rodičovskými zásahy, rozvíjet jejich osobnost… Měla by nakupovat zdravé potraviny, číst všechny etikety na zboží, měla by vařit atd. Tyto požadavky však najednou žádná žena obsáhnout nemůže,“ říká psycholožka Beníšková z Pedagogicko-psychologické poradny v Kadani. Anebo ano – ovšem za cenu naprostého vyčerpání a následné nespokojenosti se svým životem, který se bude podobat křečkovi v kole, jenž běhá pořád dokola a nikdy se nezastaví.

Uberte v nárocích a dělejte jen to, co je nutné

Ptáte se, jak se z robota může stát zase normální ženská, která si užívá života? Jednoduše. „Musíte si připustit, že naplňovat všechny výše uvedené požadavky najednou prostě nejde. Člověk se nemůže rozkrájet. Jde buď ubrat na nárocích v některých oblastech – například smířit se s tím, že doma nebude vždy dokonale uklizeno, žehlit jen to, co žehlit nutně potřebuje –, nebo práci rozdělit či převést na někoho jiného – rozdělit povinnosti při úklidu mezi všechny členy rodiny nebo si zaplatit paní na úklid,“ radí psycholožka. Je potřeba, abyste si také cíleně do svého rozvrhu naplánovala čas jen pro sebe – chvilkové lenošení, prostor pro zamyšlení apod.

Bez systému to nepůjde

Systém šetří čas a pomáhá vnášet řád. „Ví se, co se kdy dělá, nemusí se to pokaždé znovu rozhodovat,“ říká Tereza Beníšková. Ovšem zavedení systému nějakou dobu trvá. Zpočátku je náročné se podle něj řídit, a je také potřeba ‚vychytat mouchy‘ a nastavit systém tak, aby fungoval. Ale když se vám to povede, ušetří vám to spoustu času a energie.

Nestyďte se zapisovat si úkoly

Zdá se vám nemožné shromažďovat důležité informace a držet přehled o tom, co byste měla? Nestyďte se a pořiďte si deník nebo zápisník, je jedno, jak mu budete říkat. Že vám stačí vaše hlava? Omyl – průměrný mozek dokáže udržet v paměti v jediné chvíli jen pět až sedm informací, takže jen stěží zvládnete víc. Proto je takový zápisník důležitý – plánovač času nebo diář je skutečně nezbytný pomocník, abyste se ze všeho vyhrabala a dostala svůj čas pod kontrolu. Díky seznamu a poznámkám budete mít svoje úkoly pořád před očima. A co dál? Úkoly si plánujte a zapisujte podle jednoduchého pravidla: „Můžu to udělat dnes? Ano? Kdy bude potřeba to udělat?“ A takhle postupujte dál. Psycholožka Allison Mitchell říká: „Potřebujete dvanáct minut denně na plánování, během nich si sepíšete všechny svoje úkoly.“ Tak co, dáte se do toho? A ještě jedna maličkost na závěr – nesmíte zapomenout každý den svůj zápisník nebo diář otevřít!

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý