Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Manželé měli sen a postavili si svou Chalupu v polích

Info ikona
Chalupa v polích

Manželé Lucie a Hubert během dvou let vytvořili útulné útočiště pro celou rodinu, přátele i hosty z různých koutů republiky. Jejich Chalupa v polích se tak stala místem pro setkávání, rozjímání a relaxaci těla i mysli. Je to místo pro všechny, kteří prostě chtějí opustit zvuky města a užít si klid na venkově.

Jana Kantorová | 21. 02. 2024

Manželé Lucie a Hubert si splnili sen, když si svépomocí postavili vlastní chaloupku přímo na poli. „Mít nějakou chalupu nebo chatu bylo vždy mým snem,“ vypráví Hubert, který pochází z vesnice a její klidné tempo je mu velmi blízké. „S rodinou jsme hodně cestovali po hezkých místech a jednou nás napadlo, že bychom si postavili chaloupku vlastní. Jak pro nás, tak i k pronájmu.“ I když se mu zpočátku přátelé vysmáli, tuto myšlenku a nápad nosil Hubert dlouho v hlavě. „Měl jsem jasnou vizi, jak bude chalupa vypadat. Dlouho jsem si to vizualizoval, přitahoval vesmír na svou stranu, a tak se pomalu začal zhmotňovat můj sen.“

Galerie: Sen v podobě chalupy na samotě
Mohlo by se vám líbit

Chata Šedivka: Kouzelné místo skoro na konci světa

Když jedete úzkou cestičkou v obci Trotina v Podkrkonoší, najednou skončí asfalt a začíná polní cesta, máte pocit, že jste se museli ztratit. Opak je ale pravdou. Kamenná polní cesta vedoucí podél potůčku, který před mnoha lety poháněl starý mlýn, vás dovede až k místu, kde stojí nově zrekonstruovaná chata manželů Šedivých.
marianne.cz

Jak se staví sen?

Celý příběh tak začal koupí pozemku, u kterého manželům bylo jasné, že musí být na hezkém místě. V tuhle chvíli zasáhla Hubertova maminka a nabídla manželům pozemek po babičce na polosamotě pod lesem s tím nejkrásnějším výhledem na západ slunce široko daleko. „Několik let jsme strávili plánováním a během covidu jsme začali stavět,“ vypráví Hubert. Stavba začala v podstatě na zelené louce. „Museli jsme natáhnout veškeré inženýrské sítě. Byly to dva bláznivé roky, kdy jsme pendlovali několikrát týdně mezi Brnem a naší chalupou,“ přiznává Hubert, ale přesto toto období vnímá jako krásné. „Celý dům je postaven svépomocí a na stavbě se podílela celá rodina, přátelé i místní řemeslníci.“

Mohlo by se vám líbit

Tato nová chata v Jizerských horách vám vyrazí dech

Modrý šindelový obklad a elegantní bílé rámy oken vytvářejí kontrast, který nemůžete přehlédnout. Architektka Markéta Cajthamlová a její tým se postarali o každý detail, ať už jde o interiér plný dřeva nebo promyšlenou dispozici, která nabídne vše, co potřebujete.
marianne.cz

Doslova vydřené místo

Chalupa je projektovaná jako nízkoenergetický dům a co se týče použitých materiálů při stavbě, manželé nechtěli dělat žádné kompromisy nebo ústupky. „Veškeré materiály jsou prvotřídní a kvalitní. Chtěli jsme se vyhnout zkušenosti, před kterou nás varovala moje babička z Hané: laceny dvakrát placeny.“ Rodina tak celé léto natírala stovky palubek na fasádu, interiér, dřevo na plot, Lucie trávila s Hubertovým tátou čas v dílně, kde všechno dřevo krátili a brousili. Střecha je z falcovaného plechu a celý dům má dvojité opláštění s provětrávanou fasádou. „Okna jsme si nechali vyrobit u našeho kamaráda stolaře. Jsou s trojskly. Schody, které se dají přisunout a odsunout ke zdi jsme sami navrhli a náš kamarád nám je vyrobil na míru,“ upřesňuje Hubert.

Mohlo by se vám líbit

Bydlení: Poslední chalupa na kopci

Místo, kde stojí nový domov rodiny strojního inženýra, se historicky nazývá Winterflur. Jakási „zimní pláň“. Na kopci v Čermné pravda protahuje, v zimě je frišno, ale z horské chalupy nevyzařuje chlad, nýbrž útulnost. Od jara do zimy.
marianne.cz

Vzdušný a útulný interiér

Interiér chtěli manželé čistý a útulný. Linku nechali vyrobit na míru v netradiční mintové barvě a doplnili ji růžovou lednicí. Podlaha v interiéru je vinylová s dekorem betonu. „V obývacím pokoji máme spuštěná ze stropu tři světla nad velkým dubovým stolem a každé světlo má jinou barvu – černou, stříbrnou a bílou,“ doplňuje majitel chalupy. Okno v obývacím pokoji je situováno s výhledem na les a na druhé straně chalupy je pak umístěno veliké portálové okno. „To je velké čtyři metry a vchází se z něj na terasu o rozloze 50 metrů čtverečních. Na terase je pak k dispozici vířivka a teakový nábytek.“ Chalupa má čtyři ložnice. Dvě jsou v přízemí a dvě jsou v podkroví. Nechybí ani stylová koupelna se záchodem. „Chtěli jsme, aby byla celá chalupa vzdušná, tudíž jsme nechali celý prostor nad obývacím pokojem volný. Je tak vidět až do štítu do 5 m výšky.“ V chalupě se primárně topí v krbových kamnech a jako sekundární zdroj je k dispozici vodní podlahové topení. „To využíváme hlavně, když k nám přijedou hosté s malými dětmi, aby to pro ně bylo pohodlnější a příjemnější.“

Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz

Rodina je nejvíc

Hubert vypráví, že bez rodiny by stavba chalupy byla rozhodně náročnější, možná i nereálná. „Lví podíl na celé stavbě má můj bratr Roman, který je velmi šikovným řemeslníkem a dá se říct, že celý dům postavil on. Na stavbě nám pomáhal i můj otec, kterému už je 81 let.“ Hubert o tátovi s láskou říká, že je to hrozný dříč a nic pro něj není problém. Nechyběla ani pomoc širší rodiny. Chalupa je sice hotová, ale manželé rozhodně nezahálejí. Plánují přidat saunu s odpočívárnou, visuté molo na konci pozemku nebo přístavbu stodoly s kinem a hernou pro děti. „Kdo ví, třeba jsme ještě neskončili a vymyslíme další projekt, který bude těšit nás i naše hosty,“ uzavírá Hubert.

Tip redakce:

Chcete si Chalupu v polích užít na vlastní kůži? Pokochejte se na Instagramu a Facebooku chalupy.

Mohlo by se vám líbit

Bydlení v ráji: Chalupa ve stínu lípy

Manželský pár snil o pohodlné horské chalupě s velkými okny. Sen si Hanka s Radimem splnili na svažitém pozemku s panoramatickým výhledem na Jeseníky.
marianne.cz
Zdroj článku